Castricum - Honderd jaar geleden In 1907 wordt met man en macht gewerkt aan de bouw van de paviljoens en dokterswoningen van Duin en Bosch. Er gebeuren twee dodelijke ongelukken: een kind van 3 jaar onder de tram en een 65-jarige man onder de trein. Er wordt een comité opgericht dat zich inzet voor de aanleg van een stoomtram van Castricum naar de Egmonden. De belangrijkste gebeurtenissen in Castricum van hon derd jaar geleden zijn opgespoord met behulp van de gemeenteraadsnotulen, de inkomende en uitgaande stuk ken van de gemeente Castricum, de provinciale bladen, de burgerlijke standregisters etc. Het zijn veelal geen zwaar wichtige zaken, maar ze geven een beeld van de sfeer van die tijd. 1 januari 1907 Het gemeentebestuur bestaat op 1 januari 1907 uit burgemeester Johannes Mooij, de wethouders Jacob Pzn. Kuijs en Cornelis Spaansen. De raadsleden zijn Jan Schuijt, Jan Twisk, Joseph Goes, Johan Hogenstijn en Pie- ter Duijn. De gemeenteontvanger is Bernardus Res. Op 1 januari 1907 telt Castricum 2429 inwoners. Dit aantal is op 31 december in datzelfde jaar toegenomen tot 2460. In het jaar 1907 worden in Castricum 98 kinderen gebo ren; er worden 22 huwelijken gesloten en er overlijden 41 personen. Door dit geboorteoverschot van 57 en doordat er 26 personen minder in Castricum komen wonen (174) dan er zijn vertrokken naar elders (200), neemt het inwo nertal met slechts 31 personen toe. 14 januari 1907 Krijn Schram, van beroep huis- en rijtuigschilder, heeft zich drie jaar geleden in Castricum gevestigd als schil dersbaas en is volgens zijn brief aan het gemeentebestuur nog nooit begunstigd met enige werkzaamheden voor de gemeente. Hij vraagt daarvoor wel in aanmerking te ko men. De resultaten hiervan zijn niet bekend. 26 januari 1907 Jacobus Lute, motor- en rijwielhersteller aan de Dorps straat, vraagt een vergunning om een veldsmidse achter zijn woning in een loods te mogen plaatsen. 20 februari 1907 In de raadsvergadering wordt 'De verordening op de hand having der plaatselijke politie' vastgesteld. Deze verorde ning verschijnt als gedrukt boekwerkje en omvat 81 arti kelen. In artikel 1 wordt de verordening op de verdeling van de gemeente in wijken of buurten en de nummering der gebouwen uiteengezet. De gemeente is verdeeld in 6 wijken of buurten: A. de Kerkbuurt (de kom van het dorp); B. de Oosterbuurt (Breedeweg, Doodweg, Heemstede); C. de Duinderbuurt (Onderlangs, Duinkant, Bakkum- merstraat); D. de Brabantsche Landbouw de Duinont- 104 ginning (de woningen in het duingebied ten westen van de Duinderbuurt); E. Zuid-Bakkum (Heereweg, Achter laan, Bleumerweg) Noord-Bakkum (Hoogeweg, Lim- merweg) en F. het Schulpstet (Stetweg) het Noordeinde (Brakersweg, Kooiweg). De gebouwen (woningen) heb ben voor de gehele gemeente een doorlopend huisnummer beginnend bij 1 en eindigend bij ca. 550. 2 april 1907 Aan de burgemeester is een verzoek gericht voor een ver gunning voor de duur van een jaar voor de sociëteit ge naamd 'Je Jool'. Hieraan voorafgaand is op 5 maart een vergadering gehouden in het café van Van Benthem (later 'De Oude Schimmel' geheten) met het doel een sociëteit op te richten. De sociëteit bestaat vervolgens uit tien leden met de heren Vreeswijk, Serné en Döbken resp. als voor zitter, secretaris en penningmeester. De overige leden zijn Verschuren, Van Benthem, Van Baak, Le Roij, Pothuis, Van Vliet en Schroot. Het doel van de sociëteit is om minstens één avond in de week een gezellig onderling verkeer te bevorderen, waar bij politiek of godsdienstige beginselen buiten beschou wing blijven. 4 juli 1907 Het Comité tot aanleg van een stoomtramverbinding Eg- mond-Castricum doet bij het college van B&W een aan vraag ter verkrijging van een concessie voor de aanleg. Alvorens deze in behandeling te nemen, wil het college een nadere toelichting van het Comité. Op 17 juli volgt een bespreking met de heren Fischer en Brouwer, resp. voorzitter en secretaris van het Comité. Er volgt een ruwe schetstekening en het verzoek om gebruik te mogen ma ken van de bermen. De concessie wordt op 31 juli ver leend. Enkele maanden later op 2 november doet het Co mité een nieuw verzoek inhoudende een tegemoetkoming van 300 a 350 gulden in de kosten van de eerste voorbe reidende werkzaamheden, zoals het in kaart brengen en het opmeten van wegen. Bij het verzoek zijn toegevoegd een adhesiebetuiging van 65 ingezetenen en een brief van dr. J.W. Jacobi, geneesheer-directeur van Duin en Bosch, die voor het toekomstig personeel pleit voor de aanleg. Om financiële redenen wil de gemeente echter niet op dit verzoek om subsidie ingaan. 18 juli 1907 De Maatschappij tot exploitatie van Tramwegen te Voor burg meldt aan de burgemeester een ongeval op 18 juli. Tram nr. 53 is om half zeven uit de richting Velsen in Castricum aangekomen en gestopt voor het café van B. Wempe (hoek Dorpsstraat- Burg. Mooijstraat). In de berm van de weg, dus niet aan de straatzijde van de tram, waren kinderen aan het spelen. Toen alles voor het vertrek gereed was, blies de conducteur het daarvoor aangegeven sein

Jaarboek Oud Castricum | 2008 | | pagina 106