1* Z&y l MünsterP^ Welperort en Welplage. Het is niet onmogelijk dat hier uit eindelijk de wortels van de familie Welp liggen. Het dorpje Alfhausen Het dorpje Alfhausen ligt 27 km ten noorden van Osnabrück en de inwoners zijn in voorgaande eeuwen bijna uitslui tend rooms-katholiek. De plaats wordt voor het eerst ver meld in 977 als buurtschap van de parochie Ankum. In het jaar 1772 telde Alfhausen 2149 inwoners; het valt onder de gemeente Fürstenau. De St.- Johanniskirche vormt het middelpunt van het dorp. De St. Johanniskerk in Alfhausen. Osnctëm. Het plaatsje Alfhausen op 27 km ten noorden van Osnabrück. ken, zoals ook de voornaam Willem in deze regio meestal als Wullem werd uitgesproken. Het woord wulp heeft de zelfde betekenis als het woord welp. Bovendien was het heel vertrouwd door de in deze omgeving veel voorkomen de broedvogel met die naam. Als Frederik (Welp) in 1880 in Castricum trouwt met Willemijntje de Munnik, wordt hij in het huwelijksregister als Frederik Wulp ingeschreven. Zijn nageslacht draagt in Castricum officieel de naam Wulp. De betekenis van de naam De naam Welp is de Noord- Duitse vorm van het huidige Duitse woord Welpe, dat het jong van een zoogdier, zoals hond, vos of wolf betekent. Ook in het Nederlands kennen we deze be tekenis, maar dan wordt het va ker gebruikt als het gaat om het jong van een leeuw. Ook werd het woord welp in ons land ge bruikt als naam voor de jongste padvinders en voetballers (8 tot 12 jaar). De familienaam Welp werd in onze regio regelmatig als Wulp uitgesproken. Tot halverwege de 19e eeuw noteerde men in de ver schillende registers de naam zoals die werd verstaan. Zo werd in Heemskerk af en toe de naam Wulp genoteerd als het om leden van de familie Welp ging. Er bestond de neiging om de naam Welp als Wulp uit te spre- De wulp is een veel voorkomende broedvogel in onze regio: een bruine vogel met een zwartgestreepte rug, lange poten en een lange omlaag gebogen snavel (foto Fred van den Bosch-PWN). De Heemskerkse familie Welp Van het in het voorgaande genoemde jong overleden echtpaar Jan Hendrik Welp en Antje Jacobsdochter Hogeduin zal alleen zoon Jan het geslacht Welp voortzetten. Hij is veehouder-land- bouwer, woont aan de duinkant in Heemskerk en trouwt met Antje Baltes. Dit dan nog enige echt paar Welp in onze regio krijgt een groot gezin, waaronder vijf zoons, die uiteindelijk zorgen voor een talrijk nageslacht. De oudste zoon Hendrik Welp, ook wel eens Wulp genoemd, geboren in 1825, trouwt met Antje Vonk, is veehouder, landbouwer en dagloner en woont onder Noorddorp (Rijksstraatweg) te Heemskerk. Hun zoon Frederik zal te Castricum de familie als Wulp gaan voortzetten. De tweede zoon Jan Welp, geboren in 1826, woont in Heemskerk, is arbeider, veehouder, tuinder en trouwt met Maartje Lieshout. Zij krij gen een zoon Jan die op 52-jarige leeftijd met zijn vrouw Wilhelmina Wildeboer in Zaandam gaat wonen en nako melingen heeft in Zaandam, Wormer en Amsterdam. 79

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 81