torboot de Spirit heb ik nog een zeilkruiser gebouwd: de Bounty. Het was een bakdekker. De kajuit was helemaal doorgebouwd dat gaf de meeste ruimte. Je moest er ken nen huizen. Kuijs had een mooie lange schuur achter met een hoop ruimte die praktisch niet gebruikt werd en daar bouwde ik hem. Hij kon precies de deur uit op de streep af, twee meter breed. Voor Jan Heideman van de manufacturenzaak van vroeger heb ik een tweede zeilboot gebouwd: de Clipper. Ik heb ook nog bij hem gewerkt als stoffeerder. Wim Kuijs kon geen hamer vasthouden en hij hielp niet mee. Hij keek maar toe. Hij had een hele andere inslag als ik; hij had weer andere kwaliteiten. De watersport was zijn leven niet, maar hij ging wel altijd mee. Een jaar later kocht ik een kajuitjachtje/motorkruiser wat al klaar was. Die heette de Triton. We zaten onder andere op het IJsselmeer. Later heb ik nog met een Canadees ook op zee gevaren. Een Canadees is een Indiaanse kano met pagaaien. Er zat veel meer ruimte in dan in een gewone kano. We gingen door het Noord-Hollands Kanaal naar Den Helder en dan langs de kust terug en bij IJmuiden weer naar binnen 's nachts om 2 uur. Ik zal het nooit ver geten; het was prachtig weer en als er wat zou gebeuren dan zat je zo weer aan de wal. Het was een mooie tijd. Het is allemaal voorbij; ik leef nog op mijn herinneringen. We hebben veel vrienden opgedaan op het water. Met de familie Vrolijk, Kaars Sijpestijn en Ab Vooges. Wim en ik waren nogal gewilde mensen. We hadden gauw contact met andere mensen en hadden interessante vrienden. Lagere school Ik heb in Castricum alleen lagere school gehad. Ik heb mijn eerste schooljaren op de lagere school in de School straat gezeten. In het raadhuis woonde hoofdmeester Bus sen nog. Meester Dekker was er ook, die had een bochel. Ik heb geen les van hem gehad. Je gebruikte een leitje en een griffel op school. Als je erg je best deed dan kreeg je een fabel; dat was een zachtere stift, daar kon je mooier mee schrijven. Later kwam de katholieke jongens- en meisjesschool. Dat vond ik helemaal niet prettig. Ik ging liever naar die ouwe school; allemaal meisjes en jongens door elkaar en alle geloven door elkaar. Toen werd het allemaal gescheiden. Ik vond dat niet leuk. Moest je 's morgens, allemaal in de rij, eerst naar de kerk voordatje naar school ging. De mis van achten. Je wasje vrijheid kwijt, wantje moest naar de kerk. Het werd allemaal genoteerd of je wel was geweest of niet. Het stond me helemaal niet aan. Meester Van Westen was ook zo'n fijne katholiek. Nee, dat lag me helemaal niet. Ze zagen het aan me en ze moes ten me niet. Meester Koot was een heel goeie onderwijzer en ook een heel goed mens, eenvoudig en hij wist met kinderen om te gaan. Ik was geen goeie leerling dat durf ik gerust te bekennen, maar ik heb het altijd goed gemaakt in mijn le ven. Ik heb van het leven genoten, samen met Wim Kuijs. Op school waren we nog niet bevriend. Dat kwam na de schooltijd pas. Dat was trouwens iemand met een heel an dere inslag, dat was meer een humorist. Hij trad ook op in de crisisjaren samen met Jan Liefting. Ze traden op in cafés en bij bruiloften en partijen, daar verdienden ze geld mee. Van dat geld bouwden we onze zeilboot. De zeilboten de Bounty en de Clipper die Dirk Schotvanger heeft gebouwd bij de Zaadhandel Kuijs (thans 't Eethuysje). V.l.n.r. Dirk, Wim Kuijs, Annie Twisk en Jan Heideman. Dirk met zijn trouwe vriend Wim Kuijs. 75

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 77