Jaarboeken Het was Simon Zuurbier die in 1977 voorstelde om een jaar boekje te gaan uitgeven. De bedoeling daarvan was tweele dig. In de eerste plaats opende het de mogelijkheid tot het publiceren van de resultaten van het historisch en archeolo gisch onderzoek. Daarnaast was het een jaarlijks geschenk voor de donateurs. Vanaf het eerste nummer is ernaar gestreefd om de lay-out en indeling zoveel mogelijk te handhaven. Terugkerende rubrieken zijn onder andere de beschrijving van een stam boom van een Castricumse familie, Castricum 100 jaar ge leden en de kroniek. Daarnaast werd diverse keren in de rubriek 'Wie was...' het leven belicht van een markante inwoner. Allerlei onderwerpen als archeologie, een straat, onderwijs, stolpboerderijen of een Castricumse vereniging werden behandeld. Door het grote aanbod van artikelen, die vaak vele pagina's in beslag namen, is de omvang van het jaarboekje stevig toegenomen. Bevatte het eerste boekje uit 1978 nog 24 pagina's, de tiende uitgave in 1987 omvatte met 52 pagina's een ruime verdubbeling hiervan. Sinds het 25e jaarboekje tellen de uitgaven maar liefst 96 pagina's. Om die reden zei Maarten Schenk, directeur van het Regionaal Archief Alkmaar, bij de presentatie van de 28e uitgave in 2005, dat je absoluut niet meer mocht spreken van 'jaar boekje' en stelde daarbij voor het vanaf dat moment steevast 'jaarboek' te noemen. gehouden op een plek die verband houdt met het hoofdar tikel van dat jaar. Dat geldt meestal ook voor de persoon aan wie het eerste exemplaar wordt uitgereikt. Zo vond in 2001 de presentatie plaats van het 24e jaarboekje, waarin het strandleven centraal stond, in het toen nog geheten res taurant 'De Stranderey' aan het strandplateau en werd het eerste boekje overhandigd aan strandvonder en voormalig paviljoenhouder Thijs Bakker. De werkgroepleden verzetten elk jaar veel werk om de exemplaren in te pakken en te bezorgen bij de donateurs. Dit gebeurt altijd in de tweede helft van oktober. De redactie werd vanaf 1977 gevormd door Frans Baars, Niek Kaan en Simon Zuurbier. Hans Boot voegde zich daarbij in 2002. Frans Baars over leed in 2003, waardoor een belangrijke steunpilaar aan de werkgroep ontviel. De redactie van 1977-2002. V.l.n.r.: Niek Kaan, Simon Zuurbier en Frans Baars (foto Kees Blokker). De uitreiking van het 8e jaarboekje in 1985 aan vier (oud) inwoners, die in de oorlog een belangrijke rol speelden in het verzet. V.l.n.r.: de heren J. Rozing, G. van Weel, Tj. van Eik, H. Koelman en voorzitter van de werkgroep Ger van Geenhuizen. Ook wat betreft formaat en uitvoering van de omslag is con tinuïteit betracht. Voor de omslag werd tot en met 2001 een grijs/wit gewolkte achtergrond aangehouden met de afbeel ding van de kaart 'De Heerlykhyd van Castricum'. Daarop kwam een tekst in een goed zichtbare kleur. Ter gelegen heid van het 25e jaarboekje werd voor het eerst gekozen voor een gekleurde omslag, die werd voorzien van dezelfde kaart. Ook werden in dat jubileumnummer enige foto's in kleur afgedrukt. De omslag is sinds het 25e jaarboekje niet veranderd, met dien verstande dat voor de tekst steeds een andere kleur is gekozen. Het is ook al sinds jaar en dag een goede gewoonte dat aan de presentatie van een nieuwjaarboekje een feestelijk tintje wordt gegeven. Deze bijeenkomst wordt zoveel mogelijk 58 Secretaris Wil Steeman overhan digde in 1995 een lesbrief aan bur gemeester Schouwenaar tijdens de tentoonstelling 'Vijftig jaar bevrij ding in de Ned. hervormde kerk. Met behulp van moderne computerapparatuur heeft de werkgroep zich er de laatste jaren op toegelegd om steeds meer informatie te digitaliseren. Zo zijn de meeste foto's, stamboomgegevens en de bibliotheek ingevoerd, waardoor allerlei zaken gemakkelijker en sneller zijn op te zoeken. De werkgroep heeft zich ook bezig gehouden met het goed opslaan van archiefstukken in zuurvrije map pen. Naast deze activiteiten is educatie een belangrijk begrip binnen de werkgroep geworden. Dit houdt onder meer in dat de Castricumse scholen worden betrokken bij de activiteiten van Oud-Castricum

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 58