Boerderij Breedeweg 80 Uit de boerderij van Poel, gelegen aan de Breedeweg, die in het jaar 1969 is gesloopt om plaats te maken voor het zwembad, zijn kort voor de sloop een 90-tal tegels uit de schouw gered en bij de Werkgroep Oud- Castricum overgedragen. Deze zogenaamde herder tjes, daterend uit eind 19e eeuw, waren bij het uit nemen sterk beschadigd. Een lid van de werkgroep, Meine Krist, heeft begin jaren '70 een 50-tal tegels kunnen restaureren. Deze tegels zijn in de schouw van de boerderij aangebracht. Het bestuur van de werkgroep heeft daarmee een gepaste bestemming gevonden voor genoemde te gels, mede als waardering voor het initiatief van Niek Kuijs om de boerderij te restaureren en weer als woning in te richten en te gaan gebruiken. De boerderij van Niek Kuijs aan de Breedeweg, die dateert van voor 1790, is in het 30e jaarboek be schreven in het artikel 'Stolpboerderijen in Castri- cum en Bakkum, deel 4'. Daarin werd vermeld dat de boerderij gerestaureerd zou worden en die werk zaamheden zijn aan het eind van 2008 beëindigd. Aan de hand van het ontwerp van architect Ko Graas uit Middenbeemster, gebaseerd op de opme ting uit 1976 van de heer Tijmen de Vries, heeft het bouwbedrijf Borst Bouw uit Castricum een fraai stuk werk afgeleverd. Daarbij hebben Jos Putter als uitvoerder en Raijmond ten Cate als timmerman technische hoogstandjes laten zien met veel aan dacht voor het oude vakwerk. De werkzaamheden omvatten het herstel van de hou ten stolpconstructie met de dakvlakken met rietdek king en pannen en de geheel of gedeeltelijke vervan ging van houtwerk van goten, kozijnen en deuren. Het metselwerk werd hersteld en opnieuw gevoegd. De wanden van het woongedeelte werden na het losmaken van de houten betimmering geïsoleerd. De oude indeling met keuken, badkamer en slaap kamer, aansluitend aan het bestaande woongedeelte, werd gehandhaafd. De stal en de dors met hooiberging bleven nagenoeg in oorspronkelijke vorm aanwezig. In het woongedeelte, met bestaande betegelde schouw, werd de oude houten vloer vervangen door een betonvloer met vloerverwarming, afgedekt met tegels. De houten wanden en het plafond werden in een lichte kleur geschilderd. Daarbij viel de betegelde schouw volledig uit de toon: bruine tegels uit de jaren '60, waarvan een aan tal ontbrak en het een smoezelig geheel vormde. Het idee ontstond om daar iets aan te doen en meer passende oudere tegels in de schouw aan te bren gen. De Werkgroep Oud-Castricum wilde daarbij helpen. De gerestaureerde boer derij van Niek Kuijs. De oude schouw. boven De vernieuwde schouw, (midden)

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 51