Castricum aan Zee Ons ideaal is: het dorp de comfortabele woonplaats; het onmiddellijk daaraan grenzend natuurschoon ongerept. Ook in andere hoofdstukken van deze eerste toeristische gids wordt benadrukt dat Castricum beslist geen Scheve- ningen of Zandvoort wil zijn. "Wie van de natuur wil ge nieten kome hier, naar Castricum aan Zee. Yereeniging voor Vreemdelingenverkeer „CASTRICUM VOORUIT" Bezoekt de Badplaats te Castricum Bouwt en vestigt U Bouwterrein te koop Woonplaats In de gids worden de kwaliteiten van Castricum als woon plaats ruim onder de aandacht gebracht, passend binnen de doelstelling van 'Castricum Vooruit'. Beschre ven wordt het uitzicht vanaf de Papenberg. "Hier rust de blik met welgevallen op Castri cum, als centrum der overige duidelijk zicht bare buurtplaatsen als Heemskerk, Uitgeest, Akersloot, Limmen, Heiloo en de Egmonden. Verder: "Staat dus den inwoner van Castri cum de volle schoonheid der omgeving ten dienste, de plaats zelf biedt gelegenheid tot bouwen ten over. Een uitbreidingsplan is in wording, terwijl de gemeente voorziet in de behoefte van gas, water en electriciteit, de provincie in die van leidingwater. De steeds toenemende vraag naar bouwterrein, vooral van de zijde van hen, die in Amsterdam of de Zaanstreek hun werk hebben, valt dan ook niet te verwonderen. In advertenties boden de Castricumse aanne mers A. Borst, C. de Groot, A. Hopman, Jac. deNijs, Joh. Res en Jb. Weel hun diensten aan, zowel voor de verkrijging van bouwgrond als voor de bouw van woningen. De VVV kwam in 1933 en in 1936 met geactualiseerde uitgaven, waarin net als in de eerste gids Castricum als plaats voor 'tijdelijk verblijf of als plaats voor blijvende vestiging'werd aangeprezen. Het jaar 1936 eindigde triest door het op 10 november overlijden van burgemeester Lommen, ere-voorzitter en oprichter van de VVV. Met moeite was het hem nog ge lukt de zomerfeesten te openen; het zou zijn laatste open bare optreden zijn. In het jaarverslag van 1936 wordt vermeld: "In overleg met mevrouw de wed. Lommen werd voor de zielenrust van de overledene een Heilige mis gelezen, in plaats van het zenden van bloemen. Castricum aan Zee In 1921 verrezen de eerste tentjes voor 'ververschingen' op het Castricumse strand. De gemeente huurde 100 me ter van Rijkswaterstaat tegen een huurprijs van 0.05 per strekkende meter. De strandexploitanten waren Bakker, Buxtorff, Koelewijn, Vader en Van Velzen. Willem Borst en Piet Schotvanger hadden samen een 'paviljoen'. Tussen de strandexploitanten, de VVV en de afdeling Cas tricum van de R.K. Middenstandsvereniging De Hanze werd in 1931 een felle discussie gevoerd over het plan van het gemeentebestuur om een groot deel van het strand aan Johan Wilhelm Kockx uit Egmond aan Zee te verpachten, die dan met instemming van de provincie ook een 'Bad hotel' zou bouwen. Er was nog al wat weerstand tegen het monopolie van de Egmonder. Voor een meerderheid van de raad gaf de verbetering van de kwaliteit van de voorzieningen in Castricum aan Zee en de realisering van het Badhotel de doorslag. De R.K. Mid denstandsvereniging en de strandexploitanten spraken er hun afkeuring en diepe verontwaardiging over uit. Nieuw 'aangelegde Straatweg naar Zee door het prachtige Provinciale Landgoed Boschrijke Duinen Mooi Strand Goede Spoorverbindingen op Amsterdam-Haarlem- Alkmaar Waterleiding Gas Electriciteit Billijke Belastingen tegen matige prijzen Inlichtingen worden gratis verstrekt door den Secretaris van de V. V. V. „CASTRICUM VOORUIT" Een advertentie in de VW-gids uit 1925, waaruit de tweeledige doelstelling van 'Castricum Vooruit' blijkt. Paviljoen Armeria dat in 1925 werd gebouwd. 55

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 57