De loodgieterswinkel van Gerrit de Rooi'j, Dorpsstraat 107, ca. 1925, met in het linkergedeelte van het pand het woongedeelte. Voor de winkel moeder To van Tongeren, vader Gerrit de Rooij en kinderen. spreking was, werd toen Dorpsstraat 99 en men zou zich dus kunnen afvra gen waar nummer 101 is gebleven. Dit werd in 1930 toegekend aan een onbe bouwd stuk grond, dat sindsdien ook onbebouwd is gebleven. Volgens Peter Admiraal, de huidige slager, is Dorps straat 101 in feite dus het nummer van zijn tuin. Wat betreft de nummering zou men overigens dezelfde vraag kunnen stellen met betrekking tot het nummer van tijdelijke toewijzing aan de bezetters of aan nieuwe bewoners, was in Castricum op zijn zachtst gezegd nogal chaotisch. Waarschijnlijk kreeg Lakeman Dorpsstraat 103 toegewezen, omdat hij op zijn beurt zijn pand in Bakkum, dat vrijwel geheel werd geëvacueerd, had moeten verla ten. In juli 1945 keerde Lakeman terug naar Bakkum en nog in dezelfde maand vestigde Admiraal zich weer op zijn oude adres in de Dorpsstraat, dat hij in een vrij er barmelijke toestand aantrof. In 1948 deed Cor Admiraal, hij was de leeftijd van 60 jaar al ruim gepasseerd, zijn slagersbedrijf over aan zijn zoon Jan Admiraal, die in dat jaar was getrouwd met Elisabeth van Emmerik en zo een mooie start kon maken. Jan Admiraal was een karakteris tieke Castricummer en een uitstekende vakman, tot in de wijde omtrek bekend om de kwaliteit van zijn vleeswaren. Hij is ruim 40 jaar als slager actief gebleven en assisteerde nog tot zijn dood in 1992 zijn zoon Peter, die de zaak op zijn beurt in 1985 had overgenomen. Recente foto van slagerij Admiraal, Dorpsstraat 103. V.r.n.l. het woonhuis, slagerswinkel en het verbouwde en bij de slagerij getrokken voormalige woongedeelte. 105, dat we vandaag de dag ook niet meer tegenkomen. Dit werd destijds, voor zover we konden nagaan, toegekend aan het reeds genoemde woonhuis in het omgebouwde pand, waar voordien de oude slagerswinkel was gevestigd. Dit gedeelte van het oude pand bestaat in feite nog, maar werd nog niet zo lang geleden na een renovatie bij de slagerswin kel getrokken en daarmee kwam nummer 105 te vervallen. In 1943 werd Cor Admiraal, zoals zoveel Castricummers, geconfronteerd met een gedwongen evacuatie. Hij vertrok met zijn gezin naar Haarlem. Wat de panden in de Dorps straat betreft, kwam dit meestal neer op een vordering van de huizen voor de inkwartiering van Duitse militai ren, maar in dit geval werden slagerswinkel en woonhuis merkwaardigerwijs betrokken door Seger Lakeman, een slager die voordien gevestigd was aan de Van Oldenbar- neveldweg in Bakkum. Het patroon van gedwongen eva cuaties van families uit hun huizen tijdens de bezetting en De geschiedenis van Dorpsstraat 103 blijkt uit het voor gaande relatief weinig gecompliceerd, omdat er van ouds her eenzelfde bedrijf was gevestigd, dat vanaf 1911 bo vendien nog in handen was van opeenvolgende generaties van een familie. Wat nu de geschiedenis van het in 1911 door samenvoeging ontstane naastgelegen pand betreft, hebben we te maken met een veel ingewikkelder situatie, gekenmerkt door een opeenvolging van meerdere bewo ners en diverse bedrijven. Nu keren we terug naar 1911, toen Frans Glorie hier een kruidenierswinkel begon. Deze zaak heeft bestaan tot 1924, in welk jaar Frans zijn winkel en woonhuis verkocht aan loodgieter Gerrit de Rooij, om zelf aan de overkant van de Dorpsstraat een nieuwe kruidenierszaak te starten. We stuiten hier op een fenomeen dat we ook in voorgaan de artikelen over winkelstraten als de Dorpsstraat en de Burgemeester Mooijstraat zijn tegengekomen. De onder nemers veranderden wat betreft hun nering niet zelden binnen dezelfde winkelstraat van pand, als ze meenden daarmee hun voordeel te kunnen doen en zo komen we bij de bespreking van de geschiedenis van een straat dan ook herhaaldelijk dezelfde personen tegen. Dat geldt ook voor Gerrit de Rooij, die alweer in 1929 verhuisde naar het 65 KWALITEIT SINDS 1B7 ADMIRAAL

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 67