Voorwoord In het jaar 2009 herdenkt GGZ Dijk en Duin, ofwel Duin en Bosch zoals velen het ziekenhuis blijven noemen, het feit dat het honderd jaar geleden op 1 mei 1909 in gebruik werd genomen. Volgens een opgave van de eerste geneesheer-directeur dr. Jacobi verbleven in juli 1909 daar 222 vrouwen en 70 man nen. De paviljoens voor de mannen zouden later dat jaar in gebruik worden genomen. Het verplegend personeel bestond uit 55 verpleegsters en 19 verplegers. Daarnaast waren er nog 26 personen werkzaam voor ondersteunende taken. Tien jaar later was het aantal patiënten tot bijna 800 gestegen en het personeelsbestand was evenredig toegenomen. Het ziekenhuis is voor ons dorp van enorm groot belang geweest. In dit jaarboek besteden wij er in enkele artikelen aandacht aan. Jan Camps schetst de ontwikkelingen in de patiëntenzorg en er is een interview met 'broeder' Krist, die ook actief lid was van onze werkgroep. Verder wordt een oud-werknemer Dirk Schotvanger, die dit jaar ook honderd jaar hoopt te worden, aan het woord gelaten en in de rubriek 'Castricum - Honderd jaar geleden' is er uiteraard ook aan dacht voor. Al in eerdere jaarboeken is over de geschiedenis van Duin en Bosch geschreven, zoals in het 18e jaarboek door Jaap Glastra en in het 22e jaarboek door Gerrit Schumm. De publicaties benadrukken de betekenis die de komst van het 'krankzinnigengesticht' in 1909 voor Castricum heeft gehad. Er traden grote veranderingen op in de Duinderbuurt, zoals dat deel van Castricum officieel werd genoemd en dat lang zamerhand tot Bakkum werd gerekend. In de eerste decen nium van de vorige eeuw nam het aantal woningen en ook het aantal bewoners met 50% toe. Castricummers vertrok ken niet meer naar elders, maar konden werk vinden in hun woonplaats en niet alleen bij de boeren en tuinders of in de schelpenvisserij. Personeelsleden namen hun plaats in bin nen het dorpsleven en maakten deel uit van de gemeenteraad en zetten zich in voor allerlei verenigingen. Het dorp veranderde door de nieuwe impulsen. Er werd een nieuw gemeentehuis gebouwd, voor de oude herberg De Rustende Jager kwam een nieuw 'modem' hotel-café in de plaats en de tegenwoordige R.-K. Pancratiuskerk verving een in 1858 gebouwde kerk. Zelfs de sportbeoefening kreeg een opleving en zoals we in dit jaarboek kunnen lezen: de tennis sport deed bij Duin en Bosch zijn intrede. Castricum kreeg naam als vakantieoord. De VW 'Castricum Vooruit' werd opgericht en er werden woningen gebouwd voor forensen. Zo ontwikkelde het dorp zich langzamerhand tot de plaats zoals we die nu kennen. In de jaarboeken van de Werkgroep Oud-Castricum, waarvan nu het 32e exemplaar verschijnt, vindt u de weerslag daarvan. Zoals Belcampo eens schreef: 'Een land zonder geschiedenis is als een mens zonder herinneringen.' Ik wens u veel leesplezier Frans Duffhues, voorzitter Frans Duffhues volgde op 14 februari 2008 Piet Blom op als voor zitter van de Werkgroep Oud-Castricum.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 4