Na het vertrek van Nagengast vestigde zich nog in 1939 op Dorpsstraat 107 de 27-jarige manufacturier Bartholo- meus (Bart) van der Schaaf met zijn echtgenote Johanna van Reijn. Hij was een jaar eerder vanuit Amsterdam naar Castricum gekomen, waar hij nog kort woonde aan het Schoutenbosch. Van der Schaaf exploiteerde niet alleen een manufacturenhandel aan de Dorpsstraat, maar trok er ook op uit met een kar vol textiel, onder andere voor de verkoop op het kampeerterrein Bakkum en op het toenma lige Duin en Bosch. In de oorlog werden ook Bart van der Schaaf en zijn echt genote tot evacuatie gedwongen en moesten hun handel enkele jaren in de steek laten. Evenals in het geval van Cor Admiraal werden er geen Duitse militairen ingekwartierd, maar werd het pand toegewezen aan een Bakkummer, Gerard Bedeke, die er zich met zijn technische bureau vestigde. In 1946 kwam aan de onverkwikkelijke situatie een eind. Bedeke verhuisde naar de Van Egmondstraat en Bart van der Schaaf kon terugkeren naar zijn vertrouwde Dorpsstraat 107 om er zijn manufacturenhandel te her openen. Bart van der Schaaf was een begaafd musicus en hield er daarom nog een tweede beroep op na, dat van pi anist. Hij leeft nog in de herinnering van Castricummers voort door zijn optredens in plaatselijke restaurants als dat van Komman aan de Mient, maar hij trad ook elders in het land op. In 1957 kwam het tot een breuk met zijn echtge note met het gevolg dat Bart verhuisde naar Alkmaar en zijn echtgenote achterbleef. Hoe het Bart verder verging hebben we niet uitgezocht, maar Johanna van Reijn bleef nog tot haar overlijden in 1983 op Dorpsstraat 107 wonen en specialiseerde zich in bontwerk. (Johanna was overi gens een zuster van de bekende mime-kunstenaar Rob van Reijn.) Ze verhuurde haar winkelpand ook wel periodiek aan bepaalde bedrijven, zoals omstreeks 1960 aan fietsen handelaar Bennes, die zijn hoofdvestiging op Dorpsstraat 98 had en in een periode rond 1978 als opslagruimte aan Electronica de Graaf. We komen nu in het jaar 1985 en op het eerste gezicht lijkt het oorspronkelijke gebouw uit 1894/1895, gekarakteri seerd als drie huizen onder één kap, de tand des tijds re delijk te hebben doorstaan. Niettemin werd in dit jaar het besluit genomen tot sloop, waarbij het huidige straatbeeld ontstond: Dorpsstraat 103, een woonhuis, annex slagerij en Dorpsstraat 107, een klein appartementengebouw. (Wordt vervolgd) Wim Hespe Lien Steeman Bronnen: Archieven: Gemeente Castricum: archief Bouw- en Woningtoezicht en be- wonerskaarten. Kadaster te Alkmaar: kadastrale gegevens betreffende Castri cum. Regionaal Archief Alkmaar: bevolkingsregisters, kadastrale ge gevens. Werkgroep Oud-Castricum: fotoarchief; Nieuwsblad voor Cas tricum, beschikbare nummers uit de periode 1925 tot heden. Publicaties: Hespe, W., Chirurgijns, heelmeesters en de gezondheid van de Castricummer, 17e Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum, 1994. Zuurbier, S.RA. e.a., De Castricumse familie..Res, Glorie en Stuif bergen, resp. 6e, 7e en 9e Jaarboekje Werkgroep Oud-Castricum. Bv. SCHAAF Dj MANUFACTUREN D0RP5TR 107 ."•v Bart van der Schaaf onderweg met zijn kar met manufacturen.

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 69