Historisch onderzoek in allerlei archieven met betrekking tot Castricumse onderwerpen en families wordt al sinds 1978, onder leiding van Simon Zuurbier, wekelijks door enkele leden van de werkgroep verricht. Het verzorgen van of meewerken aan publicaties over de geschiede nis van Castricum is ook een belangrijke doelstelling van de werk groep. Zo verscheen in 1971 in samenwerking met de Castricummers Rinus de Ruijter en Ton de Groot, verzamelaar van ansichtkaarten, het boekje 'Oude ansichtkaarten van Castricum'. Vele andere publi caties volgden spoedig en in 1976 werd speciaal voor het groeiend aantal donateurs van de werkgroep de fraaie gravure van het VOC- schip 'Castricum' herdrukt, waarbij de geschiedenis van het schip werd beschreven. In 1975 verscheen het rapport 'Een toekomst voor Castricums ver leden'. De werkgroep bood dit rapport de gemeenteraad aan en wees erop dat er al veel oude panden in Castricum verloren wa ren gegaan. Daarom werden aan de raad twaalf aanbevelingen of suggesties voorgelegd met als doel zoveel mogelijk van het erf goed te behouden en diverse beschermende maatregelen te nemen. Desondanks kon niet worden voorkomen dat het markante gebouw 'De Rustende Jager' in 1976 werd gesloopt. Na de afbraak slaagde de werkgroep erin de twee tegelta bleaus, die vroeger de gevel sierden, te bemachtigen. De enigszins beschadigde tableaus werden naderhand op kos ten van de Rabobank gerestaureerd en op voorstel van de werkgroep in 2003 in de gevel van het nieuwe bankgebouw op de hoek Dorpsstraat/Torenstraat geplaatst. De Werkgroep Oud-Castricum is in 1993 een zeldzame en schitterend uitgevoerde kaart van de Heerlijkheid Castricum rijker geworden, dankzij de financiële bijdrage die werd geleverd door vele donateurs van Oud-Castricum. Een grote bijdrage werd ook geleverd door de gemeente Castricum en de Rabobank, die elk een derde 5000,-) van het aankoopbedrag voor hun rekening namen. De verworven kaart van de Heerlijkheid Castricum is uit gegeven in het jaar 1737. Dergelijke kaarten zijn van an dere gemeenten op een enkele uitzondering na nooit uit gegeven. Doordat Mr. Lieve Geelvinck als burgemeester van Amsterdam een van de machtigste mannen was van de Republiek der Nederlanden, werd ter ere van hem een kaart vervaardigd van zijn Heerlijkheid; mr. Lieve Geelvinck was ambachtsheer van Castricum. Op 22 december 1993 werd de kaart onthuld in de bezoe- Expositie in 1987 in de bibliotheek ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de werkgroep. Vaarwel moment Vaarwel oud Castricum. Je hebt veel harten wel gestolen. Zo velen gingen bij 't bezien, nog eens door 't verleden dolen. Zo'n avond in die oude kerk, was daarom ook te loven; Want staande voor een oude prent, kwam de herinnering boven. Daar zag men weer een oude plek, waar men als kind eens speelde. Daar kwamen in de geest terug verhalen, die hen nooit verveelden. Met "niet is" en met "wel er is!" ging 't herkennen soms gepaard. Discussie leuk en levendig. Was wel de moeite waard! Een foto, die in groepsverband, genomen bij een jubilé; werd met veel aandacht bestudeerd. Bracht ook zijn moeilijkheden mee! De namen vlogen heen en weer. Met twijfels soms en gissen. Alleen wie thuis een foto had, kon hierbij juist beslissen. Het was een dringen van belang voor 't bord met dorpsgezichten En iedereen stond iedereen, om 't hardst ook toe te lichten! Zr. B. Bots Nu is 't 'moment voor 't monument van Castricum' afgesloten. Wij danken allen voor het werk; voor al hetgeen dat werd genoten! Zr. Bots schreef vroeger regelmatig gedichten voor het Nieuwsblad voor Castricum. Ter gelegenheid van de expositie van de werkgroep in 1969 werd deze bijdrage van haar gepubliceerd. 56

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 56