Jaarverslag 2007 De activiteiten van dit jaar waren gericht op het 40-jarig jubileum van de Werkgroep Oud-Castricum. Dit jaar hebben we in verschillende plaatselijke en regio nale verbanden samengewerkt of hulp verleend. Door verschillende schenkingen werd onze collectie aan gevuld. De belangrijkste gebeurtenissen en activiteiten in 2007 volgen nu in chronologische volgorde: Op 8 januari werd een nieuwjaarsreceptie in 'De Duyn- kant' gehouden. Op 20 april werd het boekje 'Op zoek naar Hilde' overhandigd aan Harry Vermanen. Het boekje be schrijft een vier kilometer lange wandel/fietstocht. Op 10 mei droeg Max Schiermann, na 12 jaar, zijn taak als penningmeester over aan Hans Ebels. Ook werd Sjef Smulders als vertegenwoordiger van de werkgroep archeologie opgevolgd door Rino Zonne veld. Op 12 mei was er ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan een excursie van de leden van de werkgroep naar de historische driehoek Hoorn, Medemblik en Enkhuizen. Op 1 juni werd het eerste exemplaar van het boekje 'Rondwandeling in de oude dorpskom' aan Cornelis Schotten overhandigd. Van 12 tot 20 oktober was de jubileumtentoonstelling in de Dorpskerk. Het centrale thema was de ontwik keling van Castricum in de 20e eeuw. Er waren meer dan 1000 bezoekers. De tentoonstelling werd geopend door burgemeester mevr. A. Emmens-Knol en haar werd het 30e jaarboek overhandigd. Daarbij werd Ernst Mooij koninklijk onderscheiden in het bijzon der voor zijn inzet voor de werkgroep in de afgelopen 40 jaar. Door Hans Kinders werden in het kader van de tentoonstelling dvd's gepresenteerd. Door Ernst Mooij werden de resultaten van de archeologische opgravingen in Castricum op een dvd aangeboden. Op 7 november vond onze jaarlijkse donateursavond plaats waarbij, door de heer M.G.C. Schouten, een le zing werd gegeven met als titel: 'Landschap is niet alleen een fysieke ruimte, het is ook een ruimte van beleving.' Op 30 november overhandigde de werkgroep drie gerestaureerde houten graftekens en drie panelen over de kerkgeschiedenis aan het kerkbestuur van de dorpskerk. Behalve deze gebeurtenissen uit het afgelopen jaar zijn er allerlei activiteiten door de leden in verschillende werk groepen verricht, zowel binnen als buiten 'De Duynkant.' Werkgroep inventarisatie (Peter Levi) De grote bezoekersaantallen tijdens de maandelijkse open- 106 stellingen op de open zondagen leidt tot het veelvuldig raadplegen van de foto- en ansichtkaartenbestanden. Het totale aantal afbeeldingen is toegenomen tot 14.000. Er wordt gewerkt aan de ontsluiting van het pandenarchief en van het archief van Duin en Bosch. Er is een digitaliseringproject gestart door een student van de Hogeschool In Holland voor het opzetten van een gebruiksvriendelijke database, een zoekmachine voor de aanwezige bestanden van de werkgroep. Werkgroep archeologie (Rino Zonneveld)) Leden van de werkgroep hebben vergaderingen van de Werkgroep Oer-IJ bezocht. In deze vergaderingen wordt doorgaans gesproken over de bouwmeldingen en het sig naleren van te verwachten archeologische vondsten. Daar toe is er vanuit de Werkgroep Oud-Castricum contact met de gemeente Castricum. De werkgroep heeft een aantal lezingen bezocht in de Hoep, in Limmen en in Beverwijk, heeft gestudeerd op de nieuwe Wet op de Archeologische Monumentenzorg (WAMZ) en de bijhorende voorschriften volgens de laat ste richtlijnen. Van het SIKB zijn brochures en waaiers ontvangen. Tufsteen uit de opgraving in de Oosterbuurt in 1995/96 wordt nog onderzocht in verband met een mogelijke re latie met het tufsteen van de Dorpskerk. Tenslotte is de werkgroep gestart met een inventarisatie van alle archeo logische vondsten, vindplaatsen en rapportages. Werkgroep jaarboek en archiefonderzoek (Simon Zuurbier) Vanwege het jubileum wordt het 30e jaarboek uitgevoerd in 'full colour'; het bevat een artikel over de geschiede nis van de werkgroep. Het hoofdthema is afgestemd op de tentoonstelling en handelt over de ontwikkeling van Cas tricum in de 20e eeuw. Elke week worden op dinsdagavond het Regionaal Archief in Alkmaar en op vrijdag archieven in Alkmaar, Haarlem of Den Haag bezocht door enkele leden van de werkgroep. Tij dens het archiefbezoek worden bronnen ontsloten, stukken gezocht over de geschiedenis van Castricum en gegevens verzameld over de stambomen van Castricumse families. Werkgroep financiën (Hans Ebels) De exploitatie over 2007 werd positief afgesloten. Er zijn investeringen gedaan in computerapparatuur. Foto/filmwerkgroep (Loek Zonneveld) Er is door Loek Zonneveld een lezing gegeven in verband met 4 mei in jongerencentrum 'Discovery'. Bij Vitesse is er een tentoonstelling verzorgd door Loek Zonneveld en Peter Levi. Verder worden oude films op dvd gezet en foto's van de huidige situatie in ons dorp gemaakt.

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 108