f/rA fa''//,' '//Aifi'/AUfJi Jacob Rendorp, burgemeester van Castricum Het oude raadhuis van Castricum, gebouwd in 1869; rechts hiervan staat de van 1852 tot 1868. in 1854 geopende openbare lagere school. Marquette in Heemskerk, is ambachtsheer van de ge meenten Heemskerk en Wijk aan Zee en Duin en vanaf 1850 ook burgemeester van Heemskerk. Hij woont op kasteel Marquette. Jacob Rendorp was goed op de hoogte van de plaatselijke situatie. Hij was door koning Willem I in 1829 samen met Gevers van Endegeest en Van Lennep benoemd in een commissie ter uitvoering van het grote ontginningsproject op Castricums grondgebied. Met de bouw van een school naast het raadhuis en de komst van een tweede onderwijzer in 1853 wordt de kwa liteit van het onderwijs aanzienlijk verbeterd. Omstreeks 1862 wordt een Algemeen Armenhuis ingericht en op 1 mei 1867 wordt de spoorlijn Alkmaar - Haarlem geopend. De spoorlijn krijgt een station in Castricum, dat voor de ontwikkeling van onze gemeente van onschatbare betekenis is geweest. De schuilkerk aan de Breedeweg wordt in 1858 gesloopt. In datzelfde jaar is een nieuwe r.-k. kerk aan de Alkmaarderstraatweg gebouwd. Op zijn verzoek krijgt Jacob Rendorp per 1 januari 1868 ontslag als burgemeester van Castricum en Heemskerk en wordt in bei de functies opgevolgd door de 55-jarige Hermanus Zaalberg, zoon van een Leidse dekenfa brikant, tot 1854 mededirecteur van de dekenfabriek en tot 1868 koopman en grossier in manufac turen te Leiden. De ambtsperiode in Castricum heeft kort geduurd. Zijn voortvarendheid en beslistheid waar mee hij bepaalde zaken, die naar zijn idee scheef gegroeid waren, recht wil zet ten, brengt hem weldra in conflictsituaties, die 12 hem uiteindelijk tot aftreden zullen dwingen. Diverse ver wikkelingen rond de inrichting van het stationsplein en de afsluiting van de toegangswegen naar het station vormen de aanleiding van de raad om het vertrouwen in de burge meester op te zeggen. Op de geplande raadsvergadering van 19 mei 1869 komt geen enkel raadslid opdagen. Ook op de nieuw uitgeschreven vergadering, een dag later, ver schijnt niemand. Bij de derde poging op 24 mei is alleen wethouder J. Schotvanger aanwezig en als toehoorder de Commissaris van de Koning. Deze onhoudbare toestand leidt uiteindelijk tot het ontslag van de burgemeester per 1 juli 1869. In zijn afscheidsbrief aan de raadsleden wenst Hermanus Zaalberg zijn opvolger een beter toekomst toe. Verder schrijft hij: Moge meerdere eerbied voor de wet ten en eene hoogere achting voor het Hoofd der Gemeente U voortaan bezielen, dan eerst zult gij U Mijneheeren! over uw gehouden gedrag jegens mij vernederen. Dan eerst zult gij de belangen van de Gemeente beter behartigen, dan gij tot hiertoe deed. Ik veroordeel U niet - God oordeele tusschen U en mij. Hij behoedde verder de Gemeente van Castricum, die ik reeds lief had gekregen en die betere Raadsleden waardig is." Zaalberg blijft tot zijn overlijden in 1884 wel burge meester van Heemskerk. Per 1 juli 1869 is de 23-jarige Carel Hendrik Moens benoemd als opvolger van Zaalberg. Moens is geboren in Kampen, is kandidaat-notaris, op dat moment nog onge huwd en woont in Brummen (Gld). Hij neemt zijn intrek bij hoofdonderwijzer Franciscus Ludewig en gaat na zijn huwelijk in mei 1870 Hermanus Zaalberg, burgemeester van Castricum in 1868 en 1869.

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 14