Voorwoord Ten geleide Het jaar 2007 is voor de Stichting Werkgroep Oud-Castri- cum bovenal het jaar van het 40-jarig jubileum geworden. Dat geldt niet alleen voor de aandacht die er van de zijde van de werkgroep aan gegeven is, maar ook voor de be langstelling die van heinde en verre ervoor bestond en de daarbij vaak uitgesproken waardering voor het vele werk dat door de leden van de werkgroep is verricht. De be kroning daarvan was zonder twijfel de koninklijke onder scheiding die Ernst Mooij, al vele jaren intensief bij ons werk betrokken, ten deel viel, en die hem bij gelegenheid van de opening van de jubileumtentoonstelling in de oude dorpskerk door burgemeester Emmens-Knol werd uitge reikt. Bij diezelfde dorpskerk is overigens sinds het jubi leum op initiatief van de werkgroep ook een drietal fraai gerestaureerde houten graftekens te vinden. Ze zijn onder meer te bewonderen bij het maken van de wandeling, zo als beschreven in de door de werkgroep uitgegeven gids 'Een wandeling in de oude dorpskom'. Deze gids is ver schenen in een serie wandel- en fietsroutes. Een serie die recent nog is uitgebreid met de 'Maer- of Korendijkroute', waarvan het motto luidt: 'Wandelen door de Heerlijkheid Castricum' Het jaaroverzicht van onze secretaris biedt overigens een uitgebreid overzicht van wat er zoal het afgelopen jaar is gebeurd. Naast de vele inspanningen die de viering van het jubileum met zich meebracht, gingen de normale werkzaamheden gewoon door. In het bestuur werd Max Schiermann als penningmeester opgevolgd door Hans Ebels en voltooide Pieter Blom zijn laatste jaar als voorzitter. De werkgroep is beiden veel dank verschuldigd! Ook het archeologisch onderzoek, het archiefonderzoek, het beheer van het archief, het gebied van foto en film, de maandelijkse thematentoonstellingen, de educatie, het overleg met vele instanties en het pandenarchief kregen de voortdurende aandacht van het bestuur en de leden. Veel van de resultaten vindt u in misschien wel het meest zichtbare van ons werk: het jaarboek, waarvan de 3 le edi tie voor u ligt. De samenstellers ervan wil ik graag veel lof toezwaaien. Ik wens alle lezers veel leesplezier! Frans Duffhues, voorzitter Op veler verzoek heeft de redactie besloten om met in gang van dit jaarboek een iets grotere letter te gaan toe passen. Voor sommige lezers bleek de lettergrootte, die tot dan werd toegepast, in toenemende mate problemen op te leveren. In 2007 is, naar aanleiding van het verschijnen van het 30e jaarboek in samenhang met de viering van het 40-jarig be staan van de Werkgroep Oud-Castricum, besloten om het jaarboek eenmalig in kleur uit te brengen. Wij vinden de meerwaarde hiervan zodanig groot, dat besloten is om de uitgave in kleur voort te zetten. Wij streven naar zo veel mogelijk verschillende onderwer pen. Hierdoor moeten lange artikelen over meerdere jaarboe ken worden verdeeld. Dat geldt met name voor het artikel dat de geschiedenis van het bestuur van de gemeente Castricum behandelt over de periode vanaf de fusie van de gemeenten Bakkum en Castricum in 1812 tot de fusie van de gemeenten Akersloot, Castricum en Limmen in 2002. Het eerste deel, dat in dit jaarboek verschijnt, beschrijft de periode 1812 tot 1919, het jaar dat de nieuwe Kieswet in werking treedt. Met de artikelen over de stolpboerderijen in Castricum en Bakkum en over de geschiedenis van de Dorpsstraat wordt een vervolg gegeven aan afleveringen over deze on derwerpen in eerder verschenen jaarboeken. In dit jaarboek wordt verder de bijzondere oorlogsgeschie denis rond de 'schilderijenbunker' en directe omgeving in het Castricumse duingebied als ontmoetingspunt van we tenschappers, kunstenaars en verzetsstrijders beschreven. Uit het meer recente verleden het onderwerp popmuziek. Deze nieuwe muziekvorm werd in Castricum in de zesti gerjaren intens beleefd. In de rubriek 'Wie was aandacht voor Matthijs Kra mer, die vooral bekendheid geniet als schrijver van het boekwerkje 'De Veldslag bij Castricum in 1799'. Van hem zijn in verschillende tijdschriften meer dan honderd artikelen gepubliceerd en hij heeft zich intensief bezigge houden met het vraagstuk rond een mogelijke Romeinse oorsprong van Castricum. Vervolgens treft u een korte bijdrage aan over de restaura tie van drie houten graftekens bij de oude dorpskerk. Van de familie Welp - hier in Castricum bekend als de fa milie Wulp - wordt uitvoerig de geschiedenis en de stam boom beschreven. Het jaarboek wordt zoals gebruikelijk afgesloten met de vaste rubrieken: 'Castricum honderd jaar geleden', het jaarverslag en de kroniek van het afgelopen jaar. Tot slot danken wij de heer Jan Buijsman voor het aange ven van taalkundige verbeteringen in de teksten. De redactiecommissie Hans Boot Niek Kaan Simon Zuurbier 2

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 4