door de publicatie van zijn eerste boek getiteld 'Stedebouw' en in 1929 introduceerde hij het begrip planologie. Hij maakte een uitbreidings- en bebouwingsplan voor Wijk aan Zee, uitbreidingsplannen voor Eindhoven en streek plannen voor grote delen van Brabant. In 1945 werd hij per soonlijk adviseur van minister Sicco Mansholt. Stedenbouwkundige J.M. de Casseres 1902-1990). Het bouwen van arbeidershuisjes gebeurde rond de eeuwwisseling nog uiterst primitief, zoals Quirinus de Ruijter beschreef in zijn boek 'Schippers van het Stet'. Men besprak met de timmerman of de metselaar zijn wensen en die maakte dan een eenvoudige teke ning. De huisjes werden meestal in de lengte van de weg gebouwd en waren ongeveer 7 tot 8 meter lang en 4 meter breed. De zolder, via een buitenladder bereikbaar, was de slaapruimte voor de kinde ren: tien kinderen op een lange rij was geen uitzondering. Volgens de beperkte bouwvoorschriften mocht een privaat, buiten de wo ning, hoogstens 10 meter van de woning staan. Al met al kwam een huisje op 300 a 400 gulden. De Casseres haalt in zijn rapport de gemeentearts dokter Leenaers aan, die in 1928 het aantal woningen waar nog geslapen wordt in bedsteden zonder directe verluchting, schat op 50 van het totaal aantal woningen. Intussen was bij verordening het aanbrengen van bedsteden bij nieuwbouw wel verboden. Over de woningbouw liet De Casseres zich niet vleiend uit in een brief aan het gemeentebestuur: "Ik wil Uw aandacht erop vestigen, dat de laatste tijd aannemers gebruik maken van mijn aanwezigheid op het gemeentehuis, om hunne - meestal in flagrante strijd met de welstandsbepaling zij nde- plannetjes opgekalefaterd te krijgen. Hij ontwierp enkele eenvoudige voorschriften zoals: "Bij nieuw bouw en verbouwing dient de uiterste eenvoud te worden betracht; ingewikkelde dakvormen, gecompliceerde raam- en deuropeningen en steenverbanden. die niet direct uit de constructie voorkomen, zijn afkeurenswaardig. Verder was als raadgeving opgeno men.' "Men overwege bij het ontwer pen. waar het huis zal komen te staan en welke indruk het daar zal maken De eerste sociale woningbouw had in Castricum intussen zijn intrede gedaan. In 1914 bouwde de woning bouwvereniging Goed Wonen 14 huur woningen aan de Dokter Jacobilaan. daarna nog eens 20 woningen aan de Bakkummerstraat en 10 aan de Zeeweg. De woningbouwvereniging Sint Joseph wist in 1919 aan de Mient 12 huurwo ningen van de grond te krijgen. In deze woningen was bij eerste oplevering ook een ledikant inbegrepen, om de overgang van bedstede naar bed te ver gemakkelijken Tracé rijksweg In zijn verkenning van de gemeente stelde De Casseres dat maatregelen om de te verwachten uitbreidingen te begeleiden nog juist op tijd genomen zouden kunnen worden. De al gerea liseerde bebouw ing had naar zijn me ning nog geen volstrekt onherstelbare Kaart van Castricum die door De Casseres in 1928 is getekend ter voorbereiding op zijn geografische en sociografische beschrijving van de gemeente. 7

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 7