Popmuziek in Castricum in de zestiger jaren V 'Herkent u deze nog?' Dat is een bekende slogan, die ook nu nog in radioprogramma's wordt gebruikt bij het draaien van hits uit de jaren zestig. Een tijdperk waarin de opkomst van de 'beat' zorgde voor een re volutie in de muziekgeschiedenis. Dat werd ook in Castricum ervaren. Dansen als Rock Roll en de Twist raakten op de achtergrond en de jeugd ontdekte Radio Luxemburg en later Radio Veronica. De popmuziek sloot goed aan bij de behoefte van jongeren om hun identiteit een eigen vorm te geven. Ook menig Castricumse babyboomer heeft de 'gou den' sixties intensief beleefd. Vandaar dat wij met de muziekmakers en organisatoren uit die tijd nog eens terugblikken naar die enerverende jaren in ons dorp. Het begin van de 'lichte muziek' Tot de beginjaren '60 was het rondom de jeugd zeer rustig. Het leven van de jongeren werd grotendeels bepaald door de kerk en het plaatselijke verenigingsleven. De keuze uit onderwijs, sport en verenigingen ging niet verder dan dat je tot een groep moest behoren om aansluiting te vinden. Daarnaast werd het vertier vooral gezocht op dansavon den in de lokale horecagelegenheden en tijdens de jaar lijks terugkerende kennissen. Vele jongeren gingen al vroeg werken. Het volgen van een verdere opleiding was nog niet zo algemeen als tegenwoor dig. In de vrije tijd zaten velen op dansles. De rooms-katho- lieke jeugd ging naar de r.-k. dansschool van Jack en Tiny Smit aan de Van Egmondstraat en naar de 18-jarigen cursus' van de kerk om de deur naar de volwassenheid te openen. Maatschappelijke veranderingen In de jaren zestig veranderde de Nederlandse sa menleving in snel tempo. Men kreeg het gevoel dat de oude tijden voorbij waren en dat nieuwe tijden waren aangebroken. De jaren vijftig worden vaak afgeschilderd als de tijd waarin 'geluk nog heel ge woon was'. Alles was overzichtelijk en de geves tigde orde had de teugels strak in handen. De jaren zestig vormen een breuk met het verleden. De groeiende welvaart en de technische ontwikke lingen brachten een toenemende mobiliteit. Vakan ties in het buitenland werden meer algemeen. De Nederlanders kregen ook steeds meer vrije tijd. In 1962 werd de vrije zaterdag ingevoerd. De katho lieke en protestantse zuilen werden steeds meer ontmanteld. Steeds meer jongeren volgden voort gezet onderwijs. Een paar belangrijke gebeurtenissen in de wereld waren de moorden op president Kennedy en op do minee Martin Luther King, de bouw van de Ber- lijnse muur, massabetogingen tegen de oorlog in Vietnam, studentenopstanden, de eerste harttrans plantatie en de eerste mens op de maan. De jeugd werd rustelozer en zocht naar een eigen identiteit. Over de hele wereld werd men geconfron teerd met de nieuwe stromingen. Traditie, autoriteit en gezag waren in diskrediet. Jongeren gingen zich afvragen waar gezagsdragers het recht aan ontleen den om over anderen te beslissen. De muziek zou een belangrijke bijdrage leveren aan de vernieuwingen en voor een doorbraak zorgen op velerlei gebied. Een van de weinige uitingen van een onderscheidend jon- gerengedrag in die tijd was terug te vinden bij de zoge naamde 'nozems'. Dat waren jongens die een kapsel had den in de vorm van een vetkuif en leren jassen droegen. Zij schopten tegen de gevestigde orde. Hun voertuig was een brommer, meestal van de merken Kreidler of Zün- dapp. Omdat je er plat op lag, werden ze 'buikschuiver' genoemd. De meisjes onderscheidden zich door hun 'suikerspinkap- sel'. Het optreden van The Blue Diamonds was een van de hoogtepunten in mei 1962, toen in de veilinghal het 40-jarig bestaan van Vitesse werd gevierd. 38

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 40