Op zekere dag in 1967 besloot ik hem te polsen over de op richting van een werkgroep. Vanaf het gemeentehuis - ik zag het ook wel als passend bij mijn werk - belde ik hem op. Hij lag met griep in bed, maar ik mocht van mevrouw Van Deelen, na enig aandringen, toch wel even langs komen. Aan zijn ziekbed legde ik hem het idee voor om een groepje te vormen dat hem zou kunnen helpen bij zijn belangrijke werk. Hij was er direct voor in en vertelde die wens al lan ger te hebben. We spraken af een aantal bekenden te vragen in een werkgroep zitting te nemen. De mensen van het eerste uur waren de heren Derk van Deelen en zijn zoon Hans, André Korsman, Eldert Kortenoever, Meine Krist, Ernst Mooij, Niek Steeman, George van Aken (een journalist die na korte tijd Castricum heeft verlaten). Klaas Veldt, de oud wethouder en ondergetekende. Op 16 mei 1967 kwamen we in het oude raadhuis bij elkaar. Het persbericht dal kort daarna in hel Nieuwsblad voor Castricum verscheen, begon met de zin: "Aan het ideaal van de heer D. van Deelen, al jarenlang de animator van Castricums verleden, werd tijdens een vergadering in het gemeentehuis gestalte gegeven. "Van Deelen hield een in stallatierede, waarin hij zijn ideaal, de oprichting van een oudheidkamer, benadrukte en zijn vele vondsten ter beschik king stelde. Niek Steeman schonk 60 antieke tegels, die af komstig waren uit het schouthuisje, dat achter de boerderij 'Het Knophuis 'aan de Overtoom heeft geslaan. Klaas Veldt werd op voordracht van Van Deelen gekozen tot voorzitter en ondergetekende tot secretaris-penningmeester. Voor het overleg tussen voorzitter en secretaris was er in de daarop volgende jaren altijd een prima gelegenheid: onder 'mei kerstijd', als Veldt zijn speciale koetjes met de hand melkte. Mijn vrouw Sonja kon dan altijd ruiken waar ik vandaan kwam. Steeman hield van aanpakken en stelde in die eerste verga dering voor zo spoedig mogelijk een tentoonstelling te orga niseren om belangstelling onder de inwoners op te wekken. Die tentoonstelling onder de titel 'Castricum, vroeger en nu werd al binnen twee maanden na de oprichting van de werk groep, in de aula van dejuliana van Stolbergschool, gehou In de aula van de Jidiana van Stolbergschool werd in 1967 de eerste tentoonstelling van Oud-Castricum gehouden. den. De historische stukken kwamen, behalve uit de grote collectie van Van Deelen, overal vandaan. De brandweer slaagde erin om de oude motorbrandspuit, 'Otto 'genaamd, in de hal te wurmen en dokter Spuls leende onder andere een oude vélocipède uit. Van de gemeente kwam hel schil derij van De Slag bij Castricum, maar ook maquettes en te keningen van nieuwe uitbreidingsplannen. Verder waren er spullen van het Rijksarchief, de Ned. Hervormde Kerk, het gemeentemuseum Alkmaar enz. Het was een groot succes. In een week tijd kwamen er meer dan 1300 bezoekers tegen een entreeprijs van 25 cent en de eerste donateurs, toen nog sympathisanten genoemd, konden worden genoteerd. We hadden uiteindelijk een batig saldo van f 184,53 waarvoor onmiddellijk een bankrekening werd geopend. De gemeente kende in hetzelfde jaar nog een subsidie toe van f250- per jaar, zodat er aan geld geen gebrek was... De flitsende start kreeg in de jaren daarna een vervolg met een lezing van Van Deelen en dia 's van oud-wethouder Meijer in De Rustende Jager en opgravingen in Molendijk. Na en kele wat minder geslaagde archeologische verkenningen (die alleen blaren opleverden), riep Steeman ons op zekere dag op om onderzoek te doen op een bepaalde door hem aangewezen plaats aan de Cieweg. Hij garandeerde ons dat we daar iets zouden vinden. We reageerden daar wat lacherig op, maar tot onze stomme verbazing bleek zijn voorspelling helemaal uit te komen. Precies op de plaats die hij had aangewezen, vonden we de eerste waterput uit de 2e eeuw! In die eerste jaren vond een verkenning plaats van het ter rein van het kasteel Cronenburg in aanwezigheid van de kastelendeskundige professor Renaud. De nog aanwezige funderingsresten zijn toen onderzocht. Een hoogtepunt vim de grote tentoonstelling in 1969 in de dorpskerk. Met hulp van de gemeente en de kerkvoogdij werd de toren voor het eerst in flood-light gezet. Pastoor Voets leende de kostbare zilveren monstrans van de kerk uit. Iedere avond na sluiting van de tentoonstelling om 22.00 uur bracht ik die via het kerkhof naar de kluis in het gemeentehuis: het was een merk waardige processie. Bij deze tentoonstelling, die de achteraf oubollige titel 'Historische momenten in Castricums monu- Eerste verkenning in 1969 op het terrein van kasteel Cronenburg. V.l.n.r. Niek Kaan, André Korsman, Hans van Deelen, prof. J.G.N. Renaud en Niek Steeman. 52

Jaarboek Oud Castricum | 2007 | | pagina 52