cwaotV spoorovergang. Hij exploiteerde zijn beide zaken onder de naam 'De Hoop'. Een vraag die gesteld kan worden is of Hemmer in zijn beide vestigingen bakte. Volgens een in Castricum woonachtige kleinzoon, die overigens putte uit de overlevering, bakte zijn grootvader aan de Ruiterweg en was de Dorpsstraat een verkooppunt. Van het bakkersbedrijf van Hemmer aan de Dorpsstraat na de overname van Kehl zijn ons geen afbeeldingen bekend. In 1927 liet Hendrik Hemmer op de plaats van het oude pand aan de Dorpsstraat een nieuw en veel groter pand bouwen, waarin hij zijn bakkerswinkel vestigde. Dorpsstraat 50 In 1939 werd Hendrikus Hemmer 65 jaar en zoals we al in het voorgaande hebben gezien, was deze 'pensioenleeftijd' ook voor zelfstandigen het moment om het wat kalmer aan te doen en de zaken over te laten aan een opvolger, liefst een familielid. Zo ook Hendrikus Hemmer, die in dat jaar als beheerder van het bakkersbedrijf zijn 32-jarige zoon Gerard Hemmer aanstelde. De oorlog vormde ook voor de familie Hemmer een moei lijke periode. In 1941 was Hendrikus Hemmer overleden. Op last van de bezetter moest de bakkerij aan de Ruiter weg in 1943 worden gesloopt en was er geen andere keus dan weer te gaan bakken aan de Dorpsstraat. Het pand aan de Dorpsstraat stond tot 1945 op naam van zijn we duwe Jeannette Breijder, toen het bakkersbedrijf definitief toeviel aan Gerard Hemmer en zijn echtgenote Catharina Tromp. Gerard was in de oorlog actief betrokken bij het verzet, want in 1946 ontving hij een onderscheiding van de Nederlandse Spoorwegen vanwege zijn aandeel in de spoorwegstaking. Direct na de oorlog roemde het uit de il legaliteit voortgekomen blad 'Strijd Castricum's Dagblad' bakkerij Hemmer om zijn 'bevrijdings- Taai-Taai'. Gerard Hemmer toonde zich, evenals zijn vader, betrokken bij allerlei maatschappelijke activiteiten, die niet direct met het bakkersbedrijf hadden te maken. Zo wordt hij in 1947 in de plaatselijke krant genoemd als bestuurslid van de woning bouwvereniging St. Joseph. In 1948 roemt de krant hem als de 'kampioen' in het beschikbaar stellen van premies voor renners in de Ronde van Castricum. Dat was opnieuw het geval in 1949, een ronde waarin de later bekend geworden wielrenners Adrie Voorting en Henk Faanhof een deel van de premies opstreken. In 1949 heeft Gerard Hemmer zitting in het bestuur van de Boerenleenbank, toen gevestigd op Dorps straat 60. Bij de latere voortzetting van de bank als Coöpera tieve Raiffeissenbank was hij zelfs enige jaren voorzitter. Het oude pand van Kehl verdween dus uit het straatbeeld en werd vervangen door een 'dub- belpand' dat wil zeggen twee woon-winkel- eenheden onder één kap. In het eerste gedeel te, Dorpsstraat 50, vestigde eigenaar Hemmer zijn winkel en ging er met zijn gezin ook wo nen, want er. was een ruime bovenverdieping beschikbaar. Het aangrenzende, maar geschei den woon-winkelhuis Dorpsstraat 52, werd door Hemmer verhuurd. We leren Hemmer niet alleen kennen als een succesvol onderne mer, maar hij voelde zich ook aangetrokken tot de plaatselijke politiek, werd verkozen in de gemeenteraad en later benoemd tot wethouder, in welke functie hij ook als loco-burgemeester optrad. Hij toonde zich bovendien zeer be trokken bij het Castricumse verenigingsleven en was voorzitter van het Witte Kruis en van VVV 'Castricum Vooruit'. Omdat we nu te maken hebben met een daad werkelijke tweedeling van voormalige panden, gaan we eerst verder met de geschiedenis van Dorpsstraat 50. In T" i i II11 if Doorkijk Dorpsstraat circa 1930, met als eerste pand links het 'dub- belpand' van Hemmer, Dorpsstraat 50/52. Het 'dubbelpand' Dorpsstraat 50/52, door Hemmer gebouwd in 1927, kort voor de sloop in 2007. Op nummer 50 was toen kinderkledingzaak Noes gevestigd en op 52 café Camelot. De sloop vond plaats in het kader van een nieuw bebouwingsplan Bakkersplein, waarvan een groot doek aan de voorgevel van Noes een indruk geeft. 67 m

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 69