toont duidelijk aan dat het niet anders dan 1519 kan zijn. Uit bouwhistorisch onderzoek tijdens de restauratie van 1953-1955 is de conclusie getrokken dat de oorspronke lijk in Romaanse stijl gebouwde kerk dateert uit de eerste helft van de 11 e eeuw. In de loop van de 15e eeuw is er aan de westzijde een losstaande toren bijgebouwd. Het jaartal 1519 heeft betrekking op de verlenging van kerk tot aan de toren met de afbraakstenen van het oude koor van de oorspronkelijke kapel. Kramer verlegt de aandacht in zijn artikel vervolgens van de dorpskerk naar het historische terrein ten zuidoosten van het dorp, waar het Romeinse kasteel zou hebben ge staan en later de middeleeuwse burcht van de Heren van Castricum, nu de plek van boerderij Cronenburg. Mo gelijk bevatten, volgens Kramer, deze kelders de laatste overblijfselen van het middeleeuwse kasteel of zelfs van de Romeinse versterking. Hij wijst daarbij op een dik stuk functieloos muurwerk. Hij stelt vast dat boerderij Cro nenburg op een verhoogd terrein staat en een eigenaardig bouwwerk is, dat nogal afwijkt van de boerderijen in Ken- nemerland. Het land om de boerderij beschrijft Kramer als 'nollig'. Hiermee wordt bedoeld dat het weiland nogal wat hoogteverschillen vertoont. Het was enige jaren geleden - wist Kramer - dat er bij het verbreden van een sloot oud muurwerk werd blootgelegd. Ook vindt hij de vorm van de sloten opvallend, alsof die aan kasteelgrachten herin neren. Boerderij Cronenburg met op de voorgrond het kasteelterrein. De overgebleven kelder van boerderij Cronenburg. Het dikke stuk functieloze muurwerk zou zich bevonden hebben in de naastgelegen kelder. Die kelder is in 1961 dichtgestort in verband met het verlagen van de vloer in het woongedeelte. Gezicht op het station van Castricum met rechts daarvan het pompgebouw. 72

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 74