rg .y Pieter Jacobsz van 't Duijn De geschiedenis van de familie Duijn gaat verder met de eerderge noemde zoon Pieter Jacobsz, die in de periode 1622 - 1630 gebo ren zal zijn. Hij trouwt met Grietje Engels Coopman. Dit huwelijk legt Pieter geen windeieren. Zijn schoonvader Engel Adriaansz Coopman heeft veel land in de Egmonden en maakt als schepen deel uit van het dorpsbestuur. Grietje Engels erft omstreeks 1660 samen met haar drie broers alle bezittingen. Zo erft Grietje van haar vader 154 morgen land 'De Tichel', 2'A morgen land 'het Wulpenest'. l'A morgen land 'Cloppershofstee' en 1 morgen land 'Jan Engelskroft', alles gelegen in Egmond aan den Hoef; verder 1 morgen land 'Ockerstuyn' op Rinnegom en nog 254 morgen land 'Zuider Allersmeet' in de Sammerpolder. Grietje Engels erft samen met haar broer Adriaan Engelsz Coopman nog 1 54 morgen land 'Dirkjestuin', gelegen te Rinnegom. De Tichel wordt door Pieter en Grietje in 1661 verkocht; de overige geërfde bezittingen worden pas in 1696 door hun kinderen verkocht. Pieter Jacobsz koopt in 1656 een huis, erf, boomgaard en een aan grenzend stuk land ter grootte van 400 roeden en gelegen aan de Herenweg (nabij de huidige Oude Schulpweg) te Egmond-Binnen. In 1662 ruilt hij dit bezit met zijn broer Reijer voor het eerderge noemde duinmeiershuis met de 2 morgen land. Pieter Jacobsz zal hier met zijn vrouw Grietje de rest van zijn leven gewoond hebben. Hun huwelijk wordt gezegend met zeven kinderen: Jacob, Jan, Engel, Aalbert, Cornelis, Trijntje en Maartje. Beide ouders zullen voor of in 1696 overleden zijn als hun zeven kinderen als erfgena men in dat jaar het duinmeiershuis met het land verkopen. Naar de Breesaap in Velsen Van de vijf zoons is Engel Pietersz (van) Duijn degene die de voorvader is van de in onze regio veel voorkomende familie Duijn. ^,4-Petu1 Hff' AO g Ar* Boerenwoning in de Breesaap in 1853. Evenals zijn broer Jan gaat Engel wonen op de Breesaap onder Velsen. In 1702 koopt Engel een huisje, deels omgeven door duin gebied en staande op de grond van de Heer van de Breesaap. Hij koopt in 1721 nog 254 morgen land in Velsen; na zijn overlijden wordt dit weer verkocht door zijn vrouw in 1729 aan Gerrit Corver, ambachtsheer van de Breesaap. De Breesaap is een uitgestrekte en destijds vruchtbare duinvlakte van ruim 243 hectare, die is gelegen in de gemeente Velsen tussen de Noordzee en het toenmalige Wijkermeer. Volgens een opgave uit 1742 zouden er 8 boeren op de Breesaap woonachtig zijn. Het boerenbedrijf was mogelijk door het vlakke terrein en een goede grondwaterbeheersing via een gegraven ringsloot om de Breesaap, die uitwaterde op de Noordzee en het Wijkermeer. De boeren op de Breesaap hadden veel last voor hun gewassen van verstuivingen en van konijnen. Met de aanleg van het Noordzeekanaal in 1865 en de komst van grote industrieën als Hoogovens is de Breesaap in het huidige landschap niet meer te herkennen. Engel Pietersz van Duijn trouwt omstreeks 1700 met Guurtje Wouters Havicq. Na zijn overlijden in 1727 verkoopt Guurtje Wouters de boerenwoning aan haar oudste zoon Wouter Engelsz (Duijn). In 1729 koopt zij een ander huis op de Breesaap, dat zij in 1733 weer verkoopt. In datzelfde jaar gaat zij met haar dochter Elisabeth in Beverwijk wonen, waar zij in 1736 overlijdt. Zoon Wouter Engelsz Duijn is landbouwer op de Breesaap tot hij in 1753 de boerde rij verkoopt aan zijn zoon Dirk Woutersz Duijn en gaat wonen in Heemskerk, ver moedelijk bij zijn oudste zoon Jan op het Hofland. Zoon Dirk zet het geslacht Duijn voort met zijn uit Brabant afkomstige vrouw Elisabeth Hendriksdochter Tielens. Dit echtpaar blijft op de Breesaap wonen en krijgt hier tien kinderen, waaronder drie Duinvlakte de Breesaap gelegen in de gemeente Velsen tussen de Noordzee en het toenmalige Wijkermeer (fragment van een kaart uit 1737). 67

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 67