E? 3 lj Bleumerweg. a De situatie in 1880. De situatie in 2007. geboren in 1893 en ongehuwd; hij zette de melkveehou derij voort. De jongste zoon van Dirk C. Twisk, Cornelis Bernardus Twisk, geboren in 1905, in 1939 gehuwd met Catharina Boots, had aanvankelijk (in 1941) een melkveehouderij aan de Heereweg nr. 20. Het was een woonhuis met een eigentijdse stal en hooiberg, een bedrijf met ca. 20 melk koeien. Hij was omstreeks 1948 daar begonnen met de inrichting van een soort 'trekkersherberg', in de stal in de zomertijd, bestemd voor passerende vakantiegangers (fiet sers). In 1951 nam hij de boerderij over van Christiaan Twisk en kocht in 1953 een aantal barakken uit de Noordoostpolder, die op het naastgelegen stuk grond aan de Bleumerweg, waarop al een aantal vakantiehuisjes waren geplaatst, wer den neergezet. De barakken werden ingericht als jeugd herberg en konden in 1955 in gebruik worden genomen. De opening van de r.-k. jeugdherberg 'De Mantelmeeuw' werd verricht door burgemeester Smeets. De melkveehouderij werd gestopt en de boomgaard, ge legen aan de noordzijde van de boerderij, werd in 1955 verkocht als bouwterrein. Het gezin van Cornelis Twisk en Catharina Boots woonde met de vier kinderen in de zomermaanden in de jeugdher berg. De boerderij woonhuis werd bewoond door zijn ouders en gedeeltelijk verhuurd. In 1966 werden de barakken overgenomen door Johannes C.M. Obdam, Bleumerweg 5; het geheel heeft nog enige tijd dienst gedaan als onderkomen voor gastarbeiders van Hoogovens en Bruynzeel. Het terrein met de voormalige jeugdherberg werd in 1973 vrij gemaakt en als bouwterrein voor de woningbouw ver kocht. De boerderij was inmiddels aan de woonwensen aangepast. In 1978 volgde na het overlijden van Cornelis B. Twisk verkoop van het huis aan zijn zoon Dirk Cornelis Twisk, geboren in 1943, actuarieel medewerker, gehuwd met As- trid F.A. Wüstlich. Hij bleef er enkele jaren met zijn gezin wonen tot het huis in 1986 verkocht werd aan Jacobus Johannes van der Veen, gehuwd met Gerharda Belia van Tiel uit Heemskerk. Zij verbouwden de woning in 1986. Op kerstavond brak er in de kap een brand uit, die tijdig kon worden bestreden; hierdoor kon het pand behouden blijven. In 1987 werd de verbouw voortgezet waarbij het pannendak werd vervan gen door een dak met kunstriet. Zij verkochten de woning met garage, erf en tuin in 1991 aan Rinus Verloop, adjunct-directeur van een pensioen fonds, gehuwd met Marja Kooistra. In april 1999 werd de woning overgenomen door Bartel Kranendonk, directievoerder in de bouw, geboren in 1952 te Beverwijk en gehuwd met Gerda Koster; zij hebben twee dochters. Hij heeft de woning inwendig verbouwd en wil het geheel zo veel mogelijk weer in de oude staat brengen. Piet Blom Bronnen: Borst, Jan Th., Stamboom van de familie Borst, het geslacht Borst, vanaf midden 16e eeuw, 1976. Egmond-van Rookhuizen, A. van, Overzicht van de familie Kuijs/ Kuis, 1985. Gemeentearchief te Castricum, dossiers bouwaanvragen. Jaarboeken van de Stichting Werkgroep Oud-Castricum. Kadaster directie Noordwest, vestiging Amsterdam-Sloterdijk. Regionaal Archief te Alkmaar, Oud-Rechterlijk Archief, Notari eel Archief, Bevolkingsregisters enz. De boerderij aan de Heereweg in 2002; de dakpannen zijn vervangen door riet. i 37

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 39