Castricum - Honderd jaar geleden Met het in aanbouw zijnde ziekenhuis Duin en Bosch komen ook nieuwe technische ontwikkelingen voor de gemeente binnen bereik. Zo ziet de gemeenteraad eventueel een mogelijkheid om de straatverlichting aan te sluiten op de elektrische centrale van Duin en Bosch en zou een telefoonverbinding met de ge meente gemakkelijker kunnen worden gerealiseerd. Ook het ontwerp van een stoomtramverbinding met de Egmonden staat volop ter discussie en dit jaar zijn er voorstellen bij het gemeentebestuur ingediend om een gasfabriek te mogen bouwen en exploiteren. aantal dienstjaren A B minder dan 5 jaar 600,- 950,- 5-10 jaar 650,- 1000,- 10-15 jaar 725,- 1050,- 15-20 jaar 800,- 1100,- 20 jaar en langer 875,- 1150,- A) jaarsalaris voor onderwijzers B) jaarsalaris voor het hoofd der school De belangrijkste gebeurtenissen in Castricum van honderd jaar geleden zijn opgespoord met behulp van de gemeente- raadsnotulen, de inkomende en uitgaande stukken van de gemeente Castricum, de provinciale bladen, de burgerlijke standregisters etc. Het zijn veelal geen zwaarwichtige za ken, maar ze geven een beeld van de sfeer van die tijd. 1 januari 1908 Het gemeentebestuur bestaat op 1 januari 1908 uit burge meester Johannes Mooij, de wethouders Jacob Pzn. Kuijs en Cornelis Spaansen. De raadsleden zijn Jan Schuijt, Jan Twisk, Joseph Goes, Johan Hogenstijn en Pieter Duijn. De gemeenteontvanger is Bernardus Res. Op 1 januari 1908 telt Castricum 2460 inwoners. Dit aantal is op 31 december in datzelfde jaar toegenomen tot 2486. In het jaar 1908 worden in Castricum 105 kinderen gebo ren; er worden 23 huwelijken gesloten en er overlijden 47 personen. Door dit geboorteoverschot van 58 en doordat er 32 personen minder in Castricum komen wonen (164) dan er zijn vertrokken naar elders (196), neemt het inwo nertal met slechts 26 personen toe. Op 1 januari 1908 is de 50-jarige Anna Louter door de stoomtram overreden en een dag later overleden. 22 januari 1908 Tegen de vastgestelde verordening op de invordering van het schoolgeld heeft de minister van Binnenlandse Zaken via Gedeputeerde Staten bezwaar gemaakt. Het betreft met name het feit dat kinderen van de school worden ver wijderd als het schoolgeld niet is betaald. In verband met meerdere vacatures op de openbare lagere school is er een verhoging voorgesteld van het salaris van het onderwijzend personeel. Het jaarsalaris is afhankelijk van het aantal dienstjaren en zou gaan bedragen: Op 27 mei wordt de verordening op de jaarwedden van onderwijzers vastgesteld; de verhogingen gaan met terugwerkende kracht in vanaf 1 jan. 1908. 8 april 1908 Enige ingezetenen hebben aan het gemeentebestuur ge vraagd om de aanleg van een telefoonverbinding voor Castricum te bevorderen. Door B&W zal worden onder zocht in hoeverre aan dit verzoek kan worden tegemoet gekomen. Raadslid Goes stelt voor om te wachten tot het Gesticht Duin en Bosch in gebruik zal zijn en dat er dan een mogelijke aansluiting plaats heeft. 6 mei 1908 Vrouw Orij, wonende op Bakkum, heeft om steun aan de koningin gevraagd. Het heeft hare majesteit behaagd om een bedrag van 20,- te doen toekomen aan Vrouw Orij en hare kinderen. (Haar man Gerbrand Orij was na een ongeluk met de paardentram op het bouwterrein van Duin en Bosch op 15 oktober 1907 overleden). 4 juli 1908 De heren van het Comité tot aanleg van een stoomtramver binding Egmond-Castricum hebben het college van B&W uitgenodigd. Het college heeft bericht niet ter vergadering te zullen komen. Dit was aanleiding tot langdurige discus sies in de gemeenteraad. De hoofdzaak was het verzoek van het Comité om een bedrag van 300,- als bijdrage in de kosten van een ontwerpplan. Hiertoe kan het gemeen tebestuur maar niet overgaan. Raadslid Duijn meldt dat er nu met een lijst in het dorp wordt rondgegaan om tot het verlangde bedrag te komen. 7 augustus 1908 De firma Carl Franke uit Bremen doet een aanbeveling voor de bouw en installatie van een steenkolengasfa- briek, inclusief directeurswoning, buizennet, lantaarns en huisaansluitingen met gasmeters. De exploitatie zou dan minimaal voor de eerste vijf jaar aan deze firma worden verpacht. 104

Jaarboek Oud Castricum | 2009 | | pagina 106