De tweede zoon Cornells trouwt in 1858 met Aagje Lute. Hun 14 kinderen worden in Castricum geboren, waarvan er acht zeer jong overlijden. De overige zes zijn vier doch ters die in het huwelijk treden en twee zoons, die beiden ongehuwd overlijden. Ondanks zijn 14 kinderen heeft Cornelis dus geen kleinkinderen die de naam Steeman dragen. De derde zoon Jan trouwt in 1862 met Maartje de Rui ter. Zij hebben verreweg het grootste nageslacht, vanwege hun zoon Cees Steeman, gehuwd Sientje Kuiper, met hun vier zonen die veelal talrijke gezinnen voortbrengen: Jan (brandstoffenhandel in Castricum), Cor (woonde in Lim- men), Willem (brandstoffenhandel in Alkmaar) en Joh (expeditiebedrijf). De vierde zoon Klaas trouwt in 1861 met Doortje Kuijt. Hun zoon Kees, gehuwd met Guurtje van Roon, zet het geslacht Steeman hier in Castricum voort via hun zonen Niek en Casper. De jongste zoon Willem trouwt in 1866 met Machteltje Kok; hun oudste zoon Cornelis, manufacturier aan de Dorpsstraat, blijft ongehuwd. De zonen Hendrik en Jan krijgen kinderen en wonen respectievelijk in Velsen- Noord en Nijmegen. De betekenis van de naam De literatuur geeft als betekenis van de naam Steeman (of Stedeman) eenvoudigweg stadbewoner. Een heel fraaie il lustratie van het begrip Steeman vinden we aan de Bloem gracht te Amsterdam. Een grachtenpand, gebouwd in 1642, bestaat uit drie identieke huizen, die de namen 'De Steeman', 'De Landman' en 'De Zeeman' dragen. De drie huizen werden aangekocht door de vereniging 'Hendrick de Keyser' en in 1943 fraai gerestaureerd. De verspreiding van de familienaam Steeman Omdat het woord 'steeman' een Nederlands begrip is, is dit woord als familienaam op meerdere plaatsen in gebruik gekomen zonder dat er van een familierelatie sprake is. In Noord-Holland boven het IJ vinden we in de 18e eeuw de naam Steeman bijna uitsluitend in de regio Alkmaar, in Den Helder en Medemblik. Uit de gepubliceerde gegevens van de volkstelling in 1947 blijkt dat de familienaam vooral voorkomt in de provin cie Noord-Holland. In dat jaar wonen in Nederland 503 mensen met de naam Steeman. Hiervan wonen er 324 in Noord-Holland, 67 in Zuid-Holland en de overige provin cies varieert het aantal tussen 0 en 30. In Noord-Holland is de familienaam in 1947 vooral gecon centreerd in de grote steden: Amsterdam (118) en Haarlem (36) en verder in aflopende volgorde in Medemblik (32), Castricum (27), Den Helder (24), Alkmaar (19), Bever wijk (14) en Limmen (8). Stamboom In het bijgevoegde schema wordt de stamboom van de fa milie Steeman weergegeven. Onder de toegevoegde num mers 1 t/m 26 zijn de gezinnen verder uitgewerkt. Voor de duidelijkheid zijn alleen de namen van de ouders van de gezinnen opgenomen. Gevelsteen 'De Steeman 81

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 83