geen bijzondere bouwwerken verrezen, wegen aangelegd of andere nu nog aanwijsbare elementen uit die periode bewaard gebleven. Alleen de Openbare School wordt met 3 lokalen uitgebreid. De financiële toestand van de ge meente blijft onveranderd slecht. Johannes Mooij wordt op 21 juni 1888 geïnstalleerd als op volger van Jacob Boreel en is tot nu toe de enige burgemees ter die in Castricum geboren en getogen is. Johannes was een zoon van veehouder en wethouder Comelis Mooij en Antje Schermer, ging op kostschool in Bodegraven en naar het se minarie Hageveld in Voorhout. In 1878 trouwde hij met boe rendochter Neeltje Kuijs; ook haar vader, Jan Kuijs, zat tot zijn overlijden in 1862 in de gemeenteraad. Voor zijn benoe ming tot burgemeester en gemeentesecretaris was Johannes Mooij bloemkweker, landbouwer en gemeenteontvanger. Hij is 30 jaar burgemeester van Castricum en daannee degene die dit ambt hier het langst heeft bekleed. Belangrijke ontwikkelingen in Castricum tijdens zijn ambts periode zijn de bouw van zuivelfabriek 'De Holland' aan de Breedeweg (1905), van de Gemeentelijke Gasfabriek aan de Oude Haarlemmerweg (1914) en de bouw en ingebruik name van Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bosch (1909). De komst van Duin en Bosch gaf een enorme impuls aan de plaatselijke gemeenschap. In de periode van 1906 tot 1916 steeg het aantal inwoners van 2285 tot 3993een toe name met 75%. Rond 1911 werd een nieuw raadhuis, een nieuwe r.-k. Pancratiuskerk en een nieuw hotel-restaurant 'De Rustende Jager' gebouwd. Ook kwamen er in 1915 twee tuinbouwveilingen. Op zijn verzoek wordt Johannes Mooij per 1 juni 1918 ontslagen en op 1 augustus daaraanvolgend door burge meester Lommen opgevolgd. De nieuwe Kieswet van 1919 Het in de 19e eeuw geldende censuskiesrecht had tot gevolg dat het aantal kiesgerechtigden relatief gering was: alleen mannen die een goed inkomen hadden mochten stemmen. Slechts zeer langzaam werd het kiesrecht uitgebreid, omdat de gegoede burgers, vooral liberalen en conservatieven, de dienst uitmaakten. Zij voelden niets voor een toenemende invloed van de arbeidersbeweging op het bestuur. Ook van uit religieuze kringen was er een beweging om het kiesrecht uit te breiden, mede om via wetgeving een einde te maken aan de ongelijkheid in de financiering van het onderwijs. Het openbare onderwijs kreeg geld uit de staatskas, terwijl Bij eerste foto van de gemeenteraad in het toen nog nieuwe raadhuis. Vermoedelijk genomen op 2 september 1913 bij de installatie van Gerrit Louter als raadslid, die plaats heeft aan het hoofd van de tafel, geflankeerd door veldwachter Bleijendaal. Aan de achterwand een foto van het nog jonge prinsesje Juliana en van een wapenbord van de familie Geelvinck, als ambachtsheren van Bakkum. Niet alle personen op de foto zijn bekend. We herkennen uiterst links Piet Twisk en naast hem Piet Kuijs; de tweede en derde van rechts respectievelijk Piet Va/kering en burgemeester Mooij. 14

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 16