Engels majoor, zijn bedacht. Vanaf dat moment was het een serieuze sport en werden de eerste kampi oenschappen in Engeland gehouden. Tot de zeventiger jaren van de vorige eeuw was tennissen zeker geen volkssport en werd doorgaans met het etiket 'elite' bestempeld. Langzamerhand werd de sport steeds meer bereikbaar voor alle la gen van de bevolking en steeg de populariteit fors. TENNISCLUB BAKKUM Op 26 oktober 1926 werd 'Tennisclub Bakkum' opgericht. De vereniging was in eerste instantie bestemd voor perso neelsleden van Duin en Bosch en hun gezinsleden. Een enkel buitenlid werd toegelaten. De club begon met 30 dames- en 13 herenleden. Het 'journaal' uit de eerste jaren laat zien dat men voor het lidmaatschap 4,80 per jaar betaalde en dat dit bedrag door het merendeel van de leden in termijnen van 40 cent werd voldaan. Wilhelm van Keeken werd de eerste voorzitter-secretaris. Hij zou dat meer dan 25 jaar blijven, bijgestaan door Wim Martens, die de functie van penningmeester bekleedde. De club sloot zich spoedig aan bij de landelijke tennis- bond. In 1927 werd met twee seniorenteams deelgenomen aan de competitie. Voor de jeugd en de ongeoefende jon gere spelers trad men in hetzelfde jaar toe tot de Zaanse bond. In 1930 werd de tegelbaan vervangen door een baan van rood gewapend beton. Daarnaast beschikten de spelers over een zeer primitieve outillage, bestaande uit een hou ten clubhuisje dat tegelijkertijd dienst deed als keukentje en 'tribune'. Achter een gordijn konden de spelers zich verkle den voor de competitie. Jaren later schreef Piet Kuijper, de man die in zijn functie van bewegingstherapeut veel bete kend heeft voor de sportbeoefening binnen Duin en Bosch, hierover de volgende regels in zijn gedicht: Bij mij op zolder ligt een oud verschoten gordijn dat speelde een leuke rol in mijn tennisleven, de meer dan zestig tennisjaren vonden hier de basis, van mijn sport en hobby in een eindeloos fijn beleven. Later verkleedde men zich in de mandenmakerij en ook in het theehuis in de buurt van de tennisbaan. Overigens speelden de mannen toen vaak in gewone kleren, in lange broek met bretels. Bij de ontvangst van teams gingen de leden van TC Bak kum doorgaans per fiets naar het station om de tennissers op te wachten. De tassen werden vervolgens op de fietsen geladen en zo trok men richting Duin en Bosch. Ook werd wel het trammetje gepakt dat toen nog naar het ziekenhuis reed. Het voordeel van de betonnen baan was dat tegenstanders die meestal gewend waren aan het langzamere gravel, door de soms technisch zwakkere Bakkummers nog wel eens werden verslagen. Als het geregend had, bleven er grote plassen liggen. Die werden dan met grote jute zak ken opgedweild. Een nadeel was ook dat ballen en schoe nen sneller sleten en ook verstuikte enkels waren soms het gevolg. Voor de ballen betaalde ieder een dubbeltje per week. Zo dra er genoeg geld bijeen was, werden er weer nieuwe ge kocht, maar nooit meer dan drie tegelijk per groep, want dat werd te duur. Voordat de jongeren mochten tennissen bij TC Bakkum, werden zij door Van Keeken verplicht ballen te rapen bij competitiewedstrijden. Zijn verklaring was: "Daar leer je van, want dan kijk je goed. Deze bezigheid werd wel beloond met een gulden per dag, waarover Herman Hor jus, bekend speler uit die tijd, eens opmerkte: "Was je met meerdere ballenjongens, dan moest je die gulden delen. Was je alleen, dan rende je je rot!Het was ook een ijze ren wet dat de ouderen eerst met nieuwe ballen speelden, waarna de jeugd ze pas kreeg. TW/'.'.'c Het primitieve houten clubhuisje deed tegelijker tijd dienst als keukentje en 'tribune'

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 26