De huidige boerderijbewoond door Hans en Els Oudejans. ningen waren ondergebracht en gelegen aan de Overtoom. In 1919 kocht Johannes Steeman voor 480 gulden van Klaas Peijs en Jan Land er een stuk grond bij, groot 12 x 25 meter, het oostelijk deel van perceel nr. 19. Op 31 december 1941 kocht Johannes Steeman het naastgelegen woonhuis aan de Overtoom 17 van de bewoner Jacob de Nijs. In 1954 werd het bedrijf van Jan Steeman overgenomen door zijn zoon Nicolaas C. (Niek) Steeman, brandstoffen- handelaar, geboren op 18 juni 1919, gehuwd met Engelina A. (Lien) Borst, dochter van Gerrit Borst, metselaar-aan nemer, en Neeltje Duin. Niek zette 'Steeman's Kolenhan del' voort. Het bedrijf had een losplaats aan het station Castricum, waar de kolen per trein vanuit Zuid-Limburg werden aangevoerd. Het gezin van Niek Steeman woonde na het huwelijk, waaruit zes kinderen werden geboren, in de woning Over toom 17; zij vertrokken in 1970 naar het huis in de Geel- vinckstraat 13. Niek Steeman was erg geïnteresseerd in de geschiedenis van Castricum, actief bij archeologisch onderzoek en me deoprichter van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum. Het gehele pand, toen als Overtoom nr. 21, werd sinds 1954 gebruikt als kantoor en opslag; de kolenopslag, uit gevoerd met betonnen keerwanden, was gesitueerd aan de oostkant van het pand. In de kolenhandel werden voornamelijk kolen, briketten en cokes verkocht, maar ook turf, olie en petroleum. In 1959 werd in Groningen bij Slochteren aardgas aange boord. In de periode 1964 - 1970 werd in het gehele land de grote overgang naar goedkoop aardgas gemaakt: koken op aardgas en elk huis een centrale verwarming, dus wa ren kolen en olie nauwelijks meer nodig. Dat veroorzaakte overal grote veranderingen, zo ook bij de firma Steeman. In 1966 werd al benzine verkocht, inspelend op de toename van het aantal personenauto's. Naast het pand kwam een Avia-pomp, die later in het dorp bekend stond als 'de witte pomp'. De brandstoffenhandel werd beëindigd; er werden gaskachels, gashaarden en gas- geisers verkocht, er kwam een showroom en het bedrijf ging over op de installatie van centrale verwarming. In september 1973 is Niek Steeman overleden; zijn weduwe Lien Steeman-Borst zette het bedrijf voort. In 1982 werd het bedrijf met bijbehorende benzinever- 42 koop overgenomen door Hans Oudejans, elektrotechni cus, geboren in 1943 en gehuwd met Els Karskens. Hans verplaatste het bedrijf naar de Verlegde Overtoom nr. 26, voorheen bouwbedrijf Joh. De Nijs, en kocht in 1985 het pand Overtoom 21. De benzineverkoop werd in 1990 beëindigd. In 1993 werd begonnen met de verbouwing van de werk plaats, showroom en kantoor tot woning onder de bouw kundige begeleiding van architect Van Eyk. De bodemsanering naast het woonhuis, waar het tanksta tion had gestaan, werd in 1998 met groot materieel uitge voerd, waarbij zeven ondergrondse tanks werden verwij derd. Daarna kon een fraaie tuin worden aangelegd. Thans wordt het 'Knophuis' bewoond door de familie Ou dejans. Brakersweg 2 Aan de Brakersweg, bij de spoorlijn Alkmaar - Uitgeest, ligt in de nabijheid van de Schulpvaart een grote met riet gedekte stolpboerderij, die dateert uit het begin van de 19e eeuw. Deze boerderij wordt ook wel de boerderij van Piet Borst genoemd, naar de vorige eigenaar. Op de eerste kadastrale kaart van Castricum stond de boer derij als huis en erf in sectie B, nummer 92 aangegeven met een schuitenhuis aan een insteekhaven vanaf de Schulpvaart. Schulpvaart. De situatie omstreeks 1822. -Schulpvaart.' De situatie in 2008.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 44