Willem Arondéus (1894-1943) Het is of ik verduisterd leef- zonder leed en zonder vreugde.Willem Arondéus, beeldend kunstenaar en later schrijver, getuigt in zijn dagboekaantekenin gen van een verscheurd en eenzelvig bestaan. In de televisiefilm 'Na het feest, zonder afscheid verdwe nen 'belicht documentairemaakster Toni Boumans zijn verzetsactiviteiten, zijn homoseksualiteit en zijn kunstenaarschap. Vier grote opdrachten vielen hem ten deel: een schilderij voor het Rotterdamse stadhuis, twee wandschilderingen in openbare ge bouwen in Amsterdam en het ontwerpen van negen gobelins in het Noord-Hollands provinciehuis. Hij schreef twee romans en een biografie van de schil der Matthijs Maris. Marco Entrop schreef een boek over hem getiteld: 'Onbekwaam in het compromisVan de hand van Rudi van Dantzig verscheen het boek 'Het leven van Willem Arondéus'. dag door bewaker Beijer afgesloten met het woord: finis. Daarmee eindigde de geschiedenis van de kunstbergplaats in Castricum. Baard: "Na de laatste transporten naar de duindepots kwam over ons nationaal kunstbezit eindelijk de rust, die niet vóór de bevrijding verstoord zou worden. Ver buiten de stille kluizen werd intussen een gigantische strijdon verbiddelijk op leven en dood, voortgezet. In de omgeving van de bergplaats werden verschillende bunkers gebouwd. De bergplaats zelf is door de Duitsers onder andere als opslagplaats in gebruik genomen. De Castricummer Piet Stuifbergen (87) is er getuige van ge weest dat er fietsen in werden opgeslagen en dat de ruimte enige tijd woon- en slaapgelegenheid voor Duitse soldaten is geweest. Niet of nauwelijks meer zichtbare opschriften op de muren getuigen van de aanwezigheid van de andere gebruikers. Aan het einde van de bunker was in gotische letters de wens 'England verrecke' aangebracht. Links en rechts stonden de slogans 'Ein Volk, ein Reich, ein Führer' en ook 'Führer befehlt, wir folgen.' Ontruiming bergplaats In december 1941 besloot de Wehrmacht tot de bouw van een verdedigingslinie langs de westkust: de Atlanticwall. De kust, het strand en het direct aangrenzende achterland werden tot strijdtoneel verklaard. Castricum behoorde tot een van de vier steunpuntsgroepen tussen Den Helder en IJmuiden. Dit had de bouw van honderden bunkers, ra darinstallaties enzovoort tot gevolg en in november 1942 moesten veel inwoners voor wie het verblijf in het dorp niet noodzakelijk was, vertrekken. De burgemeester van Amsterdam ontving van de Staats secretaris op 15 oktober 1942 de opdracht de kunstberg plaats te ontruimen: "Der Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden bittet mich zu veranlassen dass der Schutzkeller des Stadtischen Museums in Amsterdam bei Castricum umgehendgeraumt wird. Die Schlüssel waren sodann bei der Wehrmacht- kommandantur abzugeben. Ich habe darauf hingewiesen, dass diese Raumung mit Schwierigkeiten verblinden ist. Die Wehrmacht muss aber, da sich dieser Bunker in einer Kampfstellung befindet, auf ihrem Wunsch bestehen. Een nieuwe verhuizing moest worden voorbereid. Hoewel de berging van het Rijk in Zandvoort eerder was ontruimd, konden veel kunstschatten uit Castricum daar in maart 1943 toch naar toe. De Lipsdeuren en de luchtbehande lingsinstallatie waren al eerder gedemonteerd en net als het 'huisje van Sandberg' naar Zandvoort overgebracht. Een laatste transport vertrok op 12 maart 1943 naar een nieuwe rijksbergplaats in Paaslo. Het logboek werd op die Van bergplaats voor kunst, soldatenverblijf fietsen en aardappelen tot filmarchief. Op de achterwand staan de woorden 'England verreckehet laatste woord is door de stellingen onzichtbaar. Na de oorlog De kostbaarste zaken werden in juni 1945 per schip van Maastricht naar Amsterdam teruggebracht. De Nacht wacht kwam aan boord van het schip met de naam 'Van God gegeven'. Op hetzelfde moment dat de schepen Am- 27

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 29