Oorlogsjaren Actief' leven Ook voor het gezin Van Deelen veranderde er veel bij het uitbre ken van de oorlog. In 1942 evacueerde de familie naar Limmen, waar ze woonruimte hadden kunnen vinden. Het huisraad werd met paard en wagen vervoerd. Het gezin ging op de fiets. Vader Van Deelen had de transportfiets van Duin en Bosch geleend, zette daar de waston op, deed er een paar kussens in en zette daar zijn eenja rige dochter Ali in. Er brak een moeilijke tijd aan. Derk van Deelen was een van de velen die in de Wieringermeer naar tarwe-aren gingen zoeken. De aren werden gedorst, gemalen en vermengd met krokusbollenmeel en bietenpulp en dan werd er brood van gebakken. Hij hield een soort kroniek bij van wat hij in de oorlogsjaren waar nam. Een paar gebeurtenissen daaruit: April 1943 In Castricum begint de grote afbraak Augustus 1943 Etenhalers trekken door het dorp 23 oktober 1943 Zware bom bij de spoorlijn en vee! brandbom men 22 april 1944 Bijna dagelijks vliegen 800 1000 bommenwer pers over ons dorp 5 augustus 1944 Jagers schieten op trein tussen Castricum en Uitgeest 2 doden en een aantal gewonden. De kinderen van het echtpaar Van Deelen: vd.n.r. Hannie, Hans. Ali en Tonnie. Op 6 april 1945 hoorde Van Deelen samen met zijn vrouw bij de ooggetuigen van de executie van 10 gevangenen langs de provin ciale weg. Ze wandelden in de richting van het kruispunt met de Alkmaarderstraatweg, toen er een vrachtauto, met Duitsers en 10 gevangenen aan kwam. De jonge mannen moesten uit de wagen komen en werden een voor een doodgeschoten. Zij moesten blijven staan en werden gedwongen om de afschuwelijke gebeurtenis aan te zien. Na de oorlog keerde het gezin weer terug naar hun huis in Bakkum. Er hadden Duitsers in gezeten en alles zag er vreselijk uit. Voor het gezin waren de spanningen nog niet voorbij. De oudste zoon Hans werd opgeroepen om zijn dienstplicht te vervullen bij de mariniers in Nederlands-Indië. Toen hij in 1948 terug kwam was hij broodma ger en woog nog maar 45 kg. In de jaren die volgden, vloog de een na de ander uit. Dochter Ton nie bleef nog tot 1958 thuis wonen en Ali tot 1969. Het werd een stuk stiller in huis en al behoorden de hersengymnastiek, de quiz en het houden van een voordracht tot het verleden, toch was er nog veel aandacht voor elkaar. Vader Van Deelen zorgde altijd voor het wek ken van de kinderen, tafel dekken en het klaarzetten van de fietsen. Dochter Tonnie: "In de zomer was hij ai op de volkstuin als wij op de fiets naar Alkmaar vertrokken. We zeiden hem dan gedag en boven op de Dijk stapten we nog even af en zwaaiden naar hem en hij zwaaide dan terug met zijn schoffel Van de ontvangst van de uitwonende kinderen en later de klein kinderen maakten Derk en Antonia een feest. Nooit was hen iets te veel. Discussies ging hij liever uit de weg. Een typische uitspraak van hem was: "Dat kan jij nu wel zeggen, maar ik weet het niet. Buiten zijn gezin en zijn werk had Derk van Deelen ook aandacht voor zijn medemens. Daar waar hij kon leverde hij een bijdrage aan het kerkelijk en maatschappelijk leven. Zo was hij diaken en ook ou derling van de Nederlands Hervormde Kerk in soms roerige tijden. Hij ging voor de kerk op ziekenbezoek thuis en in ziekenhuizen. Ook nam hij kerkdiensten op met de bandrecorder en ging er mee rond bij de mensen die niet in staat waren geweest naar de kerk te gaan. Lange tijd was hij bestuurslid van het bejaardencentrum, thans zorg centrum "de Santmark'. De naam is op zijn voorstel gekozen en is afkomstig uit een van de 'Kennemer Balladen' van W.J. Hofdijk, uit gegeven rond 1850. Derk van Deelen met collega-parkwachters en portiers: v.l.n.r. staand: J. Koper. PG. Kappers, D. van Deelen en J. Kwadijk; zit tend: J.W.F. de Jong, E.C.J. Sprengers en Vt'. Castricum; op de voor grond zittend: G. van den Akker. In 1958 was hij betrokken bij de oprichting van de Vogelwerkgroep Castricum. Heel wat jaren wandelde hij samen met werkgroeplid Scherjon op zaterdagen met patiënten langs de nestkastjes op het terrein van het ziekenhuis. Ze konden boeiend vertellen over alle bijzonderheden van de verschillende nesten en vogelsoorten. Verder leverde Van Deelen zijn bijdrage in het bestuur van de afde ling Castricum van het Witte Kruis. Hij had wel een eigen verga derdiscipline. Zodra het officiële gedeelte van een vergadering was afgehandeld en de gezelligheid begon, nam hij afscheid en ging naar huis. 63

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 63