Aantekeningen in de logboeken van de kluis op 13, 14 en 15 mei 1940. De aankomst van de Nachtwacht wordt slechts aangeduid met 'NW'. auto 's met militairen, dan de glaswagen met de Nachtwacht en de stoet werd gesloten door de auto van de hoofddirec teur. Het was voor de achterblijvers een indrukwekkend moment, het meer dan 3'/2 meter hoge doek, zorgvuldig in dekzeilen verpakt, langzaam te zien wegrijden onder het enerverend gedreun van geschut. In het dorpje Win kel werd overnacht onder het afdak van de schuur van de smid. Bij het krieken van de dag werd de tocht voortgezet naar Castricum. De toegang tot de kluis is zo laag dat de Nachtwacht opgerold naar binnen moest worden gebracht (foto Stedelijk Museum). De ingang van de bergplaats was niet berekend op de grote omvang van het schilderij. Op het grasveld voor de naburige woning van jhr. Frits Gevers werd het doek van zijn spierraam ontdaan en met de verf naar buiten over een grote cilinder gerold. Daarop was ook al een ander doek aangebracht. Zoals jonker Frits aan Flendrik de Smidt, me dewerker van het filmmuseum, vertelde, heeft de Nacht wacht twee keer op zijn grasveld gelegen: bij de aankomst in mei 1940 en bij het vertrek. Op 21 maart 1941 werd de Nachtwacht overgebracht naar de gereedgekomen berg plaats van het Rijksmuseum in Heemskerk en vandaar is het stuk op 24 maart 1942 naar een schuilplaats in de Sint Pietersberg getransporteerd. Het 'huisje van Sandberg' Op 14 mei 1940, de dag van de capitulatie, kwam er nog een laatste zending schilderijen en kisten van het Rijks museum in Castricum aan. Op dezelfde dag besloten di recteur van het Stedelijk Museum jhr. Röell en conserva tor jhr. Sandberg om beurten toezicht te houden. Er werd een kleine barak gebouwd achter de jachtopzienerswoning Kijk Uit, tussen de Oude Schulpweg en het Schoolpad, dat als woonverblijf diende. Het werd al snel het 'huisje van Sandberg' genoemd. Er zat een kamer in met openslaande deuren, een slaapkamer en een keuken. Volgens foto's was Mei 1940 Dinsdag 135 231 <ts/ A Woensdag 136 230 tpTB /Px—. n20e week Maandag 134 232 2e Pinksterdag Bank Holiday EngelandIerland) 33e week 22

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 24