kleine woning op. Werkman bleek een zeer terughoudende Groninger met wie niet gemakkelijk een gesprek te begin nen was. Toch raakten ze bevriend en bleven sedertdien het contact onderhouden. Sandberg ontving Werkman in 1941 bij hem thuis en op een zondag nam hij hem en de schilder Jan Wiegers mee naar de kluis. Hendrik Nicolaas Werkman (1882-1945) Hendrik Werkman was in 1908 een drukkerij in Groningen begonnen. In het begin van de twintiger jaren had hij nog een grote drukkerij met ruim 20 man personeel. Nadat hij zijn bedrijf wegens zake lijke problemen had moeten sluiten, werd hij beel dend kunstenaar. Werkman schilderde en begon te experimenteren met materialen uit de drukkerij, waarbij hij geen gebruik maakte van de regels bin nen het drukkersvak. Het zijn vooral de 'druksels' en het daaraan verwante drukwerk waarmee Werk man zich aan de hand van steeds nieuwe ontdekkin gen ontwikkelde en zich als beeldend kunstenaar manifesteerde. Zijn druksels worden tot de prent kunst gerekend. In Groningen maakte Werkman deel uit van de in 1918 opgerichte kunstenaarsvereniging 'De Ploeg'. Op 10 april 1945, een paar dagen voor de bevrij ding, werd Werkman op 62-jarige leeftijd, samen met negen anderen, door een Nederlandse SD'er gefusilleerd. Drie dagen daarna werd de streek door de Canadezen bevrijd. Hoewel hij illegaal druk werk verzorgde, is de reden van zijn executie nooit helemaal duidelijk geworden. In een brief aan een vriend schreef Werkman op 20 mei 1941 uitgebreid over het uitstapje naar Castricum: "Met graagte hebben Wiegers en ik die uitnodiging aan genomen, hebben met de heer en mevrouw Sandberg ge luncht in hun optrekje (n.b. de directiekeet van het Stede lijk Museum) midden in de wildernis van het uitgestrekte duinlandschap genoten, zowel van de natuur als van de schilderijen, die anders in de musea hangen. Van Gogh, Gauguin, Cézanne, Utrillo, Picasso, Manet, Monet, Pis- sarro, Renoir en vele andere beroemde schilders. Terug uit de kluis, mooi verkleumd door de kou die er heerscht, een wandeling door de duinstreek langs broe dende vogels op hun nest - een fazant op 14 eieren o.a. Vlaamsche gaaien enz. - de nachtegaal maakte van de nacht een dag en zong wat hij kon. Dat was het besluit van een onvergetelijke dag. U kunt zich denken dat ik gelukkig en dankbaar gestemd ben en verrijkt teruggekeerd van een reis waartegen ik zoo heb opgezien. Eén ding staat voor mij vast: aan het werk. Na de reis naar Amsterdam en Castricum heeft Werkman in een serie van zijn mooiste 'druksels' aan zijn herinne ringen gestalte gegeven. Allerlei natuurmotieven komen er in terug. 24 Hij was van plan er een oplage van te maken met een pa gina tekst bij elk werk, maar dat was er nog niet van ge komen. Daarover schreef hijWel heb ik over de tekst nagedacht, maar de tijd is er nog niet rijp voor en de tekst niet rijp voor de tijd. Hij was wel tevreden met het resultaat: "Om twee redenen ben ik met de map Amsterdam-Castricum in mijn schik. In de eerste plaats omdat ik weer aan de slag ben met het maken van drukken en in de tweede plaats omdat het resultaat geheel anders is dan wat ik het laatst heb ge maakt. Sandberg vertelde in een interview over de fantastische wijze waarop Werkman de kluis heeft afgebeeld.' "Een of andere vogel komt uit de kluis, zoiets als inspiratie. Ook zie je de grammofoon bij ons thuis waarop we jazz-platen draaiden, een bruggetje over een Amsterdamse gracht en zovoort. Dat is er allemaal uit voortgekomen en dat heeft hem eigenlijk weer op gang gebracht om te werken. De latere directeur van het Rijksmuseum prof. Van Os schreef ter gelegenheid van de Werkmantentoonstelling, Druksel van Hendrik Werkman uit de serie Amsterdam- Castricum, waarin hij de kluis uitbeeldt. De hele serie bestaat uit 11 kleurrijke drukwerken (foto Stedelijk Museum).

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 26