Stolpboerderijen in Castricum en Bakkum (deel 6) Breedeweg In de voorgaande afleveringen is al een groot aantal nog bestaande stolpboerderijen onder de aandacht gebracht om daarmee ook een stukje van het agra risch verleden van ons dorp te laten zien. In dit zesde artikel worden drie stolpen in Castricum en twee in Bakkum behandeld. Breedeweg 72 Aan de noordzijde van de Breedeweg, in het landelijk ge bied, ligt dicht aan de weg een oude grote karakteristieke boerderij, die soms nog wel 'de boerderij van Spaansen' wordt genoemd. Deze boerderij werd op 11 mei 1801 gekocht door Jan Glorie, geboren in 1764, zoon van Claas Jansz Glorie en Antje IJpelaan. Jan was gehuwd met Aagje van der Laan, die na de ge boorte van hun zoon Klaas is overleden. Daarna trouwde Jan in 1783 te Limmen met Aagje Kraakman (zie 7e jaar boekje: de Castricumse familie Glorie). Na het overlijden van Jan Glorie in 1810 volgde in 1815 een verdeling van zijn bezit: zijn zoon Klaas Glorie, die woonde in de boerderij Breedeweg 75, verkreeg 3/8 ge deelte en zijn weduwe Aagje Kraakman 5/8 gedeelte, waardoor zij in het bezit kwam van een aantal percelen weiland en van de boerderij Breedweg 72. De boerderij werd omschreven als 'een huismanswoning, getekend met nr. 72 en een barg op het erf, zijnde het erf groot 3733A roeden, belend de R.K. kerk ten westen Het woonhuis aan de oostzijde van de boerderij. 40 Neeltje Bruin had in haar laatste testament bepaald dat na overlijden haar eigendom verdeeld werd over haar man Klaas Stet voor 1/4 deel en haar zoon Cornelis Mooij voor 3/4 deel. Neeltje overleed te Cas tricum op 3 juli 1855. Haar zoon Cornelis Mooij trouwde met Antje Schermer en woonde vanaf ca. 1852 op de boerderij aan de Breedeweg. Na het overlijden van Cornelis in 1888 verkochten in 1889 zijn zonen Jan Mooij, burgemeester, en Cor nelis Mooij, veehouder, beiden te Castricum de boerderij aan Corne lis Spaansen, veehouder en raadslid te Castricum. Hij was geboren te Schoorl, gehuwd met Johanna Hen- neman en heeft van 1889 tot 1925 op de boerderij gewoond. In 1920 werd zijn zoon Cornelis P. De situatie in 2007. en Frans Nanne ten oosten(Met de R.K. kerk wordt de schuilkerk bedoeld, zie elders in dit jaarboek). Toen Aagje Kraakman zich in 1826 vestigde in haar ge boortedorp Limmen, werd de boerderij verhuurd aan An- dries Dekker, veehouder, geboren in 1801 te Limmen, ge huwd met Aagje Glorie, dochter van haar stiefzoon Klaas Glorie en Antje Nanne. In 1842 volgde verkoop aan Klaas Stet, veehouder aan de Brakersweg, gehuwd met Neeltje Bruin. Neeltje was eer der gehuwd met Jan Mooijzij kregen in 1821 een zoon Cornelis Mooij.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 42