voormalige burgemeestershuis Dorpsstraat 36, om daar zijn loodgietersbedrijf tot grotere bloei te brengen. Over de bestemming van het pand, dat in 1930 als num mer Dorpsstraat 107 kreeg toegekend, verkeren we na zijn vertrek enkele jaren in onzekerheid. In 1930 zou er de uit Alkmaar afkomstige Johannes Groenland hebben gewoond, een colporteur over wie we verder geen gevens hebben kunnen achterhalen. Vanaf 1936 wordt als bewo ner genoemd Piet Nagengast, die zich als typograaf in november van dat jaar in Castricum vestigde. Hij kwam uit Alkmaar. Zoals we in het voorgaande vaker hebben ge zien, hing een vestiging in Castricum veelal samen met een kort daarvoor gesloten huwelijk en dat was ook hier het geval, want de in Drenthe geboren Nagengast was op 29-jarige leeftijd, in 1936, in het huwelijk getreden met Catharina Henselmans. Nagengast nam een Castricumse drukkerij over en werd drukker/uitgever van onder ande re een plaatselijk weekblad. Zijn verblijf op Dorpsstraat 107 was niet van lange duur, want kort voor de oorlog, in 1939, verhuisde hij naar Dorpsstraat 88. Hij kwam nu dicht bij zijn drukkerij te wonen, die was gevestigd aan nu genoemde Korte Cieweg in een pand dat niet meer be staat. Tijdens de oorlog ontpopte Nagengast zich als een principiële persoonlijkheid, die zich niet - als zoveel van zijn collega-uitgevers - conformeerde aan de wensen van de bezetter en daar dan ook problemen mee kreeg. Een stuk Castricumse geschiedenis, dat het waard is in een apart kader wat nader te worden belicht. Piet Nagengast, een opmerkelijke inwoner van Castricum in de periode 1936 tot 1946 Petrus Nagengast werd geboren op 29-10-1907 in Vries (Dr), woonde in Alkmaar en trouwde met Ca tharina Henselmans. In 1936 vestigde hij zich als typograaf in Castricum. Nagengast nam een Cas tricumse drukkerij over en werd drukker/uitgever van onder andere 'Het Nieuwsblad voor Castricum, Bakkum en Omgeving', een voortzetting van de in 1924 voor het eerst verschenen 'Castricummer Courant'. Het weekblad van Nagengast kende vier succesvolle jaargangen. In 1941, zijn blad was toen bezig aan zijn vijfde jaargang, liep het mis. Als we kennis nemen van de inhoud van sommige hoofdartikelen uit die tijd is gemakkelijk te raden waarom: zijn blad toonde te weinig begrip voor het gedachtegoed van het natio- naal-socialisme. Een citaat uit oktober 1941: Er zijn mensen, die zich nationaal-socialist noemen en het zijn. Dat moeten zij zelf weten, maar het is dwaas van hen te menen, dat zij alleen de waarheid bezitten. Dat hun houding de enig juiste is. Er zijn voorts ook mensen, vele mensen op dit ogenblik, die lijnrecht tegenover de levenshouding van dit nationaal-socialisme staan. Dergelijke mensen zijn er ook in Duitsland, zoals er in Italië anti-fascisten zijn. Hoe kan 't anders. Er wordt dan ook niet van ons gevraagd - er mag niet gevraagd worden, dat wij nationaal-socialisten zouden zijn. Immers, zo iets moeten wij zelf weten. Vandaar ook, dat het bij voorbeeld niet zal gebeuren, dat een Burgemees ter verplicht wordt lid te zijn van deze beweging. Het kan van geen enkel ambtenaar, van geen enkele burger ook, gevraagd worden. Wij zijn en blijven vrije mensen; wij zijn en blijven vrije Nederlanders en we kiezen zelf onze weg Piet Nagengast in 1968. Het artikel refereerde zelfs aan: Het bekende feit dat van NSB-ers gezegd wordt dat voor hen de tou wen klaarliggen en dat de bomen zijn aangewezen waaraan zij zullen bengelen Voor die tijd was een dergelijke tekst, mogelijk niet van de hand van Nagengast zelf, maar uiteraard wel zijn mening vertolkend, uiterst gewaagd. Het wekt dan ook geen verbazing dat zijn blad al snel daarna werd verboden en de vijfde jaargang dus niet kon worden voltooid. Ook de drukkerij werd ontman teld. Eén van de zeven kinderen van Nagengast, een thans in Schoorl woonachtige zoon herinnerde zich dat zijn vader, die overigens vrijwel nooit over de oorlog sprak, zich toch eens had laten ontvallen dat hij na het sluiten van zijn drukkerij in Castricum nog kans had gezien een aantal drukpersen onder te brengen in de Willibrordus Stichting te Heiloo, om vandaar uit illegaal te gaan drukken. Castricum bleef na het verbod enkele jaren verstoken van een eigen weekblad, maar in november 1944 verscheen in Castricum het eerste nummer van het illegale blad 'Strijd'. In het tot stand komen daarvan heeft Nagengast waarschijnlijk een belangrijke rol ge speeld, want direct na de bevrijding verscheen dit blad bovengronds onder de dubbele naam 'Strijd, Nieuwsblad voor Castricum' en zien we Piet Na gengast weer als uitgever en drukker. Kort daarna kwam de naam 'Strijd' te vervallen en werd het blad voortgezet als 'Nieuwsblad voor Castricum, Limmen en Uitgeest'. In september 1946 stopte Na gengast zijn activiteiten voor dit blad, dat overigens onder een andere redactie en met een andere uitge ver bleef voortbestaan. Hij vertrok naar Alkmaar en stortte zich daar opnieuw in het drukkersvak. Hij overleed daar in 1969 op 63-jarige leeftijd. 66

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 68