Jan Camps Recreatie Vanouds heeft men getracht om het inrichtingsleven te verlichten. Vroeger deed men dit vooral door onder an dere te wandelen, soms met muzikale begeleiding door de fanfare van het ziekenhuis. Dat niet iedereen daar blij mee was laat een verslagje zien uit de bestuursvergadering van het toenmalige VVV uit Castricum met als datum 14 de cember 1926. "Opgemerkt wordt, dat 't meermalen voor komt, dat patiënten van D. en B. in groote groepen onder geleide in het dorp of langs de Zeeweg wandelen, of zich op het strand bevinden. Dit wordt niet in het belang van 't vreemdelingenverkeer geacht. Laten we tenslotte vooral de Sinterklaasfeesten niet ver geten. Bij mij is het geloof in de 'goedheiligman' weer terug, omdat ik hem zelden zo dikwijls op dezelfde dag heb ontmoet! De kerstdagen werden uitvoerig, maar ook ingetogen ge vierd. De jaarlijkse afdelingsfeesten voor familieleden en vrien den van de patiënt waren een ontmoetingspunt voor perso neel en familie. Heel belangrijk! Zeker is wel dat de middenstand in Castricum geprofiteerd heeft van de bestedingen van patiënten van Duin en Bosch. Er werd wekelijks een bedrag aan de patiënten gevraagd voor de afdelingskas, waaruit dit alles werd gefinancierd. Er waren vakanties naar het buitenland of naar de Veluwe en Zuid Limburg. Er werden dagtochtjes gemaakt en bij al deze activiteiten waren verpleegkundigen nodig om dit alles te begeleiden. Denk niet dat het voor het personeel een uitje was, wantje had een enorme verantwoording en je nam die ook. Met de intrede van de eigen bijdrage in het kader van de AWBZ werden de budgetten krapper. Ook werd het voor de instelling te prijzig om steeds maar weer personeel in te zet ten voor feestelijkheden. Ook hier een gevolg van de markt werking in de zorg. Jaren geleden is een rapport uitgebracht over de verveling op afdelingen met de titel: 'Een keten van lege zondagen'. Het zou nu weer actueel zijn. Patiënten zorg is bekneld geraakt in het economische krachtenveld en steeds veranderende bekostigingsregelingen. Bronnen: Jan Camps, schrijver van dit artikel, kwam in sep tember 1970 in dienst van het ziekenhuis Duin en Bosch. Na de verkorte opleiding tot B-verpleeg kundige werd hij 1 e verpleegkundige op de opna meafdeling voor mannen in paviljoen De Loet. In 1974 stapte hij over naar de Sociaal Psychiatri sche Dienst (tegenwoordig RIAGG) in Amsterdam en vandaar uit werd hij groepsleider in een Socio- therapeutisch Centrum. Vanaf 1980 tot 2005 vervulde hij bij Duin en Bosch weer tal van functies. De laatste 10 jaar was hij on der andere plaatsingscoördinator, coördinator van het onderzoek Cannabis en Schizofrenie, secretaris van de Clozapine Plus Werkgroep, bibliothecaris Medische Bibliotheek en beheerder van het muse um Breehorn. Hij stond aan de wieg van het Neder lands Museum voor de Psychiatrie 'het Dolhuys' te Haarlem, waar hij ook rondleidingen geeft. Patiënten gingen rond 1970 op vakantie naar Spanje onder de hoede van dokter Breetveld. Boer, N. de, Psychiatrie in Westfriesland 1600-2000, Zwolle 2004. Glastra, J., Het oude Duin en Bosch en een ziekenhuis op drift, 18e jaarboek Oud-Castricum, 1995. Kleffens, P. van, Het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch te Bakkum, gedenkschrift ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan, Haarlem 1959. Vijselaar, J., Gesticht in de duinen, de geschiedenis van de pro vinciale psychiatrische ziekenhuizen van Noord-Holland van 1849-1949, Hilversum 1997. 10 De jaarlijkse afdelingsfeesten waren ook een goede gelegenheid voor contact tussen het verplegend personeel en familie van de pati ënten.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 12