AmA. fax fa" 4 - De Castricumse familie Welp/Wulp Sinds 1981 is het de gewoonte om jaarlijks uitvoerig de geschiedenis en de stamboom van een Castricumse fa milie te publiceren. Het genealogisch onderzoek levert vaak interessante historische gegevens op. Inmiddels zijn al vele families op deze wijze in de schijnwerpers gezet. In dit jaarboek wordt de familie Welp/Wulp behandeld. Deze familie komt oorspronkelijk uit Duitsland. Dit is niet uitzonderlijk. Ook de eerder behandelde Castricumse families Brakenhoff, Groentjes, Hollenberg en Lute heb ben een Duitse afkomst. Vooral in de 18e eeuw kwamen veel Duitsers naar het relatief welvarende Nederland om seizoenarbeid te verrichten. In Duitsland bestond armoede en heerste werkloosheid. Het merendeel van de seizoen arbeiders was dagloner en boerenknecht, die hier van het voorjaar tot het najaar verbleven en veelal werk op het land deden. Deze trek naar Holland stond in Duitsland be kend als 'die Hollandgangerei'. Een groot aantal Duitsers vestigde zich definitief in Holland. Naar schatting is 40% van de inwoners van Noord-Holland van Duitse afkomst. c JfA. ,J^aoOAy/a-~' 4/yf) \if '>?9 Afkomstig uit de omgeving van Osnabrück Op 13 november 1774 trouwt de ongeveer 48-jarige Jan Hendrik Welp in Beverwijk met Trijntje Bruggers; beiden zijn rooms-katholiek. Jan Hendrik is geboren omstreeks 1726, is niet eerder gehuwd en is afkomstig uit Duitsland uit de plaats Alfhausen in de regio Osnabrück. Trijntje is afkomstig uit het Duitse Ascheberg in Münsterland, is dan weduwe van Matthijs Bruijns, waarmee zij in 1764 in Beverwijk was getrouwd; uit dit huwelijk heeft zij een zoon Frans Bruijns. Deze Jan Hendrik Welp, roepnaam Hendrik, is de eerste Welp die in onze regio komt wonen. Hij is tuinder en woont in de Peperstraat in Beverwijk. Samen met zijn stiefzoon Frans Bruijns erft hij bij het overlijden van zijn vrouw in 1807 een stuk land in Heemskerk. Trijntje was hiervan in het bezit gekomen door haar eerste huwelijk. Hendrik Welp zal op 16 januari 1814 op 87-jarige leeftijd te Beverwijk kinderloos overlijden. Zijn overlijden wordt dan aangegeven door zijn stiefzoon Frans Bruijns, die schoenmaker van beroep is. Voorgaande informatie is van belang, omdat er een tweede en jongere Jan Hendrik Welp op 3 februari 1788 in Wijk aan Duin (nu gemeente Beverwijk) trouwt met Antje Jacobsdochter Hogeduin, geboren in 1755 in Heemskerk. Zij zijn de voorouders van alle familieleden in Kennemerland met de naam Wulp en van bijna iedereen met de naam Welp. Deze Jan Hendrik en Antje krijgen drie kinderen en overlijden op relatief zeer jonge leeftijd en wel in respectievelijk 1797 en 1798. Noch bij het hu welijk, noch bij het overlijden is iets aangetekend over de herkomst van deze tweede Jan Hendrik Welp. Wel zijn bij de doop van hun eerste kind als doopgetuigen de eerder genoemde Hendrik Welp met zijn vrouw Trijntje Bruggers aanwezig. Daarmee zullen zij ongetwijfeld naaste familie leden zijn en ook uit de regio Osnabrück afkomstig moe ten zijn. In de r.-k. doopboeken van Alfhausen komt wel de naam Welp voor, maar daarin zijn van geen van beide dragers van de naam Jan Hendrik Welp de dopen aangete kend. In de regio Osnabrück, die ongeveer de grootte heeft van de provincie Noord-Holland, vinden we de gehuchten De inschrijving in 1774 van het huwelijk van Jan Hendrik Welp en Trijntje Bruggers: "De navolgende personen zijn van meeninge haar in den huwelijke state te begeeven hebbende haer derde of laatste voorstellinge Jan Hendrik Welp jongman geboren te Aalefoesen (Alfhausen) in 't Osnabrugse en wonende alhier met Trijntje Bruggers, weduwe van Matthijs Bruijns, geboren te Asschenbergh in 't Munsterse en wonende mede alhier. Aldus geproclameert van den Raadhuijse der Steede Beverwijk op den 13 November 1774. ■p* Z>'A~. jfdé. T 78

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 80