- door de hiervoor reeds geciteerde dochter als volgt werd beschreven: "In 1932 werd Gerrit (mijn vader) wegens complicaties tijdens een blindedarmontsteking ernstig ziek en na zijn herstel werd hem door zijn behandelende geneesheer aangeraden geen zware lichamelijke arbeid meer te verrichten. Toen hij op een avond tijdens een be zoek aan zijn moeder en broer Albert hierover sprak, ver klaarde Albert dat hij wel wilde ruilen. Moeder en Albert in het huis aan de Beverwijkerstraatweg en Gerrit met zijn gezin in de winkel aan de Dorpsstraat. Gerrit die als geen ander zijn broer goed kende en wist dat Albert wel eens op eerder genomen beslissingen terugkwam, liet er geen gras over groeien en besloot diezelfde avond nog te verhuizen. Mijn moeder en ik (toen 5 jaar oud) werden totaal over vallen. Ik herinner me nog de hoop huisraad die voorlopig in het huiskamertje in de Dorpsstraat lag en m 'n moeders tranen. Zij kwam tenslotte van een mooi nieuw huisje to taal onverwacht terecht in een oud afgeleefd pandje in de Dorpsstraat. Het pand Dorpsstraat 54-56, kort voor de sloop in 2007, met op de begane grond de winkel van de VW-ANWB. Dorpsstraat 54, het linker gedeelte, vormt nog een afspiegeling van de oorspronkelijke situatie, maar het rechtergedeelte is inmiddels beroofd van de oor spronkelijke schuine overkapping. Gerrit Hogenstijn zette zijn pand nog in dat jaar in de ver koop en het kwam in handen van Paul Dekker, die zijn nering in elektronica van de Mr. Ludwigstraat verplaatste naar de Dorpsstraat. Dekker ging met zijn tijd mee, want in juli 1967 kondigde zijn firma in de plaatselijke krant een grote demonstratie aan van kleurentelevisie, waartoe een reusachtige antenne op het dak werd geplaatst om proef- uitzendingen uit Duitsland en Engeland te ontvangen. Hij deed er nog een schepje bovenop door kort daarna een kleurentelevisieshow in hotel Ammeraal te organiseren. Het werd door de plaatselijke krant een geweldige beleve nis genoemd, want Ageeth Scherphuis verscheen op het scherm in een gele jurk. In 1969 voerde Paul Dekker een vrij drastische verbouwing van zijn pand door, waarbij de benedenverdiepingen van de panden Dorpsstraat 54 en 56 werden samengetrokken tot één winkelruimte en het schui ne puntdak van Dorpsstraat 56 werd gesloopt om plaats te maken voor een plat dak, dat een soort terras vormde voor de bewoners van de overgebleven bovenverdieping. Een foto uit 2007 kort voor de sloop genomen, geeft nog een indruk hoe het pand er na deze ingreep van Dekker ongeveer uitzag. In 1982 verkocht Paul Dekker zijn zaak aan Eric Kippersluis, die er in moderne termen een audio- video centrum en een hifistudio begon. Kipper- sluis ging er niet wonen; het boven de winkel nog gelegen woongedeelte werd verhuurd. Hiertoe werd aan de buitenkant een trap gebouwd. Het zich uitbreidende bedrijf van Eric Kippersluis kwam op den duur ruimte aan de Dorpsstraat te kort en verhuisde daarom in 1990 naar een veel groter pand in de Torenstraat. In het verlaten pand aan de Doipsstraat was sindsdien een dran kenhandel onder de naam Impodra gevestigd, die in 1992 onderdeel ging uitmaken van het Albert Hein-concern onder de naam Gall Gall. Om streeks 2001 volgde de verplaatsing van de slij terij naar het winkelcentrum Geesterduin. Vanaf 2003 vestigde zich tijdelijk de winkel van de combinatie VVV-ANWB in het pand. De sloop vond in 2007 plaats. Genoemde woningruil kreeg gestalte in een akte van verkoop, gedateerd 15 september 1933, waarin Albert Hogenstijn zijn woon- en winkelhuis met getimmerten verkocht aan broer Gerrit Hogenstijn. Gelukkig liep de zaak zo goed dat nog in 1933 de woonruimte kon worden gerenoveerd en in 1938 de winkel vergroot. Er volgden moeilijke oorlogsjaren waarin het gezin Gerrit Hogenstijn weliswaar niet behoefde te evacueren, maar wel te maken kreeg met de gevolgen van de distributie en een sterk ver minderde klantenkring. Na de oorlog moest een nieuw be gin worden gemaakt. Dat lukte, want de zaak kwam weer tot bloei. In 1960 bereikte Gerrit Hogenstijn de leeftijd van 60 jaar, een leeftijd om te stoppen. Hij verhuisde naar de Toren straat en verhuurde zijn zaak aan het echtpaar Joseph Gou weleeuw en Betina Hartog, dat er zich met twee kinderen in april 1960, op wat latere leeftijd, vanuit Haarlem ves tigde en er een snoepwinkel begon. Al in 1965 verhuisde deze familie naar de Pernéstraat. 70 Wim Hespe Bronnen: Archieven: Gemeente Castrieum: archief Bouw- en Woningtoezicht en be- wonerskaarten. Noord-Hollands Archief Haarlem: kadastrale gegevens betref fende Castrieum. Regionaal Archief Alkmaar: burgerlijke stand, bevolkingsre gisters, kadastrale gegevens, notariële akten. Werkgroep Oud-Castricum: fotoarchief, Nieuwsblad voor Castrieum en De Castricummer, beschikbare nummers uit de periode 1925 tot heden. Publicaties: Heideman H., De oude generatie van Bakkum en Castrieum. Deel 2 (1900-1950), Castrieum 1994. Castricum-Bakkum in vervlogen jaren, Stichting Werkgroep Oud-Castricum, 1996.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 72