Het was een slechte tijd; er was geen werk. In mijn jonge jaren woonde ik in De Harmonie en gestempeld heb ik eigenlijk nooit. Ik zat in de middenstand en dat was mijn geluk. Ik ben er altijd nog dankbaar voor dat het stempelen 5) mij bespaard is gebleven. Als je daar buiten kon blijven was dat wel heerlijk. We hadden het thuis nog wel mid delmatig goed. Dat kon lijen. Ik heb nooit meegewerkt in de zaak. Wel mijn oudere broer. Als ik geen werk had, leefde ik dus op kosten van mijn ouders; dat kon, wantje zat in de middenstand. voor zoeken en dat bracht ook nog wat geld op. Het abon nementsgeld was 1 gulden per maand en de krant kwam een keer per week net als nu. Ik was ook bezig in de af deling boekbinderij, boeken innaaien en ik vouwde kran ten. Er stonden twee grote drukpersen en een kleine voor kaartjes en zo. De zetters van de krant kwamen met de trein uit Alkmaar. De directeur was Winkeler die schreef ook stukken in de krant onder de naam 'Barbertje'. Het was een bekende man in het dorp. Hij zat altijd in de cafés, want daar deed hij alle dorpsnieuwtjes op. Daar moest hij het toch van hebben. Ik hoefde niet in militaire dienst. Mijn broer heeft gediend. Hij zat in de tuinderij. Dat was overigens werk waar ik he lemaal niet van hield. Ik heb burgemeester Mooij nog meegemaakt. Hij woonde aan de Dorpsstraat waar later de winkel van De Rooij in kwam. Zijn vrouw droeg nog een gouden Friese kap. Het was een halve kap met kant. Het was echt een Westfriese dracht. Je keek natuurlijk erg tegen hem op. Onze dokter was Schoonhoff, die in Hermana State woon de, wat later van Heideman werd. Schoonhoff was een echt geneesheertype. Statig met een rechtopstaand kuiffie. Nu zeggen ze dokter en toen zeiden ze geneesheer. In Her mana State heb ik vroeger nog gespeeld als kind, want ik was bevriend met Gé Heideman. Die werd later stuurman; ik weet niet of hij nog leeft. Duin en Bosch Eerst werkte ik nog een tijdje bij een bedrijf in IJmuiden, dat stoomleidingen aanlegde in de machinekamer van trawlers. Tenslotte heb ik bijna 30 jaar bij Duin en Bosch gewerkt en ben daar gepensioneerd met een heel leuk pen sioen. Ik mag niet mopperen. Ik werkte in de keuken als hulpkok. Daar heb ik een mooie tijd gewerkt en daar zat ik goed. Oorlog In de oorlog heb ik ook in Frankrijk gewerkt. Ik stapte in de trein en ik dacht, ik blijf net zo lang zitten totdat hij aan het eind is. Dat was bij de Spaanse grens. Toen stapte ik er uit. Daar heb ik nog een heerlijke tijd meegemaakt. Ik was de hele oorlog vergeten. Ik genoot gewoon. Er was een ha ven met mooie schepen. Het was een plaatsje tegen Biar ritz aan. Ik heb daar materiaal gelost voor de Spoorwegen. Je werkte wel voor de Duitse Wehrmacht. Iedereen werkte ervoor. Ik was toen alleen. Wim had dat niet. Ik heb daar denk ik een maand of drie gewerkt. Toen dacht ik: "Nou gaan 'k naar huis. Toen ging ik zogenaamd op vakantie en ben niet meer teruggegaan" Castricummer Courant Toen ik van school kwam heb ik eerst nog een paar jaar op de drukkerij Dante Alighieri gewerkt; toen kwam net (1924) 'de Castricummer' uit. Daar ging ik toen abonnees 76 De patiënten van Duin en Bosch hadden gestichtskle- ding aan. Je was een getekende als je krankzinnig was. In groepjes gingen ze wel wandelen in het dorp. Je had ze ook die kwamen nooit meer op straat. Dat patiënten de kolenwagon naar het ziekenhuis moesten trekken, zoals wel eens wordt verteld, heb ik nooit gezien. Ik weet wel dat Jo Borst dat deed met een trekker en daar voor trok een paard die wagon. Dirk aan het roer van zijn motorkruiser Triton. Dirk Schotvanger leest en herleest zijn boeken en tijdschriften over scheepvaart en luchtvaart.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 78