Het gemeentebestuur van Castricum tussen twee fusies: de fusie met Bakkum in 1812 en de fusie met Limmen en Akersloot in 2002 (le deel) Inleiding In het jaar 1812 zijn de gemeenten Bakkum en Castricum samengevoegd. In 2002 volgt de fusie met de gemeenten Akersloot en Limmen. In de tussenlig gende periode van bijna 200 jaar zijn er allerlei ont wikkelingen geweest in het bestuur van de gemeente Castricum. Dit artikel neemt u mee vanaf de begin situatie met een schout, 5 raadsleden en zonder poli tieke partijen naar de situatie van eind 2001 met een burgemeester, 19 raadsleden en 6 politieke partijen. Het artikel verschijnt in meerdere delen; dit eerste deel behandelt de periode 1812 tot 1919, het jaar dat de nieuwe Kieswet in werking treedt. De overige de len verschijnen in de hierna volgende jaarboeken. natie opgemaakt; daarop volgen de benoemingen door de ambachtsheer voor de periode van één jaar en wel van Pasen tot Pasen. De ambachtsheer had een zekere regeer macht over een banne of dorp. Deze macht of heerlijke rechten waren door aankoop verworven en gingen door vererving over op volgende generaties. Zo'n banne of dorp werd een (ambachts)heerlijkheid genoemd. Bakkum en Castricum zijn twee afzonderlijke dorpen met elk een eigen bestuur. De grens tussen beide dorpen ligt ter hoogte van de huidige Zeeweg en de Schulpvaart naar Limmen. Door de aankoop in 1749 van de ambachtsheer lijkheid Bakkum door Nicolaas Geelvinck, de ambachts heer van Castricum, hebben beide dorpen dezelfde am bachtsheer, die vervolgens ook in beide dorpen dezelfde schout heeft aangesteld: tot 1778 Leonard Tempelaar en daarna mr. Joachim Nuhout van der Veen. I ImLt.xuhout De geschiedenis van het gemeentebestuur wordt behan deld in een aantal afgebakende perioden: de voorgeschie denis tot 1812, de periode van 5 raadszetels tot het in wer king treden van het Reglement op het Bestuur ten Platten lande in 1825, de periode van 6 raadszetels tot in 1851 de nieuwe Gemeentewet van Thorbecke van kracht wordt en vervolgens de periode van 7 raadszetels die bijna 70 jaar duurt tot de nieuwe Kieswet van 1919. Door deze wet ver andert er veel: iedere volwassen burger moet elke vier jaar stemmen voor een nieuwe gemeenteraad; de verkiezingen zijn gekoppeld aan kieslijsten en politieke partijen. Van elke periode worden in dit artikel de na men en de zittingsperiode van de raadsleden vermeld en de namen van de raadsleden die tot wethouder zijn benoemd. Van de in die periode functionerende burgemeesters) en de belangrijkste ontwikkelingen in het dorp wordt een korte beschrijving gegeven. Het artikel wordt afgesloten met een alfabeti sche lijst van alle leden van de gemeente raad in de periode 1812-1919 met een korte persoonsbeschrijving. Voorgeschiedenis tot 1812 Het dorpsbestuur in de 18e eeuw wordt ge vormd door een schout met vijf schepenen. Voor de verkiezing van het dorpsbestuur wordt ieder jaar door de schout een nomi- Joachim Nuhout van der Veen, tot 1812 schout van Bakkum en Castricum. In 1787 bestaat het dorpsbestuur van Castricum uit de schout mr. Joachim Nuhout van der Veen en de schepenen: Jacob Drost, Pieter Duijneveld, Cornelis Stet, Cornelis van den Dam en Jan Brakenhoff. In datzelfde jaar bestaat het dorpsbestuur van Bakkum uit diezelfde schout en de schepenen: Jan Twisk, Gerrit Kuijs, Klaas Duijn, Jan van Bruijnswaard en Simon Duinmaijer. De stichting van de Bataafse Republiek in 1795 brengt een radicale ommekeer in het staatsbestel, gebaseerd op de beginselen van de Franse Revolutie: vrijheid, gelijkheid en broederschap. Regenten worden afgezet en vervangen door representanten van de bur gerij. Schout en schepenen van Castricum roepen op 9 februari 1795 alle stemgerechtigde bur gers van Castricum bijeen in de kerk om een nieuw dorpsbe stuur samen te stellen. Voor het eerst in de geschiedenis wor den verkiezingen gehouden. In totaal 110 mannen van 20 jaar of ouder zijn aanwezig en reageren enthousiast op de re devoering van de Castricumse schout Joachim Nuhout van der Veen: Ziet daar dan einde lijk de zon der vrijheid met een schitterende glans doorbroken en het Neerlands volk uyt den afgrond geredDeze woor den uit de redevoering van de schout staan op de sokkel van 3 vak I»:h VEêk.

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 5