De wierde Groot Wetsinge. De kerk stond op de plek achter de glad geschoren heg. Achter de grote bomen staat de voormalige pastorie en rechts van de weg de kosterij met het schooltje. Kerk gesloopt Omdat de oude tufstenen kerken van Wetsinge en het na burige Sauwerd in een niet al te beste bouwkundige staat verkeerden, werd in 1839 besloten beide kerken af te bre ken. Tegelijkertijd stichtte de inmiddels gecombineerde hervormde gemeente Wetsinge-Sauwerd een nieuwe kerk. Deze verrees halverwege tussen de beide dorpen; rond die kerk heeft het dorp Klein Wetsinge zich ontwikkeld. De termen 'groot' en 'klein' zijn verwarrend, want Klein Wet singe telt meer huizen dan Groot Wetsinge. Groot betekent hier 'hoog'; Groot Wetsinge ligt immers op een wierde en dat geldt niet voor Klein Wetsinge, dat een paar honderd meter ten zuiden van Groot Wetsinge ligt. Deze knusse dorpjes, in het Gronings Groot Wetsen en Klain Wetsen genoemd, ben je weer uit voor je er erg in hebt. Ze beho ren tot de gemeente Winsum. De luiklok De plaats waar de kerk tot 1840 heeft gestaan is in het terrein zicht baar gemaakt. Luuk Balt foto grafeert het rand schrift van de klok in de toren van de Castricumse dorpskerk. Het uurwerk en de klok van de afgebroken kerk in Sau werd zouden een plaats krijgen in de toren van de nieuw te bouwen kerk. De klok en het uurwerk van de kerk van Westsinge konden dus worden verkocht. De klok werd voor 435,- verkocht aan Jan van Dokkum, die haven meester te Groningen was. Het uurwerk ging voor/125,- naar B.G. Klok. De uit 1604 daterende klok van Wetsinge bleek goede han delswaar te zijn, want al spoedig verkocht Jan van Dok kum hem aan de firma Raap in Amsterdam, die de klok op zijn beurt aan de gemeente Castricum verkocht. Voor de oude gebarsten klok kreeg men nog/80,- terug. Groot Wetsinge, wel eens met eigen ogen zien. Zij hadden de klim langs de lange ladders in de toren van de Castri cumse dorpskerk er voor over. Met de foto's die zij toen hebben gemaakt, hebben zij aan het thuisfront het ultieme bewijs geleverd dat de klok van Groot Wetsinge inderdaad in de oude dorpskerk van Castricum hangt. Hans Boot van de werkgroep bezocht kort daarop op uitnodiging van Luuk Balt de gemeente Winsum om de plek te zien waar het kerkje heeft gestaan. Ernst Mooij Bezoek Op 17 september 2008 brachten Luuk en Annie Balt na mens de Historische Kring Ubbega een bezoek aan de Werkgroep Oud-Castricum. Zij waren met hun caravan voor een korte vakantie in de buurt van Castricum en wil den de luiklok, die afkomstig is uit de afgebroken kerk van Bronnen: Baars, F., Een klok op stap, 26e Jaarboek Oud-Castricum, 2003. Beschrijving reconstructie wierde Wetsinge. Informatiepaneel op de plaats van de vroegere kerk te Groot Wetsinge. jPt 51

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 53