Castricum - Honderd jaar geleden Enige beroering ontstond in 1906 over de verlening van verlos kundige hulp. Slechts gedurende een korte periode heeft Castricum twee huisartsen gehad. In het rooms-katholieke Castricum waren er voor de protestantse dokter Rentmeester onvoldoende bestaansmo gelijkheden en hij vertrok. Dokter Schoonhoff ziet geen kans om met zijn drukke praktijk de verloskundige hulp te verlenen die hij had toegezegd en op basis waarvan de vroedvrouw was ontslagen. De informatie voor dit artikel is onder andere ontleend aan de notulen van de gemeenteraadsvergaderingen, de inkomende en uit gaande stukken van de gemeente Castricum, de provinciale bladen en de registers van de burgerlijke stand. 1 januari 1906 Het gemeentebestuur bestaat op 1 januari 1906 uit burgemees ter Johannes (Jan) Mooij, de wethouders Jacob Pzn. Kuijs en Cornelis Spaansen. Raadsleden zijn Jan Schuijt, Jan Twisk, Joseph Goes, Johan Hogenstijn en Pieter Duijn. De gemeenteontvanger is BernardusA. Res. Op 1 januari 1906 telt Castricum 2265 inwoners. Dit aantal is op 31 december in datzelfde jaar toegenomen tot 2429. In het jaar 1906 worden in Castricum 103 kinderen geboren; er worden 20 huwelijken gesloten en er overlijden 31 personen. Door dit geboor teoverschot van 72 en doordat er 92 personen meer in Castricum komen wonen (234) dan er zijn vertrokken naar elders (142), neemt het inwonertal met 164 personen toe. De relatief sterke toename van het aantal inwoners, die zich al in 1905 inzette, had ongetwijfeld te maken met de bouw van Duin en Bosch, die in volle gang was. 24 januari 1906 Het gemeentebestuur zal geen vergunning verlenen voor de ver koop van sterke drank in een aantal wijken, buurten of stra ten binnen de gemeente Castricum. Het betreft Noord-Bakkum, het Schulpstet, Noordend, de Oosterbuurt en de Brabantsche Landbouw. In de Duinderbuurt, de Duinontginning en Zuid- Bakkum mogen in totaal maximaal vier vergunningen worden verleend; dat geldt ook voor de Kerkbuurt. 7 februari 1906 Binnen de gemeenteraad is er veel opschudding ontstaan over de benoeming van dokter Schoonhoff tot gemeentearts. Met deze benoeming wordt Schoonhoff belast met de doodschouw, de vac cinatie en de annenpraktijk; hij volgt daarmee dokter J. Rentmeester op. Drie raadsleden hebben een brief gestuurd naar GS, waarin zij stel len; dat bij de benoeming van Schoonhoff naar hun mening onge oorloofde motieven hebben gespeeld; zo zou een raadslid die voor Schoonhoff heeft gestemd hebben gezegd: "Wij willen een Roomse dokter dat de verdraagzaamheid door die benoeming niet werd bevorderd; dat zij liever hadden gezien dat die verschillende functies ten minste niet alle aan één persoon hadden gekomen; dat de heer Rentmeester onverdiend grievend onrecht wordt aangedaan; dat zij daarom de tussenkomst hebben ingeroepen van GS om die benoeming niet goed te keuren en indien mogelijk de benoeming voor een jaar te laten gelden om te voorkomen dat een geacht ingezetene wordt achtergesteld om geloofswille. Door de burgemeester wordt aan GS om advies gevraagd. Echter door het vertrek van dokter Rentmeester komt er geen verandering in de benoeming van dokter Schoonhoff. 26 februari 1906 De eigenaren en bewoners van huizen aan de Rijksstraatweg alhier schrijven aan de gemeenteraad: "Dat het hun bij herhaling gebleken is dat woonwagens hun stand plaats kozen aan het zuidelijk gedeelte van genoemde straatweg in het dorp. Dat aan huizen of eigendommen door ongevraagd binnendringen der eigenaren van woonwagens stoorniswekkende ongeriefelijkheden worden opgeleverd en dat het aanhoudend bedelen van bewoners dier wagens evenzo aanleiding geeft tot onaangenaamheden. Redenen waarom adressanten zich eerbiedig tot U wenden met het verzoek hierin verbetering aan te brengen door het eventueel bezoek van woonwagens op andere standplaatsen buiten het dorp te doen plaats hebben. 8 maart 1906 De aannemer van de bouw van Duin en Bosch meldt in verband met de veiligheidswet dat in de timmerwerkplaats op het bouwter rein een stoommachine van 26 pk wordt geplaatst om de volgende werktuigen aan te drijven: lint- en cirkelzaagmachine, ree-bankma- chine, lijstenschaafmachine, boor- en hakmachine, een slijpmachi ne en een kortzaagmachine. Bovendien worden voor de aanmaak van metselspecie twee kalkmolens door stoom aangedreven. Het werkend personeel bestaat uit 142 mensen, waaronder 42 tim merlieden, 22 metselaars, 26 opperlieden en 22 grondwerkers. De aanvoer van de bouwmaterialen geschiedt over een aparte spoor baan langs de Duinenboschweg tot aan de duinvoet. 'c - 'r*. V -• feö'ï'v Een van de paviljoens van Duin en Bosch in aanbouw. 88

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 88