Gerrit Kuijs verkocht het geheel in 1951 aan Nicolaas Adrianus (Mek) Hes, met als omschrijving: 'een huis, schuur, weiland en erf, groot 45 are en 40 centiaren Niek Hes was aanvankelijk landbouwer, later melktrans- porteur en was in 1949 gehuwd met Afra Alida Besseling. Uit het huwelijk werden zeven kinderen geboren, waarvan er twee jong gestorven zijn. Hij vertelde: "Mijn vader Cornells Hes uit Egmond-Binnen was tuinder aan de Limmerweg in Bakkum en later, in 1904, veehouder aan de Madeweg (Johanna Hoeve, waar nu Jos Hes zit). Hij was getrouwd met Marie Ruiter van Egmond aan den Hoef en zij hadden 12 kinderen: 6 jongens en 6 meisjes. Als tiende kind ben ik op 27 november 1924 daar geboren en dus van jongs af de melkveehouderij le ren kennen en ook thuis meegewerkt. Voor de lagere school gingen we naar Limmen, de Corneliusschool. In de oorlog heb ik nog bij de Arbeidsdienst moeten werken, kwam zelfs nog in Berlijn terecht! Maar in 1944 ben ik ondergedoken bij een boer in Hem en daar heb ik Afra leren kennen. Zij is daar ge boren op 9 februari 1927 als dochter van Gerrit Bes seling, vrachtrijder en van Aaltje Buur. In 1949 zijn we in Venhuizen getrouwd en zijn we gaan wonen aan de Poelven 41, een nieuw huis, waar we twee jaar gewoond hebben. Ik werkte toen bij de Hoogovens als kraandrijver in de Martin Staalfabriek, in 4-ploegendienst en dat heb ik acht en halfjaar met plezier gedaan, nooit verzuimd. In 1951 het huis gekocht onder voorwaarde dat Gerrit Kuijs er tot zijn dood in mocht blijven wonen. Hij had een eigen kamer, maar hij zat altijd hier in dit hoekie in de keuken. Hij heeft hier 5 jaar gewoond tot zijn overlijden in 1957, hij was toen 82 jaar. Nou dat viel niet altijd mee, hij was niet zo makkelijk! En in huis hebben we veel zelf opgeknapt: de muren waren halfsteens, dus daar hebben we een spouw-muur van laten maken en Kees de Groot met selde ook de schoorsteen. We hebben een WC en later een douche gemaakt, een washok, een berging en achter nog een aparte kamer; daar kan je al leen buitenom binnen komen. Na mijn periode bij Hoog ovens ben ik melk gaan rijden voor weduwe Schermer uit Bakkum. Het was nog de tijd van de melkbussen en twee keer per dag werden die op- De boerderij gezien vanaf de Brakersweg. gehaald bij de boeren in CastricumBakkum, Limmen en Heiloo; 16 jaar heb ik naar de melkfabriek in Ursem gereden. Later naar Opmeer, de Waard en Lutjewinkel, totaal 26 jaar gereden. Een Bedford had ik overgenomen, ik heb er wel vier gehad en één keer heb ik wel 204 bussen op de wagen gehad, twee lagen boven elkaar! Maar ik had ook nog zes koeien, wat varkens en mest- kalveren, dus er werd hard gewerkt, 's Morgens om 4 uur opstaan, beesten verzorgen, koeien melken - met de hand hoor - en om 7 uur melk rijden. Tussen de mid dag te bed, anders hield je het niet vol. In de middag om 4 uur de eigen beesten weer verzorgen en om 6 uur weer in de melkwagen, 7 dagen per week. Vakantie, nou dat ging eigenlijk niet. Mijn vrouw weet ervan, al tijd hard meegewerkt. Ze voegt er aan toe: "Vakantie, nooit gehad. Ik verzorgde de kinderen, zorgde dat het eten op tijd op tafel stond en deed al het huishoudelijk werk. Nee koeien melken heb ik nooit gedaan, wel de verzorging van de kalveren. En 's avonds laat thuis, een uur of half elf. In de jaren '70 ben ik gestopt met die beesten. De boerderij gezien vanaf de Kooiweg. wf+W <■-+-+-+•*•+ f+-+-+ «.+-+-++:+^-j. x. L, r r-n-y* T 33

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 35