Jaarverslag 2008 Door de werkgroep is besloten de statuten te modernise ren en de doelstellingen duidelijker te omschrijven. Deze luiden nu als volgt: het verrichten van onderzoek op historisch en archeo logisch gebied; het verzamelen en bewaren van voorwerpen, geschrif ten en dergelijke die van belang zijn voor de historie van Castricum en Bakkum; het verzorgen van en meewerken aan publicaties over de geschiedenis van Castricum en Bakkum; het bevorderen van het behoud van het cultuurhisto risch erfgoed in Castricum en Bakkum, waaronder begrepen het eventueel voeren van juridische proce dures en het aanwenden van rechtsmiddelen. Ook in 2008 zijn er door de leden van de werkgroep weer veel activiteiten verricht. Er werd in verschillende plaatselijke en regionale verbanden samengewerkt of ge adviseerd over onderwerpen als archeologie en sloop- of bouwplannen. Door verschillende schenkingen werd onze collectie aan gevuld. De belangrijkste gebeurtenissen en activiteiten in 2008 volgen nu in chronologische volgorde: Per 1 januari kreeg de werkgroep de status van ANBI (Algemeen Nut Beogende Instelling). Op 7 januari werd de nieuwjaarsreceptie in 'De Duy- nkant' gehouden. Op 14 februari nam Frans Duffhues de voorzittersha mer over van Piet Blom en traden Arnold van Gemert en Peter Koelewijn tot de werkgroep toe. Op 17 september bracht de Historische Kring Ubbega uit de provincie Groningen een bezoek aan de werk groep. De luiklok in de dorpskerk van Castricum is afkomstig uit deze streek. Op 9 oktober werd de statutenwijziging van onze stichting notarieel vastgelegd. Op 11 oktober had de werkgroep een stand op de lan delijke archiefdag in Alkmaar. Op 24 oktober werd in Hotel Borst het eerste exem plaar van jaarboek 31 uitgereikt aan wethouder Ber Hes. Op 20 november werd door de auteur Ernst Mooij en lid van de werkgroep, het eerste exemplaar van zijn boek 'Het Castricumse landschap een geschiede nisboek' aan burgemeester A. Emmens-Knol uitge reikt. Kantoorboekhandel Laan maakte de uitgave van het boek mogelijk. De presentatie voor bestuurs-, beleids-, natuurbeherende en cultuurhistorische orga nisaties vond plaats op 10 december. Op 16 november werd de jaarlijkse donateuravond gehouden met een lezing door de heer Peter Schat over de Stelling van Amsterdam. 106 Een droevige gebeurtenis was het overlijden van ons lid Wim Emmens op 21 oktober. De activiteiten zijn ingedeeld in verschillende taakgroe pen. Voorheen werd er gesproken over werkgroepen, maar omdat dit soms aanleiding gaf tot verwarring, is die be naming sinds september 2008 afgeschaft. De taakgroe pen zijn logischer ingedeeld en duidelijker omschreven. Bovendien werd de onderlinge communicatie tussen de werkgroepleden verbeterd door het uitbrengen van een infobulletin, waarvan het eerste exemplaar in december 2008 verscheen. De leden informeren elkaar daarin over nieuwe projecten en andere wetenswaardigheden. Taakgroep archiefbeheer, foto en film In 2008 werd er gewerkt aan de basiskaart die we gaan gebruiken in het nieuwe programma Haza-data, waar uit eindelijk zowel genealogische als perceelgegevens aan kaarten uit diverse periodes worden gekoppeld. Er is een start gemaakt met het op een hogere resolutie scan nen van al ons fotomateriaal, waarvan er al enkele duizen den zijn gedaan. Door schenkingen en het mogen reprodu ceren van foto's is de collectie ook dit jaar fors uitgebreid. Er werden vooral door contacten van de 'Taakgroep educa tie en tentoonstelling' veel fotoalbums van Castricummers en Bakkummers beschikbaar gesteld, waaruit interessante historische foto's konden worden gescand. Taakgroep archeologie en cultuurbehoud Vanuit de werkgroep Oer-IJ en ook de Monumentenraad werd de gemeente aanbevolen om te komen tot de aanstel ling van een regioarcheoloog, die ingeschakeld kan wor den bij de uitvoering van de Wet op de Archeologische Monumentenzorg (WAMZ). Veelvuldig was er contact met de gemeente Castricum om te adviseren over gebieden die verstoord gaan worden en een hoge archeologische verwachtingswaarde hebben. Te vens is er tweemaal afstemmingsoverleg met de gemeente geweest. Diverse verslagen van inventariserend veldon derzoek of van opgravingen op diverse locaties in Castri cum werden door de gemeente aangeleverd. De gemeente is in 2008 gestart met het voorbereiden van een Beleidsnota Archeologie, die eind 2009 gereed zal zijn. Onderzoek werd uitgevoerd naar de relatie van de opgra ving van tufsteen in de Oosterbuurt (1995) en het tufsteen dat gebruikt is bij de bouw van de oude dorpskerk. Voor lopig kon geen gelijkenis worden vastgesteld. Inventarisatie van archeologische vondsten, vindplaatsen en rapportages werd gestart om ook deze gegevens een plek te geven in Haza-data. Met deze software kunnen vele data gekoppeld worden, ook aan een digitale kaart van Castricum. Twee deskundigen werden bezocht om ons op deze software te oriënteren.

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 108