Dan zou de verbinding met het strand, waarvoor Provin ciale Waterstaat de plannen al klaar had liggen, misschien nog voor het volgende zomerseizoen gereed kunnen zijn. Gids voor Castricum Toen de bestrating van de Zeeweg was voltooid, kon Cas tricum zich als vakantieoord presenteren. In 1924 gaf de VVV al een plattegrond uit van het provinciaal landgoed Bakkum, het vroegere Koningsduin en het Geversduin. De opbrengst van de advertenties dekte de kosten. De kaart was belangeloos getekend door de toenmalige voorzitter D.R. de Jong. Over de uitvoering kreeg hij hevig ruzie met directeur Winkler van de plaatselijke drukkerij 'Dante Alighieri', waarop hij bedankte als voorzitter. Een jaar later besloot de VVV een complete gids uit te geven. Voorzitter van de redactiecommissie was burge meester Lommen persoonlijk. Met een bijdrage van de gemeente en de opbrengst van de advertenties lukte het ook die uitgave te bekostigen. De burgemeester schreef in zijn voorwoord: Castricum maakt zich gereed de vreemdelingen te ont vangen. Alles is nog in het beginstadium, maar heeft daardoor de aantrekkelijkheid van het nieuwe. Castricum gaat badplaats worden, eene badplaats naar wij hopen met een eigen karakter, eene badplaats gezocht en bezocht door hen, die in de rustige rust, het ongeschon den natuurschoon, het mooie strand en de heerlijke zee bevrediging vinden. Zeker Castricum zal het zijn gasten aangenaam hebben te maken, voor afwisseling en afleiding - buiten het natuur schoon - hebben te zorgen, maar toch wenschen wij, dat dit steeds bijzaak moge blijven en dat het de mooie omge ving zal zijn, welke de vreemdeling doet besluiten Castri cum te verkiezen als vacantie-oord of woonplaats. De provincie hield zich aan die afspraak en stelde de ge meenteraad voor dat de provincie en de gemeente ieder 50% van de aanleg- en de onderhoudskosten zouden be talen; gunstiger dus dan de eerste aanbieding. Het VVV- bestuur besloot een wagen door het dorp te laten rijden met een oproep aan de ingezetenen voor een bezoek aan de raadsvergadering, die op 27 mei 1924 werd gehouden. Tot ieders opluchting werd het voorstel van de provincie nu door de gemeenteraad aanvaard. Burgemeester Lom men verklaarde verheugd dat de Raad door dit besluit in het waarachtig belang van Castricum had gehandeld en een zeer prijzenswaardige daad had verricht. Op 17 maart 1925 stelde de gemeente de naam Zeeweg vast voor 'den verharden Strand- of Schelpweg'; op 19 mei 1925 vond de opening plaats. Castricum Vooruit or ganiseerde op verzoek van de gemeente een groot feest, inclusief optocht en muziekcorpsen. Bestuurslid Borst zorgde voor de erepoort op de Zeeweg. De ontsluiting van het strand was eindelijk een feit. Het oude dorp was de jongste badplaats geworden. Bezoekers uit de Zaanstreek en Amsterdam moesten nog wel via de Brakersweg of de Mient hun weg naar het strand zien te vinden. De provinciale weg tussen Uitgeest en Limmen kwam in pas in 1933 gereed en de aansluitende Zeeweg richting Bakkum, met viaduct over de spoorlijn, nog drie jaar later. Zo ontstond de wegenstructuur zoals we die tot vandaag nog steeds kennen. De opening van de verharde Zeeweg in 1925 was een mijlpaal in de ontwikkeling van Castricum als recreatie- gemeente.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 56