Het café moest uiteindelijk verkocht worden. Het zou an ders wel tot een faillissement zijn gekomen. We verhuisden rond 1932 naar de Bakkummerstraat. Ik woonde nog thuis. We hebben daarna nog een tijdje in Amsterdam gewoond. Vader zou daar wat beginnen. Wij gingen naar Amsterdam; moeder met de kinderen. Maar hij bleef in Castricum. Hij ging niet mee, hoewel hij wat zou beginnen in Amsterdam. Dat zat helemaal niet goed. Toen zijn wij gauw weer terug gegaan, want moeder kon daar niet wennen. We gingen naar Dorpsstraat 44, een huisje naast de ma nufacturenzaak van Twisk. Vader kwam daar ook weer wonen. Het was een man met weinig verantwoording. Wij werden groter en gingen ook verdienen. Dat loste zich vanzelf ook wel weer op. Zelf heb ik ook gevaren en als je binnenkwam, wilde ie dereen verhalen horen. Dat was toen interessant, maar nu niet meer. Ik ben bij de Rotterdamse Lloyd gekomen met hulp van kapitein Rommel. Hij hielp me aan boord. Het was niet zo makkelijk in die dagen. Toen zijn schip en ons schip Blitar elkaar passeerden in het Suezkanaal stuurde hij mij een telegram waarin hij me de groeten deed. Ik heb ook een telegram teruggestuurd. De rest van de be manning keek er wel van op dat ik van een kapitein een telegram kreeg. Ik was eerst scheepsjongen of dekjongen en later was ik 'matroos onder de gage' of lichtmatroos, dat wil zeg gen een rang onder matroos. Ik verdiende 50 gulden in Grote vaart Mijn vader is ook nog strand- exploitant geweest, samen met Willem Borst, een van zijn jacht vrienden. Willem was (redactie: sinds 1915) ook de baas van café Borst. Ze verhuurden badstoe len en badhuisjes, waar je je kon verkleden. Er was ook een con sumptietent bij. Dat hebben ze toch nog vrij lang volgehouden. Ik weet er weinig meer vanaf. Als kapitein Rommel binnen was, kwam er altijd speciaal pu bliek naar het café, nieuwsgierig naar zijn verhalen. De kapitein kwam in het buitenland en dat was toen iets bijzonders. Piet Schotvanger (links) en Willem Borst gingen samen vaak op jacht en begonnen in 1924 een strandtent. De strandexploitatie van Borst en Schotvanger. Het stoomschip Blitar van de Rotterdamsche Lloyd waarmee Dirk Schotvanger als scheepsjongen en lichtmatroos rond 1927 enkele reizen maakte. 73

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 75