Jaarverslag 2006 De werkgroep is ook dit jaar weer op verschillende terreinen actief geweest en heeft in verschillende verbanden samengewerkt, zoals in de werkgroep Oer-IJ en de overleggroep 'Buitengebied Castricum.' De belangrijkste gebeurtenissen en activiteiten in 2006 volgen nu in chronologische volgorde: Op 9 januari begon het jaar met een nieuwjaarsreceptie in 'De Duynkant'. Op 8 februari verzorgde Sjef Smulders een presentatie in 'De Duynkant' voor leden van het Nivon. Op 8 maart hield Jan-Kees Blom een presentatie voor de leden van de werkgroep over de geologie in relatie met de kustont- wikkeling en het Oer-IJ. In het kader van onze jaarlijkse excursie fietsten wij op 20 mei naar de oude dorpskerken in Castricum, Uitgeest en Akersloot. Koos Kol gaf een toelichting over de geschiedenis en bespeel de de orgels. Op 9 en 10 september werden de Open Monumentendagen op Cronenburg druk bezocht. In het kader van het thema 'Feest' waren er allerlei activiteiten: de vereniging 'Gordons Living History' verzorgde een soldatenbivak; er waren diverse muzi kale optredens en voor de kinderen was er een kinderatelier en een kleurwedstrijd. Verder waren er rondleidingen en tentoon stellingen. Op 19 september werden vertegenwoordigers van de politieke fracties ontvangen in 'De Duynkant' om kennis te maken met het werk van de werkgroep. Op 14 oktober, de Landelijke Archievendag, nam de werk groep deel aan een historische markt in het Regionaal Archief in Alkmaar. Op 20 oktober vond in de kantine van FC Castricum op sport park Noord-End de presentatie van het 29e jaarboek plaats. De eerste exemplaren van het nieuwe jaarboek werden uit gereikt aan de voorzitters van de twee voetbalverenigingen in Castricum en aan de wethouders Fles en Hommes van de gemeente Castricum. Het college van B. en W. bracht op 23 oktober een werkbezoek aan 'De Duynkant'. Op 16 november vond de jaarlijkse donateuravond plaats met als thema: 'Stamboomonderzoek'. De sprekers waren de heren Sjef Smulders en Sirnon Zuurbier. Zij vertelden over stam boomonderzoek, zowel in algemene zin als toegespitst op al lerlei Castricumse aspecten en families. De open dagen op de eerste zondag van de maand werden druk bezocht. Hierdoor ontstonden interessante contacten en kregen we nieuwe donateurs. Behalve deze gebeurtenissen, zijn er allerlei activiteiten door de le den in verschillende werkgroepen verricht, zowel binnen als buiten 'De Duynkant.' Werkgroep archeologie (Sjef Smulders) Het rapport over de opgraving aan de Krocht in Limmen, waar we onze medewerking aan verleend hebben, is inmiddels verschenen. Tevens zijn we in het bezit van video's van deze opgraving. Middels deelname aan de werkgroep Oer-IJ hebben we assistentie verleend aan de opgraving bij de Waldijk te Uitgeest. Daarnaast ver leenden we medewerking aan de totstandkoming van de tentoonstel ling 'Schatten onder je voeten' in het Bezoekerscentrum De Hoep. Het digitaliseren van alle vroegere onderzoeksverslagen is nu vol tooid en verschaft in tekst en beeld een prachtig overzicht van de Castricumse archeologie in de afgelopen veertig jaar. Er is een handboek samengesteld dat dienst kan doen als leidraad voor kwalitatieve en kwantitatieve onderbouwing van toekomstige opgravingen. Werkgroep inventarisatie (Peter Levi) Afgelopen jaar is het opbergen van alle foto's in zuurvrije mappen voltooid. Daarnaast zijn er weer veel gegevens toegevoegd aan de bestaande bestanden. Het fotobestand blijft elk jaar het meest ge raadpleegd. Er is een begin gemaakt met de aanleg van een pan denarchief. In dit archief registreren we alles wat er van een pand aanwezig is. Het is op die manier gemakkelijker om een vraag over een bepaald pand te beantwoorden. Werkgroep jaarboek en archiefonderzoek (Simon Zuurbier) Wekelijks werd in het Regionaal Archief in Alkmaar door een groepje (Jeanne Groentjes, Tonny Sminia en Simon Zuurbier) on derzoek verricht, vooral betreffende onderwerpen over de geschie denis van Castricum en Bakkum en de stamboom en geschiedenis van families uit deze plaatsen. Verder werd het digitaliseren voortgezet van de gegevens uit de periode 1500-1811, aanwezig in het zogeheten Oud-Archief Castricum. De belangrijkste gegevens van alle gezinskaarten in het bevolkingsregister over de periode 1920-1940 zijn overgenomen. Een begin is gemaakt met het overnemen van de gegevens uit het bevolkingsregister uit de periode 1850-1860 en met het maken van een index over de periode 1860-1880. In het jaar 2006 zijn er vele handgeschreven akten door vrijwilligers overgetypt voor computer verwerking. Vrijwilligers die zich in 2006 hiermee buitengewoon verdienstelijk voor de werkgroep hebben gemaakt zijn: Miranda Cabalt, Marijke Lute, Piet Brasser, Wim van der Meer en project groep Standbyte. Door Piet Blom en Wim Hespe werd incidenteel onderzoek verricht op het Kadaster. Werkgroep financiën (Max Schiermann) De exploitatie over 2005 werd positief afgesloten Met de uitvoering van een plan voor vervanging en onderhoud van de inventaris werd gestart. Foto/filmwerkgroep (Loek Zonneveld) Om oude films goed te bewaren werd door Loek Zonneveld en Sjef Smulders een begin gemaakt met het overzetten op dvd. Wim Emmens heeft foto's gemaakt van panden die verdwijnen. Hij maakte ook foto's voor speciale projecten, zoals bijvoorbeeld de rondwandeling in de dorpskern. Werkgroep Public Relations (Hans Boot) In 2006 was er regelmatig contact met de pers en de plaatselijke of regionale radiozender. Elke maand verscheen er in verband met de openstelling op zondag in de kranten een informatief bericht, waarin werd verwezen naar de tijdelijke tentoonstellingen en diase ries. Ook de Open Monumentendagen op Cronenburg in september stond volop in de belangstelling en kwam zelfs op het nieuws van T V-Noord-Hol land. De werkgroep leverde vier keer een cultuurhistorisch artikel voor de rubriek 'Langs de Schulpvaart' in het Nieuwsblad voor Castricum.

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 91