De bouwtekeningen van kerk en pastorie, zoals gepubliceerd in 1860 in de periodiek 'Bouwkundige Bijdragen': Links: vooraanzicht en plat tegrond; midden: lengtedoorsnede en zijaanzicht; rechts: diverse dwarsdoorsneden en achteraanzicht. 17 Bijna tweehonderd jaar, zo stelt men in dat rekest, heeft de gemeente inmiddels dienst gedaan: In een gebouw het welk ongetwijfeld onder het getal der kerken geen plaats verdient, trouwens hetzelve van ouds als ook de Pastorie van een boerenwoonhuis tot dat einde ingerigt, nu zeer bouwvallig en veel te klein is, om het groot getal der kerk- pligtigen op eene geregelde wijze te kunnen bevatten. Het kerkbestuur, de noodzakelykheid van nieuwenbouw voor ziende, heeft dan ook sinds jaren met kracht zich toege legd, om door bezuinigingen en bijdragen uit de Gemeen te, een fonds tot stand te brengen, waaruit de te maken kosten grootendeels kunnen bestreden worden Het zo bijeengegaarde bedrag beloopt inmiddels de aan zienlijke som van ƒ28.000,- waarvan ƒ16.000,- in kas en ƒ12.000,- via lening. Op meer hulpmiddelen kan dezerzijds niet gerekend worden, te meer daar sedert onheugelijke ja ren collecten voor de armen in de kerk geschieden, welke niet welvoegelijk voor kerkelijke behoefte nadeelig kunnen gemaakt worden, aangezien dit te veel drukken zoude op de behoeftige volksklasseVoor het resterende tekort wordt dan ook tevens om een rijkssubsidie verzocht. Uit de bijgevoegde uitvoerige begroting van Van Zoelen, die op dat moment zo'n ƒ35.850,- beloopt, blijkt dat dit tekort relatief bescheiden is: nog geen kwart van de totale bouwsom, namelijk 7.850,-. Het ontwerp van de kerk De bij het rekest bewaarde tekeningen beslaan vijfbladen, te weten: een plattegrond van de kerk; een plattegrond van de pastorie over twee verdiepingen; een voorgevel van de kerk en aanpalende pastorie; een zijaanzicht van de kerk; een lengtedoorsnede van de kerk. Zij verschillen slechts weinig met het uiteindelijke ontwerp, zoals dat kort na de voltooiing in 1860 met bouwtekening en al in de 'Bouw kundige Bijdragen' - de onregelmatig verschijnende perio diek van de 'Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst' - is gepubliceerd. Het voornaamste onderscheid: de kerk is een beetje rijziger geworden. Ook is de indeling van de pas torie licht gewijzigd. Een en ander blijkt enkele maanden later te hebben geleid tot een verhoging van de kosten, die uiteindelijk op 42.694,- zullen worden begroot. Van Zoelens ontwerp toont ons een uiterst simpel kerkje in een soort neoromaanse trant. Op een eenbeukig schip van drie door gestucte kruisgewelven overdekte traveeën onder zadeldak volgt een veel smallere halfronde absis, die net tot de dakgoot reikt en tussen twee veel lagere vierkante nevenruimtes is geplaatst: de biechtkamer en de sacristie. Het schip heeft een lengte van 29,3 meter en een breedte van 11,9 meter; de zijmuurhoogte is 12,9 meter. NIEUW GEBOUWDE R.K KERKTE CASTRICUM Doorsnede Doorsnede hel Zangkoor U oorsnede over de Lijn ET BatwliwJtjr fyJrrMffn U'Jetl iithlk D oorsnede naar hel Altaar. Plan 1* verdieping

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 19