Sfctó De geschiedenis van de Dorpsstraat en zijn bewoners (deel 5) Inleiding De bewonersgeschiedenis van de Dorpsstraat gaat ver terug, zoals te verwachten valt van een weg die van oudsher de belangrijkste doorgaande route door het dorp is. Aan een dergelijke weg staat meestal niet alleen de kerk, maar in de loop der tijd vestigen zich er ook allerhande bedrijljes en andere kleine nering. Evenals in de voorgaande artikelen van deze reeks wordt dit beeld van de Dorpsstraat ook in dit artikel opnieuw bevestigd: een levendige straat met veel ac tiviteiten, wat deze straat historisch tot een van de meest interessante straten van Castricum bestempelt. In ons vorige artikel (deel 4) waren we voor wat be treft de beschrijving van de panden aan de oneven kant (oostkant) van de Dorpsstraat gevorderd tot aan de Cieweg. We passeren nu de Cieweg en vervolgen onze beschrijving met de geschiedenis van de panden genummerd Dorpsstraat 87 t/m 107. Het laatste num mer heeft betrekking op een nog niet zo lang geleden gebouwde kleine appartementenwoning, gesitueerd naast slagerij Admiraal. Daarmee zijn we nog niet aan het einde van de Dorpsstraat gekomen, want de Paneratiuskerk (Dorpsstraat 115), met de oorspronkelijk daarbij behorende panden, zoals het zusterhuis (later o.a. De Hooghe Aert, nu Dorpsstraat 111) en de nog bestaande pastorie (nu Dorpsstraat 113) volgen nog. Er zijn nog enkele wat naar achteren gelegen panden overgebleven, waarin thans de fysiotherapeutische prak tijk van Roodjes en de peuterspeelzaal 'De Springplank' (beide Dorpsstraat 109) zijn gevestigd. Het laatste en dichtst bij het kruispunt gelegen pand met de naam 'Aem- stelveldt', dat een groot aantal appartementen herbergt, werd in 1984 gebouwd op de plaats van een rooms-katho- liek scholencomplex, dat grotendeels werd afgebroken. Hoewel we hier ongetwijfeld te maken hebben met een qua geschiedenis interessant deel van de Dorpsstraat, werd van een behandeling in het kader van dit artikel afgezien. An ders zouden we in herhaling vallen van wat in voorgaande jaarboekjes van de werkgroep reeds uitvoerig aan de orde is gekomen. We verwijzen naar jaarboekje 6 (1983), waar de geschiedenis van de r.-k. Pancratiusparochie wordt bespro ken en naar jaarboekje 11 (1988), dat voor een groot deel is gewijd aan de geschiedenis van het onderwijs in Castricum en waarbij ook aan de destijds aan Dorpsstraat gelegen Au- gustinusschool aandacht wordt geschonken. Kadasterkaart uit 1965, waarop de aan de Dorpsstraat gelegen panden zijn aangegeven, die wij in dit artikel zullen bespreken. Dorpsstraat 87 (nu café My Way) en Dorpsstraat 89 (nu Britt-mode) Bij de invoering van het kadaster werd de gemeente Cas tricum onderverdeeld in vier secties, A t/m D. De in de voorgaande artikelen besproken panden aan de Dorps straat waren gelegen in het woongebied Kerkbuurt, een onderdeel van de kadastrale sectie B. In dit artikel betre den we nu sectie C, waartoe een groot deel van de Cas- tricummer polder behoort, die destijds nog vrijwel onbe bouwd was en doorliep tot aan het noordelijk gedeelte van de Dorpsstraat. De oudste plaatselijke kadasterkaart, die teruggaat tot de situatie in 1822, illustreert de in deze sectie nog schaarse bebouwing langs de Dorpsstraat (toen Nieuwe Weg) een 3-tal panden, waarvan niet exact bekend is wanneer ze werden gebouwd. Wel weten we dat het pand met kadasternummer 1 (in sec tie C), op de hoek van Dorpsstraat en Cieweg, reeds in 1794 bestond en toen werd betrokken door de 30-jarige schilder en glazenmaker Wouter de Bie, die in dat jaar was getrouwd met de Alkmaarse Helena Catharina Grupper. i ID S33 SOS soé I 52

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 54