rvenen Het resultaat van de weerstandmetingen in 1997 geprojecteerd op een luchtfoto. damenten van twee bouwwerken verborgen liggen. De restanten die zich aan de rand van de Cronenburgervaart bevinden, kwamen tijdens de weerstandsmetingen als een verrassing aan het licht. Daarbij doet zich de vraag voor of het ene bouwwerk het Huis te Castricum is geweest en het andere van het latere Cronenburg, maar erg waarschijnlijk is dit niet. Beide bouwwerken komen voor op een tekening van Jo annes Leuperius uit 1687, die waarschijnlijk een kopie is van een afbeelding van Pieter Bruinsz van omstreeks 1590. Ook is het onwaarschijnlijk dat er sprake is van een hoofdburcht en een voorburcht. Daarvoor liggen de bouw werken te ver uit elkaar. Het kleinere bouwwerk lijkt eer der op een slotkapel die buiten de slotgracht is gelegen, zoals dat ook bij het voormalige kasteel van Egmond aan den Hoef het geval is. Op de tekening van Leuperius lijkt het kasteel de Tachtigjarige Oorlog niet ongeschonden te hebben doorstaan. T, huys te Croonenburgh, getekend door Joannes Leuperius in 1687, waarschijnlijk een kopie van een afbeelding van Pieter Bruinsz van omstreeks 1590. zware muren, hooggeplaatste vensters en later ook torens. Houten kerken zijn niet bewaard gebleven, ongeschonden Romaanse kerken ook niet. Wel zijn er kerken waarvan delen van het muurwerk nog bestaan uit oorspronkelijk tufsteen metselwerk. De oude dorpskerk van Castricum, gewijd aan Sint-Pancratius, een geliefde heilige in de mid deleeuwen, is daar een voorbeeld van. Uit onderzoek is volgens Numan komen vast te staan dat vele tufstenen kerken staan of stonden in plaatsen waar in de late middeleeuwen de oudste en voornaamste adellijke families hun landgoed of hof hadden. Ook de graaf van Holland heeft bij verschillende van zijn hoven een kerk gesticht. In Noord-Holland zijn in diverse plaatsen resten aangetroffen van verdedigbare adellijke woningen uit de 13e/14e eeuw. De kerken staan daar meestal vlakbij. In Castricum bestond eens het Huis te Castricum, de voor ganger van het latere Cronenburg. Er bestaan vage aan wijzingen dat er al in de 11 e/12e eeuw een familie van aanzien in Castricum woonde. De bouw van een stenen kerk moet zeer kostbaar zijn geweest. De bevolking van het kleine plattelandsdorp Castricum zal die kosten niet De oude Pancratiuskerk In de 8e eeuw, in de prille dagen van het christendom in onze stre ken, zullen de eenvoudige houten kerkjes zich nog maar nauwelijks boven de boerenhoeven hebben verheven. Dit veranderde toen in de 11e en 12e eeuw tufsteen zijn intrede deed en men kleine, maar relatief hoge kerken bouwde met Reconstructie van de St.-Pancratius- kapel naar W.J. Reder 1954. De eerste stenen kerk zou in de 11e eeuw zijn gebouwd.

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 77