en zette de tram zich in beweging. Onmiddellijk daarop kwam genoemde Wempe zijn woning uit en beduidde de conducteur dadelijk te stoppen, omdat een klein kind tus sen de beide goederenwagens achter de tram geklommen was. De conducteur bracht direct de vacuümrem in wer king. Hoewel de tram, die nog nauwelijks in gang was, bijna ogenblikkelijk stil stond, was het reeds te laat; het kind was gevallen, overreden en daardoor gedood. Het verongelukte kind was bijna 3 jaar oud en heette Arie Groen, zoontje van Jan Groen en Maria Valster. 27 juli 1907 Een aantal bewoners van de huizen aan vooral de Rijks straatweg doet een beleefd doch dringend verzoek aan B&W om een bord te plaatsen bij de overgang van de spoorweg aan de Rijksstraatweg met de tekst: "verboden staanplaats voor woonwagens." Tevens verzoeken zij beleefd in de bebouwde kom van de gemeente borden te plaatsen waarop een maximum snelheid van bijvoorbeeld 12 km per uur is aangegeven, om het dolle rijden van au tomobielen en motorrijtuigen te beletten en daardoor on gelukken te voorkomen. 3 september 1907 Elke twee jaar treedt eenderde van de gemeenteraad af. Dit jaar zijn de raadsleden R Duijn en JJ. Hogenstijn aan de beurt. Zij hebben zich opnieuw verkiesbaar gesteld en worden herkozen. Kiesrecht hebben alleen de mannelijke inwoners van de gemeente die de leeftijd van 25 jaar heb ben bereikt; in totaal worden ongeveer 380 personen voor deze verkiezing uitgenodigd. 18 september 1907 In de raadsvergadering is een brief van de Inspecteur voor de Volksgezondheid behandeld, waarin is gewezen op het feit dat de gemeente sinds 1901 met 1/5 in inwonertal is toegenomen. Hierdoor is voor Castricum art. 28 van de woningwet van toepassing. Dit betekent dat een plan van uitbreiding vastgesteld dient te worden, tenzij Gedepu teerde Staten (GS) hiervoor vrijstelling verlenen. De gemeenteraad meent dat er in de toekomst geen bij zondere toename van de bevolking tengevolge van ves tiging van gezinnen te verwachten is. Dat geldt niet voor de eventuele bevolking in het in aanbouw zijnde ziekenhuis 'Duin en Bosch'; de eventuele vermeerdering van de bevol king aldaar heeft echter geen invloed op de noodzakelijkheid van een uitbreidings plan. De raad besluit om GS vrijstelling te vragen voor vijfjaren. GS komen aan deze wens tegemoet. 19 oktober 1907 Uit het onderzoek naar de stationering van rijksveldwachters te Bakkum blijkt: Dat het in aanbouw zijnde krankzinni gengesticht 'Duin en Boschte Castri cum vermoedelijk over een jaar klaar zal zijn; dat aannemer Bijlaard acht nieuwe ge bouwen onder handen heeft, aannemer Jonker vijf waaronder directeurs- en doctorswoningen enzen aannemer Verzeilberg het nieuwe economiegebouw, terwijl er reeds vijf nieuwe gebouwen klaar waren en er ook nog een kerk verrijzen moet; dat er plus minus 200 vreemde werklieden aan het werk zijn, soms meer, soms minder, terwijl ook Bak kum zelf de laatste jaren met reuzenschreden is voor uitgegaan en er vier flinke herbergen met vergunning zijn, een groot bierhuis, en een tweede in aanbouw; dat het nog noodzakelijk is dat er voor de veiligheid en openbare orde vanaf zaterdagsavonds tot 's maan dagsmorgens wordt gesurveilleerd, wat dan ook steeds vanuit Alkmaar geschiedt; dat het beste wordt geacht om te Bakkum een rijks veldwachter te plaatsen, zowel ook met het oog op de uitgestrektheid van de duinen, als wel ter uitbreiding voor de gehele omgeving." 27 oktober 1907 De stationschef P. Ewald meldt aan de burgemeester dat om 14.00 uur op de overweg van post 49 door trein nr. 645 gaande van Amsterdam naar Den Helder een man is aangereden wat de dood ten gevolge had. Het betreft Jan Stuifbergen, landbouwer, oud 65 jaar, ongehuwd en wo nende te Zuid-Bakkum (Bleumerweg). 11 december 1907 Er zijn klachten binnengekomen over 's nachts loslopende honden naar aanleiding van het doden van kippen. Voor gesteld wordt om de plaatselijke politieverordening te wij zigen, zodanig dat het nu verboden is voor eigenaren of houders van honden deze tussen zonsondergang en zons opgang onbeheerd los te laten lopen en dat bij overtreding daarvan de politie bevoegd is om de desbetreffende hon den dood te schieten. 31 december 1907 De gemeenterekening over het jaar 1907 telt aan ontvang sten 21.971,- en aan uitgaven 21.812,-, zodat er een batig saldo is van 159,-. Simon Zuurbier De stoomtram door Castricum omstreeks 1907. 105 WHmtt--- 'V- V ..v.

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 107