V A ring van patiënten. Creativiteit en zelfbeschikking staan voorop en men gaat uit van het 'gezonde' deel van de mens. Arbeid was niet meer het uitgangspunt. Het hebben van een zinvolle dagbesteding werd belangrijk geacht. Dagbesteding bestond niet langer uit werken in de zin van arbeid, maar ook werken aan jezelf door middel van cre atieve-, bewegings- en bezigheidstherapie. Er kwam een einde aan het beloningssysteem van goed gedrag en het straffen van onaangepast gedrag. De gelijkwaardigheid werd vorm gegeven in behandelplannen. Patiënten en be handelaars sloten met elkaar een overeenkomst over het te volgen behandelbeleid. Er is verschil tussen patiënt en behandelaar, maar als mens ben je gelijkwaardig. Behan delingen kregen daardoor meer kans van slagen. Als we de tegenwoordige situatie bezien, is duidelijk dat er ook hier, door de marktwerking, een zakelijke benadering is gekomen. Tal van ondersteunende behandelmethoden worden onvoldoende tot niet vergoed door verzekeraars met als gevolg dat onder andere dagbestedingsactiviteiten zullen verdwijnen. Gelukkig is de behandelovereenkomst vastgelegd in een wet, waardoor gelijkwaardigheid ge waarborgd lijkt te zijn. Verpleging en behandeling Als je werd opgenomen in een algemeen of psychiatrisch ziekenhuis of sanatorium, dan was bedverpleging gebrui kelijk. Opname op Duin en Bosch hield in dat je de eer ste weken op een afdeling werd geplaatst waar je werd geobserveerd. Voor de verpleegkundigen, die in die tijd broeder en zuster werden genoemd, was het een hele toer om alles rustig en beheersbaar te houden. Hoewel binnen een strak kader werd gewerkt, ging men wel zorgzaam en zorgvuldig met de patiënten om. Deze begrippen staan vandaag de dag sterk onder druk vanwege de marktwerking in de zorg. De broeders en de zusters deden hun uiterste best om het leven in een psychiatrisch ziekenhuis leefbaar te houden. Van groot belang bij de behandeling en verpleging was de komst van de actievere therapie, waarmee en waardoor patiënten een vorm van dagritme kregen en het leven geen sleur werd. Medicatie bestond niet. Als het echt uit de hand liep en mensen bijzonder onhandelbaar waren, gaf de psychiater wel eens morfine, maar men wist toen al dat dit versla vend kon werken. Ook was er de permanente badtherapie, waarbij door middel van warm water en een prikkelarme omgeving rust werd bewerkstelligd. Een andere vorm van behandeling, met name bij onrustige patiënten, was het inwikkelen. Patiënten werden in natte doeken gewikkeld en men liet ze drogen. Dit was een erg pijnlijke behandeling, die al snel door de inspectie werd verboden. Een andere behandelmethode was de insulinekuur, waar bij mensen in een vorm van bewusteloosheid werden ge bracht. Deze behandeling werd gebruikt bij mensen die leden aan een depressie. Er kwam veel verpleegkundig en medisch inzicht aan te pas om deze behandeling goed te laten verlopen. Ook hier weer gelden de sleutelbegrippen 'zorgzaam en zorgvuldig'. Zo werd van verpleegkundi gen veel tact en begrip gevraagd bij de toepassing van de elektroshock therapie. Naast het verpleegkundig bezig zijn moesten de verpleegkundigen ook actief meewer ken bij de arbeid en dagbesteding, een ondersteunende behandelmethode die uitgegroeid is tot een zelfstandig vakgebied. Pas in 1948 komt het eerste medicijn op de markt, een antipsychoticum met de naam Largactil. Een uitvinding! Bijna alle oudere behandelmethoden, behalve de elektro shock therapie, werden overbodig. Largactil is de start ge weest van de ontwikkeling van een reeks van antipsycho- tica en antidepressiva. Mede door het ontwikkelen van medicatie ontstaat er een andere wijze van verplegen. Ook krijgt het een sociothera- peutisch karakter en werd er uitgegaan van wat de patiënt nog kon. Er ontstond een scala aan ondersteunende behan delingen en de functie van verpleegkundige ging meer in de richting van begeleiden en resocialiseren. Voor de cliënt, door deze naamgeving is de afhankelijk heid grotendeels verbannen, ontstaat een keuzemogelijk heid ten aanzien van behandelingen: de psychomotore-, de creatieve- en de drama-therapie. Ook ontstaan er andere vormen van klinische opname, zoals poliklinische behan deling en opname in een sociotherapeutisch centrum. De cliënt krijgt inzagerecht in de verslaglegging en is en blijft zelfstandig. Helaas is een aantal mogelijkheden verdwe nen, deels door een andere visie op psychiatrie en deels door bezuinigingen. Al deze behandelmethoden vragen van verpleegkundigen veel inzet en deskundigheid die zij kregen door hun op leiding. De opleiding tot verpleegkundige is op een hoger niveau gebracht, waardoor deze beter beantwoordt aan de medische eisen. Bedverpleging in paviljoen Breehorn 1939).

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 11