Ten geleide Het is ook dit jaar gelukt een jaarboek met een omvang van 112 pagina's samen te stellen. Ter vergelijking: het eerste jaarboekje uit 1978 telde 24 pagina's. U zult zich misschien afvragen of het niet moeilijk is om elke keer weer onderwerpen te vinden voor een volgend jaarboek. Het antwoord is: nee, in tegendeel zelfs. Nog steeds kunnen we putten uit een groot scala aan onderwerpen en zijn diverse auteurs bereid om een artikel te leveren. Daarnaast hebben we onze vaste rubrieken en is er nog een aantal Castricumse families waarvan de stamboom kan worden uitgezocht en beschreven. De realisatie van het jaarboek is een enorme klus en met be paalde artikelen wordt al enkele jaren eerder begonnen met onderzoek in verschillende archieven. Dit geldt met name voor onderwerpen die teruggaan tot vóór de 20e eeuw en artikelen die de stamboom van een Castricumse familie be handelen. Gezien de hoeveelheid tekst heeft de redactie de laatste jaren wel zo'n driekwart jaar nodig om het boek in concept samen te stellen voor het naar de uitgever gaat. In november wordt daarom al gestart met de eerste redactievergadering voor het nieuwe boek, dat eind oktober in het jaar daarop verschijnt. Eerst wordt er een voorlopige keuze gemaakt van de inhoud. Zodra de artikelen zijn aangeleverd, wat doorgaans van janu ari tot mei plaatsvindt, worden deze in de redactievergaderin gen behandeld. Eventuele aanvullingen en correcties worden vervolgens aan de auteurs voorgelegd. Nadat daarover overeenstemming is bereikt, gaan de conceptartikelen naar Jan Buijsman, die de teksten taalkundig beoordeelt en corrigeert. Ondertussen heeft de redactie er dan al circa 10 vergaderingen opzitten. Rond de zomer worden de afbeeldingen geselecteerd, die de verhalen verlevendigen en een belangrijk onderdeel vormen van de uitstraling van het jaarboek. Ook het verzamelen en bewerken van foto's etc. is vaak een tijdrovende aangelegen heid, waarmee tevens over het algemeen in een vroeg sta dium wordt begonnen. Naast foto's uit het eigen archief kan vaak gebruik worden gemaakt van familiealbums en op ver zamelaar Henk Heideman kan ook altijd een beroep worden gedaan. Nadat alles compleet is, wordt er in de tweede helft van au gustus een afspraak gemaakt bij de uitgeverij om inhoud en uitvoering van het jaarboek te bespreken. Met spanning wordt dan in september de eerste drukproef afgewacht en weten we of alle kopij en afbeeldingen binnen het gestelde maximum aantal pagina's een plek hebben gekregen. Mocht onverhoopt niet alles geplaatst kunnen worden, dan beslui ten wij in overleg met de desbetreffende auteur een artikel te schrappen en door te schuiven naar een volgend jaarboek. Na de aflevering van de jaarboeken rond half oktober volgt de zogenaamde inpakavond, waarbij alle leden van de werk groep worden ingeschakeld. In dezelfde week vindt de pre sentatie van het jaarboek plaats en wordt het eerste exem plaar uitgereikt. Met het bovenstaande hebben wij u een indruk willen geven van de voorbereiding van het jaarboek dat uiterlijk in novem ber door de leden van de werkgroep bij de donateurs wordt bezorgd. Wij danken tot slot allen die aan de totstandkoming van de 32e uitgave hebben bijgedragen. De redactiecommissie Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier 3

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 5