ment 'had meegekregen, konden we zo 'n 2200 bezoekers note ren, waarvan ruim 300 schoolkinderen. Op de bovenste verdieping van het gemeentehuis hadden we een hoekje onder het schuine dak, waar we onze kostbare spul len bewaarden. Dat was bepaald niet de oudheidkamer die we ons voorstelden. Hans van Deelen was werkzaam bij de PTT en kwam er achter dat de voormalige telefooncentrale aan de Geversweg te koop was. De gemeente bleek bereid het gebouwtje voor ons te kopen en op 17 oktober 1972 hadden we daar onze eerste vergadering. Het opknappen van het gebouw in eigen beheer was een hele klus. Meine Krist maakte met medewerking van Duin en Bosch prachtige vitrinekasten. Op 17 november 1973 was het zover en kon ons home officieel worden geopend door burgemeester Van Boxtel. Ook het boek van Van Deelen 'Historie van Castricum en Bakkum' werd op die dag gepresenteerd. Het was treurig dat hij dit hoogtepunt niet meer heeft kunnen meemaken door zijn overlijden op 22 augustus 1973. We moesten ook een andere steunpilaar van de werkgroep, Niek Steeman, missen. Hij overleed op 22 sep tember 1973. Vooral door ons eigen gebouw nam het aantal actieve leden toe en als ik zie wat er intussen door de inzet van velen al lemaal gerealiseerd is, dan denk ik dat de grondlegger van de werkgroep Derk van Deelen heel tevreden zou zijn. De werkgroep was betrokken bij onderstaande opgrav ingen: Locatie Jaar Cieweg 1 (slootkantvondst, 2e-3e eeuw) 1968 Cieweg 2 (boerderij, plattegrond en waterput, 2e-3e eeuw) 1969 Dokter de Jonghweg (pottenbakkersoven, 2e-3e eeuw) 1969 Dokter de Jonghweg (waterput van plaggen, 2e-3e eeuw1971 Soomerwegh-Willem de Rijkelaan (vroeg middeleeuws) 1971 Cieweg 3 (twee gestapelde potten, 2e-3e eeuw) 1970 Cieweg 4 (pottenstapel, 2e-3e eeuw) 1972 Walstro-Noord-End (middeleeuws) 1972 Bakkum (boenstraatje 15-16eeeuws 1972 Dorpsstraat-De Rustende Jager (beginjaartelling) 1976 Geest Heemstede (tracé watertransportleiding, ijzertijd) 1977 Heemstederweg (diverse periodes) 1980 Cieweg-Dokter de Jonghweg (scherven, bot en wetsteen 2e-3e eeuw) 1981 Cieweg-Het Strengh (schijf en restanten van kleiplaten, 2e-3e eeuw) 1984 Taludvondsten vijver bij zwembad (restanten vuurstolpen) 1984 Albert's Hoeve (middeleeuws) 1985 Rietkamp (pottenstapel, 2e-3e eeuw) 1994 Oosterbuurt (ROB-opgraving. Romeinse tijd en vroeg middeleeuws) 1995/96 Bleumerweg (potscherven en mantelspelden, vroeg middeleeuws) 2002 Goudtuinen (aardewerkscherven 17e en 18e eeuw) 2002 Duinen, pompstation PWN (bewoningssporen periode Oer-lJ) 2003 Schoolstraat (diverse periodes) 2004 Heereweg/Zeeweg/duingebied (musket- en kanonkogels uit 1799) 2005 Opgravingen In de eerste vijf jaren van de werkgroep werden er bij graafwerk zaamheden regelmatig belangrijke vondsten gedaan. Dit waren bij voorbeeld de waterputten aan de Dokter de Jonghweg en de 9e en 10e eeuwse bewoningssporen aan de Willem de Rijkeiaan. Vanaf 1966 vond er veel archeologisch onderzoek plaats in de om geving van de Cieweg. Van de zijde van de toenmalige Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) was er aanvankelijk maar weinig aandacht voor. Uitgebreid onderzoek heeft de werkgroep in de jaren zeventig ge daan op het terrein van het gesloopte hotel-restaurant "De Rustende Jager' en aan de Heemstederweg. Een unieke kans deed zich voor bij het bouwrijpmaken van een deel van plan Albert's Hoeve aan de Rietkamp en de Uitgeesterweg mid den jaren negentig. Contacten daarover met de provinciaal archeo loog leidden uiteindelijk tot een noodopgraving door de Rijksdienst, met enthousiaste ondersteuning van leden van de Werkgroep Oud- Castricum. Het belang van de vondsten en uitstel van de grondwerk zaamheden resulteerden uiteindelijk in een onderzoek van ruim 8 maanden. De gemeente en de provincie maakten dat mogelijk door een grote financiële bijdrage te verlenen. Op de valreep is door dit onderzoek veel meer informatie beschikbaar gekomen over de pe riode van 100 tot 400 jaar na Christus. Het skelet van een jonge vrouw met een kralensnoer was een van de meest opvallende vonds ten. Voor een tentoonstelling in De Hoep werd een levensechte re constructie van haar gemaakt en ontving zij de naam Hilde. Daarna spitsten de archeologische activiteiten zich meer toe op de restauratie, inventarisatie en beschrijving van de resultaten van de opgravingen. Een van de laatste opgravingen waar de werkgroep nauw bij betrok ken was, werd gedaan in 2004 in de Schoolstraat. Daar werd het pand van de gebroeders Res gesloopt en in de bouwvak mochten de archeologen hun hart ophalen. Er werd onder andere een potscherf gevonden die bewijst dat al in de le/2e eeuw na Christus mensen op deze plek gewoond of gewerkt hebben. Leden van de werkgroep tijdens een opgraving in 1995 aan de Oosterbuurt. V.l.n.r. Frans Baars, Wim Rebel. Wil Steeman, Paul Boesaart, Harry Vermanen en Wim Hespe. Sinds april 2007 beschikt de werkgroep over een digitale infor matiebron. samengesteld door Ernst Mooij, over alle opgravingen die tot 2006 in Castricum hebben plaatsgevonden. De titel luidt: 'Castricummers in de Oer-IJ delta. Het archeologische verleden van Castricum'. De Duvnkant De vergaderingen van de werkgroep werden de eerste zes jaar ge houden op de bovenste verdieping van het oude raadhuis aan de Dorpsstraat, waar ook de vondsten en spullen werden opgeslagen die de werkgroep kreeg of zelf had gevonden. 53

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 53